Slovensko má trikrát toľko policajtov ako rovnako veľké Fínsko.
BRATISLAVA. Pomáhať a chrániť. Nové krédo by mal každý slovenský policajt uplatňovať v priemere voči 254 ľuďom.
Slovensko tak v Európskej únii patrí ku krajinám s najväčším počtom policajtov v prepočte na obyvateľa.
Štúdia českého ministerstva vnútra, ktorá porovnávala policajné zbory v 27 krajinách únie, ukázala, že viac policajtov na počet obyvateľov má od nás len päť krajín.
Cyprus, Španielsko, Portugalsko, Malta a práve Česko.
Rozdiely medzi krajinami sú pritom priepastné. Kým vo Fínsku chráni jeden policajt 705 obyvateľov, na Cypre je to iba 153.
Menej je niekedy viac
V Česku, ktoré z porovnania vychádza veľmi podobne ako my, už závery štúdie rozpútali debatu o znižovaní počtu policajtov a ich väčšej efektivite.
Tamojší minister vnútra Jan Kubice vyhlásil, že ubudnúť by malo najmä policajných funkcionárov s vysokými platmi.
Slovenská polícia podobne neuvažuje. „Súčasný počet policajtov dnes považujeme za primeraný,“ povedal hovorca policajného prezídia Michal Slivka.
Ani minister vnútra Robert Kaliňák znižovanie počtu policajtov nepodporuje. „Skôr naopak, potrebovali by sme stavy ešte zvýšiť, čo nám však neumožňuje ekonomická situácia.“
Počet policajtov pritom od roku 2009 vzrástol takmer o desať percent. Podpísal sa na tom aj zánik železničnej polície, ktorej príslušníci prešli pod rezort vnútra.
Riziko vidí Kaliňák v náraste kriminality. Argumentuje aj príkladom dopravnej polície.
„Keď sme v roku 2009 spolu s prísnejším zákonom o cestnej premávke zvýšili prítomnosť policajtov na cestách, odzrkadlilo sa to na prudkom poklese obetí.“
Česká štúdia však prichádza s odlišnými závermi.
Krajiny, kde počet policajtov po reorganizácii klesol, podľa nej nezaznamenali vyšší počet zistených trestných činov a ich objasnenosť sa dokonca mierne zvýšila.
„Predpoklad, ktorý sa opakovane objavuje vo verejnej i odbornej debate, že vyšší počet policajtov automaticky prináša vyššiu úroveň bezpečnosti, preto nemožno považovať za preukázaný,“ konštatuje správa.
Chýbajú dobrovoľníci
Kaliňák porovnávanie policajných zborov spochybňuje.
„Niektoré krajiny tam nemajú zarátané iné bezpečnostné zložky, ktoré vykonávajú aj policajnú prácu,“ upozorňuje.
K takým patria aj krajiny, ktoré uvádzajú počet obyvateľov na policajta ešte nižší ako my.
V Španielsku popri polícii funguje Občianska garda, Portugalsko zas má vojenskú políciu, ktorá plní aj úlohy bežnej polície.
U nás okrem 21 407 štátnych pôsobí ešte 2500 obecných policajtov a asi 750 dobrovoľných strážcov poriadku, ktorí však nemajú policajné kompetencie.
Práve pomoc dobrovoľníkov ponúka česká štúdia ako recept na zníženie nákladov a zvýšenie efektivity policajnej práce.
Väčšina krajín únie totiž podľa štúdie čoraz viac využíva pri niektorých úlohách výpomoc civilných dobrovoľníkov či študentov policajných akadémií.

Beata
Balogová
