BRATISLAVA. Vláda nepovolila vznik ďalšej súkromnej vysokej školy. S udelením štátneho súhlasu Vysokej škole ekonómie a podnikania nesúhlasila ani Akreditačná komisia, ktorá jej žiadosť o pôsobenie posudzovala.
Vyjadrenie komisie sa opiera o skutočnosť, že v čase akreditácie vysoká škola nespĺňala kritériá na uskutočňovanie študijných programov interkultúrny manažment a obchodné podnikanie v prvom stupni štúdia.
"Zároveň Akreditačná komisia upozorňuje na skutočnosť, že navrhovaná nová vysoká škola bude iba kvantitatívnym rozšírením ponuky už jestvujúcich študijných programov alebo obdobných študijných programov," uvádza sa vo vládnom materiáli. Žiadosť o súhlas na pôsobenie podala na ministerstvo školstva koncom septembra minulého roka právnická osoba Bratislavská akadémia so sídlom v Bratislave.
Na Slovensku momentálne pôsobí 12 súkromných vysokých škôl. Minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) pri nástupe do funkcie vyhlásil, že nepodpíše vznik žiadnej ďalšej.
V máji tohto roka dala vláda červenú Vysokej škole filmovej tvorby a multimédií. Na svojom poslednom zasadnutí (18.7.) povolila vznik Vysokej školy Goethe uni Bratislava, ktorá plánuje už od októbra vyučovať na Slovensku v nemčine. Minister to odôvodňoval tým, že škola má väzbu na nemeckú univerzitu a je kvalitná.
Súkromné školy dostanú od štátu vyše 32-tisíc eur
Súkromné školy, ktoré sa zapojili do medzinárodného projektu merania kvality AHELO, dostanú od štátu dotáciu v celkovej výške 32.550 eur. Kabinet o tom rozhodol na svojom dnešnom rokovaní.
Do projektu organizovaného OECD sa spomedzi súkromných vysokých škôl zapojila Bratislavská liberálna škola medzinárodných štúdií, bratislavská Paneurópska vysoká škola a Vysoká škola bezpečnostného manažérstva v Košiciach. Pôvodne záujem o pilotný projekt prejavila aj Vysoká škola v Sládkovičove, neskôr sa však rozhodla odstúpiť.
Napokon sa na testovaní zúčastnilo vyše 200 študentov a takmer 50 pedagógov zo súkromných škôl. Testovanie AHELO prebiehalo v troch oblastiach všeobecné schopnosti, ekonómia a stavebníctvo. Školy si mohli vybrať, v ktorej oblasti sa otestujú.
Všetky tri súkromné školy sa prihlásili do projektu v oblasti všeobecné schopnosti, pričom Paneurópska vysoká škola aj v oblasti ekonómia.
Meranie kvality prebehlo okrem súkromných aj na 13 verejných vysokých školách a dvoch štátnych. Tie majú v súčasnosti tiež dostať dotáciu zo štátneho rozpočtu. Na rozdiel od súkromných ju však nemusela odobriť vláda. O schválenie prostriedkov pre prihlásené súkromné školy sa snažil už bývalý minister Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS), pre pád vlády sa to už nestihlo.
Koľko stál projekt na verejných univerzitách, rezort ešte presne nevyčíslil. Jednotliví študenti boli náhodne vybraní, za každého z nich, ktorý bol reálne otestovaný, škola dostane, podľa podmienok vo výzve na zapojenie, 50 eur. Za každú testovanú oblasť, do ktorej sa daná škola zapojila, dostala 5000 eur.
Ministerstvo predbežne rátalo s nákladmi na úrovni asi 230-tisíc až 300-tisíc eur.
AHELO je prvým priamym hodnotením kvality vzdelávacieho procesu a v mesiacoch marec až jún 2012 prebiehal na piatich kontinentoch.
Okrem Slovenska sa doň zapojilo 15 krajín. Testy v projekte sú určené pre študentov v poslednom ročníku bakalárskeho štúdia. Keďže ide o pilotný projekt, výsledky nebudú verejné, k dispozícii ich budú mať len zapojené vysoké školy a ministerstvo školstva. Cieľom projektu je tiež zistiť, či je možné hodnotiť a porovnávať výsledky vysokoškolského vzdelávania medzi jednotlivými krajinami s rôznou kultúrou a jazykmi.
