BRATISLAVA – Slovenskí politici odmietajú, že by ktokoľvek chcel prezidentovi podať jed. Hovorca hlavy štátu Ján Füle na otázku, či prezident uvažuje o nejakých nepriateľoch, ktorí by ho chceli otráviť, začiatkom týždňa povedal: „Asi áno. Určite sú ľudia, nad ktorými sa zamýšľa, ale so mnou o tom nehovoril.“
Ľubomír Lintner z ANO si myslí, že niekto z okolia prezidenta prepadol fóbii: „Na Slovensku neexistuje dôvod, aby niekto siahol prezidentovi na život. Považujem to za komické a zosmiešňovanie postu prezidenta.“
Vojtech Tkáč z HZDS hovoril, že sa robia prehnané závery a zostávame krajinou, v ktorej vraždíme prezidenta. „Blahoslavení by mali byť len tí, ktorí hovoria vo dni sviatočné,“ citoval Tkáč básnika Ivana Kraska.
Prezident mohol mať obavu, že čelí snahe zbaviť ho právomocí, aby po voľbách nemenoval nového premiéra. Už pred dvomi rokmi sa v rozhovore pre nemecké noviny Süddeutsche Zeitung sťažoval: „Keď som v lietadle bojoval o život, jediná starosť zástupcu vlády, ktorý ma sprevádzal, bola, aby vylákal od lekárov potvrdenie o mojej nespôsobilosti zastávať úrad.“ povedal vtedy prezident pre noviny. Vzápätí dodal: „V Bratislave jednoducho nechceli čakať. Isté je, že keby ma neboli zobrali do Innsbrucku, v Bratislave by som bol zomrel. Pre nich som už bol mŕtvy. V pozadí už mali kandidátov nástupcov a počítali sa hlasy.“
Psychológ Ivan Rapoš o tom, či prezident má dôvod na obavu, že mu môže niekto siahnuť na život, povedal, že vôbec nezáleží, či ide o politika. Skôr je to dané osobnostným založením človeka. „Je to vlastnosť, ktorú má. Sú ľudia podozrievavejší a dôverčivejší. Faktom však je, že na ľudí na politickom výslní, je obrátená väčšia pozornosť.“ Na otázku, čo taký človek prežíva, odpovedal: „Strach, obavy, komplikuje mu to vzťahy. Takýchto ľudí je však veľmi veľa.“ (sp)