SME

Agent z Gorily prehovoril o mlčaní

Údajný autor spisu Gorila pre SME povedal, že ho SIS stále nezbavila mlčanlivosti.

V tejto budove na Vazovovej ulici v Bratislave býval Peter aj s rodinou.V tejto budove na Vazovovej ulici v Bratislave býval Peter aj s rodinou. (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍĆEK)

BRATISLAVA. „Mal takmer dva metre, začínajúcu plešinu, teplé vlhké ruky a výrazné, akoby sklamané ústa.“

Tak opísal novinár Tom Nicholson v knihe Gorila bývalého príslušníka SIS, ktorý je údajným autorom dnes už známeho spisu. Figuruje v ňom pod menom Peter Holúbek alebo Peter Mravec.

Nicholson o ňom píše ako o jednom z mála hrdinov celej kauzy.

Vo štvrtok pristúpil na osobné stretnutie a po prvý raz bol ochotný o sebe prehovoriť pre SME. K samotnému prípadu sa však vyjadrovať nechce, lebo je viazaný mlčanlivosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Pôsobil podobne ako v Nicholsonovom opise z ich prvého stretnutia v júli 2008. Za štyri roky mu však kauza zásadne zmenila život.

Stretne sa premiér, minister vnútra, policajný prezident a šéf NBÚ a idú spolu hľadať Gorilu, začína vtip Lukáša Filu

Čítajte komentár (piano) >>

Od Gorily veľa nečaká

Správu o stave vyšetrovania Gorily pripravuje do parlamentu minister vnútra Robert Kaliňák. Ten nechcel priamo odpovedať, či verí, že prípad bude vyšetrený.

„Vyšetrovací tím je zapálený, pracuje veľmi intenzívne. Mám pocit, že ľudia z tímu veria, že dokážu objasniť, ako to celé bolo.“ Dodal, že spis má už okolo 60–tisíc strán.

Nové vyšetrovanie trvá už viac ako sedem mesiacov, polícia ani prokuratúra stále nevedia odpovedať, či spis je skutočne dielom SIS. Holúbeka doteraz nevypočuli, SIS ho zatiaľ nezbavila mlčanlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

Redakcia sa s Petrom skontaktovala po tom, ako kniha prišla do predaja.

„Knihu si plánujem prečítať, ale nič zásadné od nej neočakávam. Gorila zmenila môj život. O tom, či to stálo za to, nerozmýšľam,“ odpovedal.

Zo SIS ho prepustili pred tromi rokmi. Teraz má inú prácu. Z bytu na Vazovovej ulici, ktorý susedil s odpočúvaným bytom z Gorily, sa aj s rodinou odsťahoval na iné miesto.

Prepustenie a súd

Chronológia

Kauza Gorila

  • november 2005 – súd vydal povolenie na odpočúvanie,

  • december 2005 – začala sa podľa spisu kauza Gorila,

  • júl 2006 – skončilo sa odpočúvanie bytu,

  • marec 2009 – SIS prepustila Petra Holúbeka,

  • december 2011 – niekto zverejnil spis Gorila na internete,

  • január 2012 – Lipšic oznámil, že Gorila má reálny základ, začalo sa vyšetrovanie.

Výpoveď v tajnej službe dostal v marci 2009, krátko po tom, ako podľa zverejneného spisu riaditeľovi Jozefovi Magalovi napísal, že existuje kauza Gorila a jeho nadriadení ju zametajú pod koberec.

SkryťVypnúť reklamu

„Dúfam, že vzniknutú situáciu vyriešite spravodlivo a verím, že moju dôveru nezneužijete,“ písal Magalovi podľa Gorily.

Upozorňoval tiež, že sa obáva o bezpečnosť svojej rodiny.

V knihe Nicholson spomína, ako mu Peter opísal odchod z SIS, kde pracoval deväť rokov.

Zrazu za ním prišlo desať ľudí, z nich štyria z ochranky riaditeľa. „Niečo mi podstrčili, že to mám podpísať. Nikto sa ma na nič nepýtal. Hrabali sa v mojom trezore, v počítači. Napísali zápisnicu – podpíšte – dovidenia.“

Medzi oficiálnymi dôvodmi jeho prepustenia bolo stretávanie sa s novinárom - cudzím štátnym príslušníkom - a tiež oboznamovanie neoprávnenej osoby s utajovanou skutočnosťou.