Jurzyca vyzdvihoval projekt AHELO, keďže podľa neho doteraz neexistoval systém priameho hodnotenia kvality vzdelávania na vysokých školách, ktorý by bol medzinárodne aplikovaný. Súčasný šéf rezortu Dušan Čaplovič (Smer) plánuje diferencovať vysoké školy podľa kvality, a tak avizoval, že na meranie kvality by mali poslúžiť práve aj zistenia projektu AHELO. ň
Novou predsedníčkou ÚDZS bude Pažinková
Novou predsedníčkou Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) bude Monika Pažinková. Vo funkcii tak od augusta nahradí Jána Gajdoša, ktorý sa vzdal funkcie. Návrh ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej (nominantka Smeru-SD) na jej vymenovanie dnes schválila vláda.
Pažinková bola od februára minulého roka členkou Dozornej rady ÚDZS. Za prvej Ficovej vlády tri roky pôsobila ako riaditeľka prešovskej fakultnej nemocnice s poliklinikou, rok predtým tam pôsobila ako námestníčka. V súčasnosti je šéfkou súkromnej Polikliniky Sekčov.
Gynekologička začala manažérsku kariéru v roku 2005, keď ako revízna lekárka pracovala v už neexistujúcej poisťovne Sideria. Tá sa zlúčila s Dôverou.
Doterajší šéf úradu, ktorý dohliada nad verejným zdravotným poistením, ako aj nad poskytovaním a nákupom zdravotnej starostlivosti, sa vzdal koncom júna svojej funkcie. Tento post zastával druhýkrát, tento raz od augusta 2010.
Jeho odstúpenie mala byť podľa jeho slov reakcia na politizáciu úradu rozšírením možností odvolania predsedu z funkcie. Ministerka to odmietla. Predtým bol na čele úradu od apríla 2005 do januára 2007, kedy ho zmena zákona vtedajšej prvej Ficovej vláde umožnila odvolať.
Na záchranné práce pre počasie vyčlenili vyše milión eur
Vláda vyčlení na záchranné práce, ktoré súviseli s mimoriadnymi udalosťami v niektorých lokalitách spôsobenými počasím 1.142.671 eur.
Ministri dnes schválili uvoľnenie týchto prostriedkov z rezervy vlády na riešenie krízových situácií. Tie následne ministerstvo vnútra presunie zo svojho rozpočtu dotknutým obvodným úradom, mestám a obciam. Stať by sa tak malo do 8. augusta.
Pre intenzívne dažde sa v minulom roku zosunula pôda v dvoch lokalitách Košíc, ďalej v obci Krajná Poľana v okrese Svidník a vo Vinohradoch nad Váhom v okrese Galanta. V júni 2011 rovnaká situácia nastala v Nižnej Myšli v okrese Košice okolie.
Snehová kalamita vo februári tohto roka zase zapríčinila problémy v zásobovaní pitnou vodou v obci Čavoj a neprejazdnosť ciest v Kanianke, obe v okrese Prievidza. Rozsiahla snehová kalamita postihla aj 13 obcí v okrese Námestovo. Podobne na tom bolo aj 49 obcí v okresoch Čadca, Žilina a Považská Bystrica.
Dlhotrvajúce silné mrazy počas tohtoročnej zimy spôsobili havárie na výtlačnom vodovodnom potrubí a vodných zdrojoch v Starej Ľubovni a obciach Lomnička, Chmelnica a Plavnica v okrese Stará Ľubovňa.
Mimoriadna situácia bola od februára vyhlásená pre zosuvy lavín v obci Staré Hory v okrese Banská Bystrica. Veterná smršť v tom istom mesiaci zase strhla časť strechy z budovy Obecného úradu v Brutovciach v okrese Levoča.
V agentúre na podporu výskumu Filka nahradí Lesay
Novým členom Predsedníctva Agentúry na podporu výskumu a vývoja (APVV) sa od 1. augusta stane Ivan Lesay z Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied. Na dnešnom rokovaní ho vymenovala vláda na návrh ministerstva školstva.
Lesay vo funkcii nahradí Martina Filka, ktorému členstvo zaniklo vzdaním sa funkcie ku dňu 30. apríla tohto roka.
Predsedníctvo je odborným orgánom agentúry. Má 13 členov, z ktorých 12 sú odborníci z oblasti vedy a techniky a jeden je zástupcom ministerstva školstva. Podľa zákona sú členmi predsedníctva najmenej dvaja zahraniční odborníci. Funkčné obdobie členov predsedníctva agentúry je štvorročné.
APVV bola zriadená v roku 2005. Je rozpočtovou organizáciou napojenou na rozpočet prostredníctvom kapitoly ministerstva školstva.
Podľa svojej internetovej stránky APVV napĺňa programové vyhlásenie vlády, v ktorom je medzi hlavnými prioritami uvedené budovanie vedomostnej spoločnosti na Slovensku.