BRATISLAVA. Unesený, alebo len nezvestný? Slovenskej polícii trvalo vyše troch rokov, kým začala trestné stíhanie pre obmedzovanie práv. Otec, ktorý uniesol Adama matke Kataríne, sa skrýva.
Slovensko doteraz na neho nevydalo medzinárodný zatykač. Katarína po chlapcovi roky pátra priamo v Egypte.
Jeho stará mama oznámila chlapcovo zmiznutie na polícii vo Zvolene už v roku 2008. Opísala, ako otec chlapca odvliekol z letiska a jeho matku potom obral o peniaze a doklady. Polícii to nestačilo na to, aby v tom videla únos.
Pritvrdila až teraz, keď stará mama podala trestné oznámenie.
„Interpol v Egypte čaká na medzinárodný zatykač, ale u nás okrem prázdnych slov v listoch nikto nič nerobí,“ hovorí matka Katarína.
Trestný čin nevidelo ani ministerstvo vnútra. Tiež sa vyhovorilo na to, že stará matka nepodala trestné oznámenie už skôr. Ministerstvo však zároveň tvrdí, že sa v prípade angažuje už dlho.
Uniká aj zatykačuNa jej strane stoja súdy na Slovensku aj v Egypte, má podporu slovenských politikov aj európskych diplomatov. Napriek tomu Slovenka Katarína Azab nevie od novembra 2008 nájsť svojho už šesťročného syna Adama.
Na jeho zmiznutie z letiska v Káhire upozornila pred tri a pol rokmi stará mama Adama na polícii vo Zvolene. Trestné stíhanie však začali až teraz – pre obmedzovanie slobody. Pôvodne polícia vyhlásila iba bežné pátranie, ako keď dieťa ujde z domu pre zlé známky.
„Štyri roky márne hľadám Adamka v Káhire, hoci tunajší Interpol by ho mohol nájsť, ak nájde jeho otca. Bez medzinárodného zatykača ho však egyptská strana nehľadá a tak nevedia vypátrať, kde je,“ rozpráva Katarína Azab, ktorá predtým roky pracovala v Egypte ako delegátka cestovnej kancelárie.
Polícia: Nebol to únos
Chronológia
Adam Azab
18.11.2008: únos Adama;
13.12.2008: Adamova stará mama nahlásila vo Zvolene zmiznutie, mama Katarína zostala v Egypte;
polícia dieťa iba zaevidovalo ako nezvestné;
4.6.2012: starej mame na polícii povedali, nech príde o týždeň, kedže zodpovedný policajt je na dovolenke;
5.6.2012: stará mama podala trestné oznámenie, polícia začala trestné stíhanie.
V prípade Azaba doteraz nikto ani nepožiadal súd o vydanie zatykača. Vyplýva to z dokumentov, ktoré má SME k dispozícii.
Prokuratúra chce teraz vyslať niekoho vypočuť Azab do Egypta, až potom môže požiadať o vydanie zatykača súd.
Hľadanie Adama aj jeho otca sa zaseklo vo Zvolene.
Polícia totiž tvrdí, že po zmiznutí chlapca to jeho stará mama neoznámila ako únos, nahlásila len jeho nezvestnosť. Trestné oznámenie podala až v júni tohto roku.
„Po osobe sa vyhlásilo pátranie,“ odpísala krajská hovorkyňa z banskobystrickej polície Martina Faltániová. Osobou myslela Adama.
V zápise z polície z roku 2008, ktorý SME poskytla Katarína Azab, je pritom detailne opísané, ako otec najskôr Adama uniesol z letiska a po niekoľkých hodinách si prišiel po jeho matku Katarínu, ktorej zobral doklady aj peniaze. Polícia to však ako trestný čin nevyhodnotila. Trestné stíhanie začali až po tohtoročnom oznámení.
„Vyšetrovateľka sedemnásteho júla začala trestné stíhanie vo veci prečinu poškodzovania cudzích práv,“ napísal hovorca krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici.
V súčasnosti pripravuje žiadosť o právnu pomoc do Egypta. „Až po vykonaní ďaľších vyšetrovacích úkonov, bude možné zvážiť vydanie medzinárodného zatýkacieho rozkazu,“ povedal hovorca.
Ministerstvá: PomáhameKatarína Azab nemá z čoho žiť, predala majetok a s platením právnika v Káhire jej pomáha slovenská mimovládka. Na Slovensku všetci tvrdia, že o prípad sa aktívne zaujímajú a pomáhajú jej.
Okrem ministerstva zahraničných vecí to tvrdí aj ministerstvo vnútra Roberta Kaliňáka. „Ministerstvo vnútra v snahe pomôcť Kataríne Azabovej viackrát apelovalo na egyptskú stranu. Uskutočnilo tak či už pri rôznych osobných stretnutiach, alebo aj prostredníctvom listov,“ odpísal tlačový odbor. Na otázku, prečo nepostúpili vec polícii na stíhanie, tiež odpovedajú, že stará matka pôvodne nenahlásila únos.
Šéf slovenského Interpolu Róbert Garaj odmietol povedať, ako Adama hľadajú. Chlapec ani jeho otec nie sú vo verejne prístupnej databáze Interpolu nezvestných a hľadaných osôb.
