BRATISLAVA. Hoci sa pod kandidatúru Kamila Krnáča (SaS) podpísali zástupcovia všetkých opozičných strán, na zvolenie za šéfa Najvyššieho kontrolného úradu mu to nemusí stačiť.
Smer síce naďalej tvrdí, že podporí kandidáta opozície, jeho poslanci však nechcú povedať, ako budú vo štvrtkovej voľbe hlasovať.
Otvorená otázka
„Táto otázka ešte pre nás uzavretá nie je,“ reagovala šéfka klubu Smeru Jana Laššáková na otázku, či bude hlasovať každý poslanec ako chce, alebo podľa dohody v klube.
„Dali sme jasný signál, že rešpektujeme právo opozície navrhnúť kandidáta. Myslím si, že ešte prebehnú nejaké politické rokovania a budeme hlasovať.“ Laššáková hovorí, že funkcia šéfa NKÚ je na sedem rokov a je veľmi vážna. Stretnúť by sa podľa nej ešte mali predsedovia poslaneckých klubov.
Členovia Smeru zhodne hovoria, že voľba bude tajná. „Toto miesto patrí opozícii,“ odvetil poslanec Jaroslav Baška na otázku, či dá hlas Krnáčovi.
„Nemám žiadne informácie, že by bol s niečím problém. Existuje jasná dohoda, že kandidát opozície bude zvolený,“ povedal šéf SaS Richard Sulík. V Smere si však vraj nezisťoval, či poslanci za Krnáča zahlasujú.
Budú ich skúšať?
Podľa informácií zo Smeru strana zvažuje, že otestuje podporu Krnáča v opozícii. V tom prípade sa poslanci Smeru na tajnom hlasovaní nezúčastnia alebo budú hlasovať tak, aby po sčítaní hlasov bolo jasné, či Krnáča podporili všetci opoziční poslanci.
Pokiaľ nedostane všetky hlasy, nebude pre nich Krnáč kandidátom celej opozície a vyzvú ju, aby im dodala nové meno.
„Poslanecký klub rešpektuje dohodu, ktorú prijali predsedovia opozičných strán. Zatiaľ som v klube neregistroval žiadne dôvody, aby sme ju nerešpektovali,“ vraví šéf klubu KDH Pavol Hrušovský.
„Je náš kandidát, takže budeme hlasovať za pána Krnáča. Všetci,“ tvrdil šéf klubu Mosta-Hídu László Solymos. Podporu mu sľubujú aj poslanci SDKÚ a členovia klubu Obyčajných ľudí.
O miesto šéfa NKÚ malo pri rokovaniach opozície záujem KDH. Nakoniec však ponúklo kandidáta na šéfa ÚVO, ktorého premiér odmietol.
Krnáč bol v minulom volebnom období poslancom SaS, v marcových voľbách sa do parlamentu nedostal. Za vlády Ivety Radičovej sa mal stať šéfom Národného bezpečnostného úradu. Pre pád vlády ho nestihli zvoliť.

Beata
Balogová