Proti výpovedi sa Holúbek bránil na súde. Vlani v októbri Najvyšší súd rozhodnutie SIS zrušil a nariadil jej znovu posúdiť okolnosti prepustenia.

SkryťVypnúť reklamu

Namietal však iba formálne pochybenie. V úradných dokumentoch totiž SIS používala striedavo Holúbekovo krycie a skutočné meno, pričom označenie malo byť jednotné.

Na súde ho zastupoval advokát Peter Vačok, ktorý neskôr vstúpil do strany 99 percent. Tá kauzu Gorila využívala v predvolebnom boji.

Prístup k spisu pred jeho zverejnením mal z 99-percent aj bývalý novinár Pavol Pavlík.

Nemôže vypovedať

Súdne rozhodnutie o zrušení výpovede pre Holúbeka dostala SIS ešte v čase, keď ju viedol nominant SDKÚ Karol Mitrík. Po zmene vlády jej šéfuje Ján Valko.

Po voľbách 2010 informoval Holúbek o kauze Gorila listom ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH).

Na základe toho bolo začaté policajné vyšetrovanie, ktoré prokuratúra po niekoľkých mesiacoch zastavila na podnet Dobroslava Trnku.

SkryťVypnúť reklamu

Mitríkova SIS vtedy opakovane odmietla Holúbeka zbaviť mlčanlivosti, takže ho polícia ani nemohla vypočuť.

Prepustenie Holúbeka podľa zistení SME tajná služba stále nedoriešila. Doteraz ho ani nezbavila mlčanlivosti, aby mohol vypovedať v rámci nového vyšetrovania kauzy Gorila.

Redakcia oslovila tajnú službu s infožiadosťou, koľkých príslušníkov už zbavila v mlčanlivosti v kauze Gorila. Odpovedať odmietla.

Petrov príbeh sa podľa knihy začal absolútnou náhodou. Raz zistil, že jeho byt na Vazovovej ulici v Bratislave susedí s konšpiračným bytom, ktorý v tom čase používala finančná skupina na tajné stretnutia s politikmi. Tak s povolením sudcu nasadili odpočúvanie.

Oligarcha a minister

Novinár Tom Nicholson píše aj o tom, ako sa ku Gorile stavali politici a médiá, ktoré oslovil.

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Šéf finančnej skupiny je v knihe označovaný ako Oligarcha, jeho priateľka z FNM je Byrokratka a Oligarchov kamarát z vlády sa volá Minister. Dôvodom prezývok je aj fakt, že autenticitu Gorily stále nikto nepotvrdil.

Mená politikov pozmenené nie sú. Mikuláša Dzurindu autor označuje ako človeka, ktorý v politike „stratil morálny kompas a hodnoty“.

Šéf SaS Richard Sulík si podľa knihy pred voľbami pýtal od Nicholsona anglický rukopis, aby jeho zverejnením prekryl vlastné škandály.

Robert Kaliňák vraj na otázku, či verí Gorile, po voľbách odpovedal „veľmi nie“. Rovnako reagoval aj na otázku, či bude tlačiť na SIS, aby spolupracovala s políciou pri vyšetrovaní.

Nicholson píše aj o zavádzaní exministra Daniela Lipšica, prečo podľa neho o Gorile v minulosti nechcelo písať SME a ako bývalý šéf TA3 Michal Gučík zastavil jeho vystúpenie v relácii Téma dňa.

SkryťVypnúť reklamu

Sledovaný a odpočúvaný údajne nebol len novinár, ale aj policajti, ktorí sa snažili Gorilu vyšetrovať.

(bum)

Haščákovi právnici opäť nastupujú

Kniha zaujíma Trnku aj Gašpara. Politici zo spisu Gorila sú ticho.

BRATISLAVA. Právnici finančnej skupiny Penta po vydaní knihy Gorila pripravujú ďalšie kroky. Či predložia súdu návrh na stiahnutie knihy z predaja, priamo neodpovedali.

„Podnikneme všetky kroky, ktoré právny poriadok umožňuje, aby nároky nášho klienta pána Haščáka z porušenia osobnostných práv boli uspokojené,“ odpísal advokát Dušan Ďurík z kancelárie Škubla & Partneri.

