BRATISLAVA. Záujem na prehlbovaní dvojstranných vzťahov a množstvo medzinárodnopolitických otázok dominovali dnes stretnutiu podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí SR Miroslava Lajčáka a šéfky americkej diplomacie Hillary Clintonovej vo Washingtone. TASR o tom informoval tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí SR.
Minister Lajčák ocenil aktívne pôsobenie Hillary Clintonovej na poste ministerky zahraničných vecí USA a jej prínos nielen k riešeniu zásadných medzinárodnopolitických otázok, ale aj k prehlbovaniu dvojstranných slovensko-amerických vzťahov.
"Zahraničnopolitická orientácia Slovenska zostáva nemenná a vychádza predovšetkým z dvoch hlavných pilierov - nášho členstva v EÚ a NATO," uviedol Lajčák. "Chcel by som využiť príležitosť, že si tento rok pripomíname desiate výročie Pražského summitu NATO, na ktorom dostalo Slovensko pozvánku do Aliancie. Oceňujeme kľúčovú úlohu, ktorú zohrali USA v tomto procese a som rád, že sme vašu dôveru nesklamali a vrátili vám túto strategickú investíciu v tom, že sme dnes spoľahlivým partnerom," dodal šéf slovenskej diplomacie.
Ocenila Slovákov v Afganistane
S Clintonovou sa zhodli, že pozitívnym príkladom v tomto smere je pôsobenie slovenských jednotiek v Afganistane. Zároveň informoval americkú ministerku aj o podpore Afganistanu zo strany SR aj prostredníctvom oficiálnej rozvojovej pomoci. Šéfka americkej diplomacie ocenila pomoc, ktorú Slovensko prezentovalo na nedávnej medzinárodnej konferencii v Tokiu. Rovnako tak vyzdvihla úlohu, ktorú zohráva SR najmä v krajinách západného Balkánu a Východného partnerstva, ale aj v rámci demokratizačných procesov v Tunisku.
Clintonová prejavila záujem o hodnotenie situácie v EÚ a v eurozóne z pohľadu Slovenska a vypočula si informáciu o krokoch a opatreniach, ktoré prijíma slovenská vláda a parlament pre ich stabilizáciu. Obaja ministri prezentovali dôležitosť ďalšieho rozvoja vzťahov medzi EÚ a USA.
"Je nesmierne dôležité, aby sme prehlbovali spoluprácu medzi Bruselom a Washingtonom ako politicky, tak aj ekonomicky. Za kľúčové považujem, aby sme zostali aj naďalej najbližšími partnermi a spojencami a to aj vzhľadom na aktuálne finančné a hospodárske problémy vo svete," zdôraznil Miroslav Lajčák.
Obaja partneri prediskutovali otázky spojené so situáciou na západnom Balkáne, osobitne v Srbsku, Kosove a v Bosne a Hercegovine. V rámci diskusie o krajinách Východného partnerstva ministri konštatovali, že zatiaľ čo na jednej strane v niektorých oblastiach - rokovania s EÚ o asociačnej dohode, o komplexnej dohode o voľnom obchode a vízovej liberalizácii - je viditeľný pokrok, u niektorých partnerov sa prehlbuje deficit demokracie a dochádza k zhoršovaniu situácie v oblasti ľudských práv a fungovania právneho štátu.
"Nadchádzajúce parlamentné voľby v Bielorusku a na Ukrajine budú dôležité z hľadiska rešpektu pre dodržiavanie európskych hodnôt," konštatoval podpredseda slovenskej vlády.
Kongresmani s blízkym vzťahom k Slovensku
Miroslav Lajčák sa tiež stretol s americkými kongresmanmi, členmi Snemovne reprezentantov Johnom Micom a Joeom Wilsonom. Obaja americkí politici majú blízky vzťah k Slovensku. Predkovia Johna Micu sa prisťahovali do USA zo Slovenska a Joe Wilson je spolupredsedom Slovenského kongresového výboru.
Minister Lajčák spolu s oboma kongresmanmi skonštatoval, že úroveň bilaterálnych vzťahov je veľmi dobrá s tým, že Spojené štáty a Slovensko sú na oboch stranách vnímaní ako partneri, priatelia a spojenci. K posilneniu týchto vzťahov v neposlednom rade prispieva aj dialóg na parlamentnej úrovni, keďže v tomto roku navštívili Slovensko už tri delegácie predstaviteľov amerického Kongresu.
Vo februári bola na Slovensku delegácia Kongresu USA vedená predsedom podvýboru pre Európu Zahraničného výboru Snemovne reprezentantov Danom Burtonom, v júni delegácia vedená kongresmanom Williamom Shusterom z Výboru pre ozbrojené sily v SR a v tom istom mesiaci navštívil Slovensko kongresman Jeff Fortenbery. J. Mica a J. Wilson osobitne zdôraznili ich záujem na udržaní úzkeho kontaktu so SR a odhodlanie plniť aj naďalej úlohu advokátov Slovenska na pôde Kongresu USA. Obe strany diskutovali aj o spolupráci v rámci NATO a misii ISAF v Afganistane.
Predmetom diskusie ministra M. Lajčáka s námestníkom ministra obrany USA pre obrannú politiku Jamesom Millerom bola úzka spolupráca SR a USA v rámci NATO, najmä v operácii ISAF v Afganistane. J. Miller ocenil pôsobenie slovenských vojakov v Afganistane a ich spoluprácu s americkými jednotkami. V tejto súvislosti vyzdvihol dlhoročnú spoluprácu ozbrojených síl SR s národnou gardou štátu Indiana.
Minister M. Lajčák informoval J. Millera o zámere vytvoriť bojovú jednotku krajín V4, ktorá by mohla operovať v rámci jednotiek NATO, ako aj EÚ. Obaja sa zároveň zhodli na potrebe zachovať politiku otvorených dverí a rozširovania Aliancie. "Veríme, že ďalší summit bude o rozširovaní, a že pozvanie dostanú tie krajiny, ktoré si to zaslúžia a sú najlepšie pripravené," uviedol minister M. Lajčák.