BRATISLAVA. Zistiť, či občianske združenie Metropolitánik v Jacovciach naozaj dostalo 28. januára 2008 dvadsať miliónov korún a aký je pôvod týchto peňazí, nie je možné.
Štatutár združenia Ľubomír Bošanský, ktorý je zároveň ako nominant KDH riaditeľom Štátneho fondu rozvoja bývania, sa k tomu odmieta vyjadriť a výročné finančné správy združenia neexistujú.
Žiadny zákon ich totiž združeniam neprikazuje predkladať.
Združenia zverejňujú financie iba dobrovoľne. „Pre dôveru verejnosti a dôveryhodnosť organizácie je to veľmi dôležité,“ hovorí Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play.
Daniari ani polícia
Prijatie daru nie je dôvodom ani na daňovú kontrolu. Združenie by muselo mať príjmy z členského alebo napríklad z reklamy.
Transakcia s Metropolitánikom bola podozrivá podľa audítorky, ktorá skúmala financovanie trnavskej diecézy z čias Jána Sokola. Podala preto trestné oznámenie.
Sokol hovorí, že išlo o dedičstvo bezdetných manželov z USA. Dokumenty o tom však nepredložil. Spis je teraz na krajskej prokuratúre.
Sokol tvrdí, že Metropolitánik založil on, rovnako aj účet v banke. Združenie v Jacovciach stavia Domov dôchodcov.
Prevod peňazí musela zaznamenať aj finančná polícia ako hlásenie o neobvyklej bankovej operácii. V tom čase bol ministrom vnútra Robert Kaliňák (Smer).
„Viem sa vžiť do operatívneho policajta, ktorý asi nepodozrieval cirkev z prania špinavých peňazí alebo ich použitia na trestnú činnosť. Postavenie v cirkvi v tom zohráva veľkú úlohu a mám pre to pochopenie,“ vraví minister.
Vypýta si účty
Kaliňák v roku 2007 predložil návrh zákona, ktorým chcel pre občianske združenia zaviesť aj povinnosť výročných finančných správ.
Mimovládky proti zákonu ostro protestovali, lebo by zaviedol napríklad aj to, že ich existenciu by povoľovalo ministerstvo vnútra alebo by im za meškania s predkladaním dokumentov hrozili pokuty.
„Ten tlak bol obrovský a nebol som schopný presadiť pragmatické argumenty, pre ktoré je to dôležité,“ hovorí Kaliňák. Spomína najmä boj
s terorizmom alebo organizovaným zločinom. Na konkrétny príklad z minulosti si však ani on, ani exminister Daniel Lipšic nespomínajú.
Kaliňák chce spolu s mimovládkami pripraviť nový návrh. „Mať register, v ktorom budeme tušiť, či existujú, teda že sa nám raz do roka ohlásia, povedia, v akej banke majú účet.“
„Podporím akúkoľvek legislatívnu zmenu, ktorá by občianskym združeniam disponujúcim financiami nad určitou hranicou prikázala zverejňovať výročné správy aj s informáciami o ich hospodárení,“ povedala Wienk.

Beata
Balogová
