BRATISLAVA. Názory ako riešiť otázku rómskej problematiky rozdelili poslancov hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviča a Alojza Hlinu.
Hoci líder OĽaNO rešpektuje postoje člena svojho hnutia, s jeho návrhom sa podľa vlastných slov nestotožňuje. Hlina totiž podľa neho navrhuje jedno riešenie, kým Matovič by uprednostnil komplexný balíček 20 až 30 zmien.
"V akejkoľvek rodine, keď sa dvaja ľudia pozerajú na jeden problém, môžu dospieť k rozličným opatreniam. My od začiatku prezentujeme, že naším cieľom nie je umelá názorová jednota, ale hľadanie pravdy, možno aj pri názorovej nejednotnosti, konfrontácii, niekedy hádke a polemike o nejakých navrhnutých riešeniach," komentoval názorový rozkol Matovič.
Spolu s ním závery akcie Tour de Roma hodnotil rómsky poslanec OĽaNO Peter Pollák. Obaja v posledných dňoch spolu s Hlinom osobne navštívili niekoľko rómskych osád.
Chcú diskutovať so Smerom
Dvojica zhrnula svoje zistenia do 14 bodov, z ktorých majú vyplývať následné riešenia. Medzi nimi je zlé nastavenie sociálneho systému či nedostatočná výchova rómskych detí.
Ako príklad uviedli, že v tomto roku do prvého ročníka nastúpi na Luníku IX 400 detí, kým do deviateho len šesť.
"Za stav, ktorý sme videli, nie je zodpovedný nikto iný ako politici. Politici dlhých 22 rokov svoju neschopnosť kryjú uplácaním ľudí v osadách sociálnymi dávkami. Sociálny systém Rómovia nezneužívajú, len využívajú systém, ktorý nastavili politici," zhrnul Matovič.
Na základe svojich zistení plánujú matovičovci predstaviť rozsiahly komplex riešení. Predtým, ako ho budú medializovať, však o ňom chcú diskutovať s vládnym Smerom, aby preň získali podporu.
Sociálni demokrati už dávnejšie napríklad avizovali, že zvažujú výmenu na poste vládneho splnomocnenca pre rómske komunity. Jeho úrad sa má navyše presunúť na východ, pravdepodobne do okolia Spišskej Novej Vsi.
Matovič priznal, že medzi OĽaNO a sociálnymi demokratmi došlo k "neoficiálnym oťukom" ohľadom rómskej problematiky, avšak dosadenie svojho kandidáta na post splnomocnenca podľa neho vôbec nie je cieľom hnutia.
Hlina: Zrušme príspevok pri narodení dieťaťa
Slovensko musí podľa Hlinu prijať dve základné významné opatrenia, v opačnom prípade krajine hrozí, že sa jej zrúti celý sociálny systém.
Navrhuje, aby štát nanovo zadefinoval, koľko detí dokáže podporiť v rodinách a zmenil aj systém príspevkov pri narodení dieťaťa.
"Nehovorím, že nikto nemôže mať desať detí, to je slobodná voľba rodičov, ale podpora štátu musí končiť pri dvoch alebo troch deťoch... Druhým základným opatrením je zrušenie takzvaného pôrodného a kočíkového," priblížil na dnešnom brífingu Hlina.
V prípade "pôrodných dávok" je ochotný pristúpiť aj na ústupok. Ich preplácanie by sa podľa neho mohlo transformovať napríklad tak, aby neboli vyplácané v hotovosti.
Ak neuspeje, pôjde na súd
V prípade, že vládna strana Smer nebude ochotná pristúpiť na jeho požiadavky, opozičný poslanec avizuje radikálnejšie kroky.
"Ak nepríde k návrhom, ktoré budú riešiť tieto kľúčové veci, v septembri oboznámim premiéra s pripravovaným právnym podaním na medzinárodný trestný súd. Čo bude predmetom podania, oznámim v septembri, teraz však môžem povedať, že si ho nikto nedá zarámovať," avizoval Hlina.
Hlina si myslí, že táto problematika si vyžaduje razantnejšie, hoci aj nepopulárne riešenia.
"Potrebujem vidieť svetielko na konci tunela. Ja nemôžem vidieť to, že niekde v Jarovniciach je viac detí, ako keď je deň otvorených dverí v Zoologickej záhrade v Bratislave," komentoval Hlina.
O podpore svojho návrhu, rovnako ako ďalší poslanci hnutia, plánuje Matovič rokovať s vládnymi sociálnymi demokratmi.
Ako sa bude o podporu Smeru uchádzať Hlina, keď nemá ani hlasy vlastného hnutia, nechcel konkretizovať. Pripomenul však v tomto kontexte hrozbu právneho podania.
Matovič: Návrh by sa dotkol aj poctivých
Matovič riešeniu Hlinu vyčíta, že všetkých ľudí "hádže do jedného vreca".
"Je veľmi jednoduché povedať, že od dvoch detí nebudú rodinné prídavky, nebude príspevok pri narodení dieťaťa, ale dotkne sa to aj tých poctivých ľudí či už v rómskej komunite alebo v majoritnej spoločnosti," upozornil líder hnutia.
V prípade príspevkov pri narodení dieťaťa, treba podľa neho prihliadať na zodpovednosť rodičov a vyplácať ich tak, aby boli adresované účelovo.
"Samozrejme, je to prácnejšie, ale my hľadáme spravodlivé riešenie, nie jednoduché," doplnil.