„Egyptský Interpol to má nahlásené zo slovenského. Zo Slovenska však necítia žiadny tlak,“ sťažuje sa Azab. „Povedali mi však, že by mali oveľa väčšie možnosti, keby na môjho muža bol vydaný medzinárodný zatýkací rozkaz. Na všetkých hraniciach by ho zadržali,“ hovorí Azab.
Súdy Azab potvrdili, že dieťa jej bolo zverené do dlhodobej starostlivosti. Katarína má strach, právnik manžela ju totiž verejne označuje za Izraelčanku. „Najmä po revolúcii je to nebezpečné. Nikto mi nevie pomôcť, aby takto nemanipulovali s úradmi.“
Adam sa dostal na tričká. FOTO: TASR
Azab: Som bez peňazí aj silySlovenka KATARÍNA AZAB štyri roky žije v Káhire v nádeji, že nájde svojho syna.
V akom štádiu je hľadanie vášho dieťaťa?
„Za štyri roky som nepocítila podporu štátu. Zlepšilo sa to až s príchodom Miroslava Lajčáka na ministerstvo, keď si vypýtal hlásenie z polície, kde je napísané, že Adama otec uniesol z letiska. Polícia až po štyroch rokoch začala trestné stíhanie. Nebola to nezvestnosť, ale únos.“
Čo sa dialo štyri roky?
„Polícia aj diplomacia tvrdia, že robili všetko, čo je v ich silách, no veci sa pohli až teraz, keď sa začalo trestné stíhanie. Prečo to trvalo štyri roky, mi nikto nepovedal. Interpol v Egypte mi vravel, že by im rozviazalo ruky, keby bol na manžela vydaný medzinárodný zatykač. V inom slovenskom prípade na otca zatykač vydali a je v databáze Interpolu aj s deťmi. Môj Adam ani muž tam nie sú. Polícia iba opakuje, že koná.“
Čo robíte v Egypte, ako vyzerá váš deň?
„Mám stretnutia s právnikom, navštevujem ministerstvá, súdy, políciu. Navštevujem mimovládku, ktorá sa takýmto prípadom venuje. Bývam na českej ambasáde, keďže na našom veľvyslanectve neboli podmienky, za ubytovanie si platím. Predala som auto, použila úspory, pomáha mi Anna Ghannamová cez organizáciu Dobré srdcia. Nemám nárok na rodinné dávky ani na sociálnu podporu a už nemám peniaze na právnika. No nemôžem odísť, egyptské úrady by to mohli považovať za stratu záujmu o dieťa, stratila by som kontakty.“
Ste v kontakte s manželom?
„Nie, iba s jeho právnikom. Ten tvrdí, že s otcom Adam nie je, ale stará sa o neho manželova staršia sestra, ktorá má štyridsať rokov. A možno ju už volá aj mama. Tiež nevedia vypátrať moju svokru, s ktorou by mali žiť. Hoci berie vdovský dôchodok, tvrdia, že nevedia, kde je. Na všetko je odpoveď, že sa to nedá alebo to nie je podstatné.“
(jgl)
Ashtonová sľubuje, že na Egypt zatlačíDo prípadu Adama Azaba sa zapája aj európska diplomacia. Jeho slovenská matka je z diplomatov sklamaná.
BRATISLAVA. Matka Adama Azaba sa najskôr potešila, že na jej syna upozorní egyptského prezidenta vysoká predstaviteľka Európskej komisie Catherine Ashtonová. Teraz je sklamaná.
Z delegácie Európskej únie v Káhire sa k nej dostali informácie, že európska šéfka diplomacie napokon na prvom stretnutí minulý týždeň s prezidentom o prípade nehovorila.
„Európske zastupiteľstvo v Egypte si vypýtalo aj fotografie a informácie o Adamovi, ale napokon Asthonová neintervenovala. Sklamalo ma to, keďže som vkladala nádej, keď si pýtali fotografie,“ hovorí chlapcova matka Katarína.
Hovorila s tímomSlovenský eurokomisár Maroš Šefčovič, ktorý o intervenciu požiadal, však hovorí, že to bolo inak. Ashtonová podľa neho o Adamovi hovorila s tímom prezidenta a telefonicky bude o prípade informovať aj ministra zahraničných vecí. Šefčovič už Ashtonovej za to poďakoval.
Azab hovorí, že namiesto aktívneho nátlaku na Egypt prichádzajú iba sľuby. Ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že sa cez náš zastupiteľský úrad v Káhire snaží od začiatku pomôcť.
„Minister Miroslav Lajčák otvoril Adamov prípad minulý mesiac počas úvodného prijatia egyptského veľvyslanca Ihaba Nasra na Slovensku, keď jasne zdôraznil, že Slovensko očakáva od egyptských orgánov a novej vlády účinné opatrenia, ktoré prispejú k nájdeniu Adama a jeho odovzdaniu matke,“ napísala šéfka tlačového oddelenia ministerstva zahraničných vecí Renáta Goldírová.
Dohodli ďalší tlakMinister Lajčák tvrdí, že vysoká predstaviteľka únie bude systematicky tlačiť na Egypt. „Tento pondelok po spoločnom rokovaní ministrov zahraničných vecí v Bruseli sa Miroslav Lajčák opäť stretol s Ashtonovou a spolu vyhodnotili doterajšie kroky a dohodli sa na ďalšom postupe.
V rámci neho Ashtonová inštruuje vedúceho misie Európskej únie v Káhire, aby podnikal ďalšie konkrétne opatrenia,“ povedala Goldírová.
(jgl)

Beata
Balogová