Šéf Penty Jaroslav Haščák nechcel vydanie knihy Toma Nicholsona komentovať.

Kniha vyšla mesiac po tom, ako Krajský súd v Bratislave zrušil predbežné opatrenie okresného súdu, ktorý na podnet Haščákových advokátov zakázal jej šírenie ešte predtým, ako bola napísaná.

SkryťVypnúť reklamu

Sudca Branislav Král pri zakázaní knihy argumentoval aj tým, že by mohla zasiahnuť do predvolebného diania.

Dzurinda odcestoval

Knihu si plánuje kúpiť bývalý šéf prokuratúry Dobroslav Trnka aj policajný prezident Tibor Gašpar. „Pokiaľ mi to čas dovolí, určite si ju prečítam,“ povedal. Oboch Nicholson vykresľuje ako osoby, ktoré bránili vyšetrovaniu.

Názor expremiéra Mikuláša Dzurindu SDKÚ od štvrtka neposkytla, je vraj v zahraničí. V inej veci sa vo štvrtok vyjadroval. Nezastihnuteľný bol exminister vnútra Daniel Lipšic, šéf Mosta Béla Bugár, predseda SaS Richard Sulík.

Smer reakciu Roberta Fica neposkytol. Exriaditeľ SIS Jozef Magala, ktorý teraz riadi NBÚ, na otázky neodpovedal.

Aby nezapadla prachom

Šéf SDKÚ Pavol Frešo si knihu prečíta, keďže Gorila výrazne ovplyvnila voľby.

SkryťVypnúť reklamu

„Kniha môže pomôcť, aby kauza a téma nezapadla prachom a nebola zametená pod koberec,“ myslí si predseda KDH Ján Figeľ.

Nicholsonova Kniha Gorila má 190 strán. Na základe postúpenia licencie od Petit Pressu, ktorý vlastní SME, ju vydalo Vydavateľstvo Dixit.

Matúš Burčík

Vyšetrovanie zatiaľ nikam nedospelo

Správu o stave vyšetrovania kauzy Gorila prednesie minister Kaliňák v parlamente.

BRATISLAVA. Ani vyše pol roka od začiatku nového vyšetrovania polícia nevie povedať, či zverejnený spis Gorila je skutočne dielom Slovenskej informačnej služby.

Na otázku neodpovedal ani špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorý vyšetrovanie dozoruje. „Špeciálny prokurátor sa nebude k tejto otázke vyjadrovať,“ odkázala hovorkyňa Jana Tökölyová.

Na vyžiadanie poslancov prednesie minister vnútra Robert Kaliňák v Národnej rade správu o stave vyšetrovania. Informácia je zaradená na schôdzu, ktorá sa začína v pondelok.

SkryťVypnúť reklamu

Špeciálny vyšetrovací tím zriadil exminister Daniel Lipšic začiatkom januára. O pár týždňov vyhlásil, že spravodajská akcia SIS pod názvom Gorila skutočne prebehla. Odvtedy ďalšie výsledky vyšetrovania nie sú známe.

V polovici marca tím obvinil exministra Pavla Ruska, ktorý medzi aktérmi Gorily ani nefiguruje. Prokuratúra obvinenie zrušila. Kaliňák po nástupe nechal tím pokračovať. Pred mesiacom oznámil jeho rozšírenie o ďalších ľudí.

(bum)

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  2. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  3. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  4. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  5. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 338
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 10 252
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 230
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 304
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 387
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 940
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 143
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 034
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Milan Škriniar.

Škriniar sa v Istanbule cíti dobre. Zostane v tureckej metropole natrvalo?


Filip Krivošík (vľavo) a Michal Beňo v dueli HC Košice - HKM Zvolen v prvom zápase semifinále play-off Tipos extraligy.

Hokejisti HC Košice môžu o svojom postupe rozhodnúť v najkratšom možnom čase.


TASR
Na snímke hlavný tréner MFK Dukla Banská Bystrica František Straka.

(Ne)tradičné zhrnutie kola futbalovej Niké ligy.


Richard Hanzlík
Český šípkar Karel Sedláček.

Celkovým víťazom sa stal Stephen Bunting.


SkryťZatvoriť reklamu