BRATISLAVA. Ak sa chce niekto dostať na rekreáciu do kúpeľov so štátnou 50-eurovou dotáciou, s preukazom Jednoty dôchodcov jeho šanca výrazne stúpa. Potvrdzujú to skúsenosti kúpeľných zariadení aj niektorých penzistov.
Cez štátnu dotáciu sa chcela dostať do kúpeľov Číž aj dôchodkyňa Veronika z Bratislavy. V kúpeľoch však odkazujú záujemcov na krajskú organizáciu Jednoty dôchodcov, ktorá pobyty organizuje vďaka dotácii od ministerstva práce. Na tento rok dostali 200-tisíc eur.
Všetko obsadené
Keď sa pani Veronika dovolala do Jednoty dôchodcov v Bratislavskom kraji, povedali jej, že už všetko obsadili členovia jednoty. „Dostali sme päťdesiat poukazov a všetky sú rozdané,“ povedala jej podpredsedníčka Žofia Lomnická s tým, že prihlasujú ľudí z jednoty a ak ostane miesto, môžu ho prideliť nečlenovi.
Potvrdzuje to aj Elena Packová z Kúpeľov v Nimnici: „Máme zmluvu, podľa ktorej je Jednota dôchodcov povinná zabezpečiť nám účastníkov na pobyty s dotáciou v počte 620 osôb.“ Kúpeľné zariadenia teda čakajú, či turnus zaplnia dôchodcovia z jednoty a až keď ostane voľné miesto, kontaktujú dôchodcov, ktorí sa prihlásili samostatne tak, ako im to káže leták jednoty.
Jednota má okolo 75-tisíc členov a pobočky má po celom Slovensku. Starobných dôchodcov je na Slovensku 967 344.
Prednosť majú členovia
Uprednostňovanie členov potvrdil za celú organizáciu aj Igor Fabián. „Prednosť majú členovia, pretože my máme v zmluvách povinnosť, že musíme naplniť rezervované miesta. Inak by nám mohli kúpele vyrubiť pokutu. Okrem toho nám nikto nezaplatí náklady, ktoré máme so zabezpečením celého projektu.“
Ministerstvo práce pritom viackrát zdôraznilo, že pobyty so štátnou dotáciou majú byť rovnako dostupné pre všetkých dôchodcov a ak by jednota ponúkala pobyty len svojim členom, porušila by zákon.
Čo na to hovorí ministerstvo dnes? „Informácie o údajnom preferujúcom postupe Jednoty dôchodcov nemáme ani prípadné sťažnosti od seniorov - nečlenov.“

Beata
Balogová
