BRATISLAVA. Stavebná fakulta Slovenskej technickej fakulty verí iba svojim. Na dve miesta výskumníkov hľadá len vlastných absolventov.
Zahraničné univerzity pritom podporujú výmenu absolventov aj tak, že vlastných nezamestnávajú.
Fakulta hľadá výskumníka, ktorý získal vedeckú hodnosť PhD. alebo má aspoň dizertačnú prácu v študijnom programe Teória a technika prostredia budov a výskumníka, ktorý je absolventom špecializovaného vzdelávania pre znalcov.
Oba odbory žiadna iná univerzita u nás nevyučuje. Podmienka tak vylučuje absolventov z cudziny, napríklad aj z Česka.
Najbližšie za hranicami
Dekan Alojz Kopáčik sa bráni, že kritéria netvoril on, ale vedúca katedry. Zároveň to však obraňuje práve tým, že požadované vzdelanie ponúka u nás iba STU.
Vraví, že ak sa nájdu zahraniční záujemcovia, rád ich v konkurze privíta. „Nič by sa nezmenilo, keby tam tá podmienka nebola a určite sa nebránia tomu, aby prišiel niekto zvonku,“ povedal Kopáčik.
V kvalifikačných predpokladoch sa píše, že to musí byť „absolvent Stavebnej fakulty STU“. Na iných fakultách STU vo výberových podmienkach takáto požiadavka nie je.
Aby sa pretrhli väzby
Odborníčka na vysoké školstvo Renáta Králiková hovorí, že takáto podmienka je v rozpore s duchom vysokoškolského zákona. Menili ho pritom práve preto, aby sa ľuďom mimo domácej univerzity otvorili dvere do škôl a výberové konanie bolo o súťaži.
„V USA, ale aj u susedov na Stredoeurópskej univerzite v Budapešti platí, že univerzita nezamestnáva svojich absolventov. U nás je to presne naopak,“ vraví Králiková.
Mobilita ľudí podľa nej pomáha napríklad aj pri obmedzení vnútorných väzieb v škole tak, aby neboli zvýhodnení známi.
„Ťažko sa kritizuje môj vlastný profesor, s ktorým som strávila veľa rokov ako bakalár, magister a doktorand,“ hovorí Králiková.
Tento postup považuje za neštandardný aj bývalý minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ). „Prekvapuje ma to,“ povedal.

Beata
Balogová
