Bratislava 30. augusta (TASR) - Najvyšší počet nekorektných politických príspevkov v čase predvolebnej kampane zaznamenali predstavitelia mimovládnej organizácie MEMO 98 v spravodajstve súkromnej televízie Markíza.
Zástupcovia tejto monitoringovej agentúry kritizovali najmä odvysielanie príspevku Bez komentára, ktorý Markíza zverejnila 28. augusta v relácii Televízne noviny. Riaditeľ televízie Vladimír Repčík v ňom reagoval na rozhodnutie Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR), ktorá nariadila Markíze, aby pred hlavnými správami uverejnila oznam o porušení zákona preferovaním politickej strany ANO vo svojom spravodajstve. Predsedom ANO je pritom bývalý šéf Markízy Pavol Rusko. Súkromná televízia v odvysielanom príspevku spochybnila rozhodnutie členov RVR bez toho, aby im poskytla priestor na vyjadrenie, čím porušila základné princípy novinárskej etiky.
Okrem toho predstavitelia iniciatívy MEMO 98 vo svojom monitoringu kritizujú televízny príspevok o spore medzi Slovenskou televíziou (STV) a ANO, ktorý Markíza odvysielala 24. augusta. Ruskova strana v ňom odmietla zaplatiť verejnoprávnej televízii peniaze za odvysielanie predvolebného spotu ANO, keďže všetky peniaze určené na výrobu prezentačného klipu venovala na detskú onkológiu. STV namiesto spotu odvysielala oznam o tom, že ANO vyčlenilo peniaze určené na svoju reklamu na dobročinné aktivity, no aj toto oznámenie zaberá určitý vysielací čas, ktorý by ANO mala zo svojich prostriedkov zaplatiť. Konkrétne ide o 3500 korún za minútu. ANO nie je jedinou stranou, ktorá peniaze na charitu venovala, no v spomenutom príspevku sa ostatné politické subjekty neuvádzali. Dvadsiateho šiesteho augusta aliancia požiadala STV, aby jej oznam o venovaní peňazí stiahla z vysielania.
V predvolebnej analýze organizácie MEMO 98 sa vyskytujú aj ďalšie nekorektnosti spravodajstva Markízy týkajúce sa najmä pozitívnej prezentácie strany ANO, negatívneho vykresľovania strany Smer a jej predsedu Roberta Fica, neopodstatneného komentovania spravodajských príspevkov, nedostatku priestoru vyčleneného v jednotlivých príspevkoch na vyjadrenie názoru druhej strany a podobne.
Monitoring objektívnosti a vyváženosti vysielania sa dotkol i spravodajskej televíznej stanice TA3. Podľa MEMO 98 táto televízia 22. augusta opakovane odvysielala príspevok o začiatku predvolebnej kampane SDKÚ, čo sa dá považovať za nadštandardne pozitívne. Na druhej strane predstavitelia agentúry považujú za pozitívne, že TA3 začala vysielať diskusnú reláciu s názvom V politike, ktorá prispieva k zvýšeniu informovanosti občanov.
Ďalšími kritizovanými médiami boli Rádio Okey a denník Nový čas. Okey za to, že 16. a 19. augusta vo svojom spravodajstve negatívne zobrazilo SDKÚ a SNS, pričom o ANO informovalo pozitívne. Redaktori Nového času zas podľa MEMO 98 neobjektívne písali o spornej situácii, ktorá vznikla, keď televízia Markíza neinformovala verejnosť o odpočte programového vyhlásenia vlády SR.
V závere MEMO 98 skonštatovalo pozitívne trendy v spravodajstve denníkov Sme, Národná obroda a Pravda najmä v súvislosti so širším prezentovaním všetkých politických strán kandidujúcich v parlamentných voľbách. Táto organizácia zároveň presadzuje, aby slovenské médiá a politické strany podpísali Projekt Morálneho kódexu správania sa médií počas volebnej kampane. Medzi signatárov projektu doposiaľ patria STV, Markíza, TA3, Rádio Twist, Rádio Expres, Rádio Okey, denník Národná obroda, HZDS, Smer, SMK, SDKÚ, ANO, HZD, KDH, SNS, PSNS, SDĽ a SDA.