Svedkovia opísali, ako Csatáry riadil deportácie. Väzňov mlátil koženým korbáčom.
BRATISLAVA. Rozsudok smrti nad vojnovým zločincom Lászlóom Csatárym z roku 1948 sa uchoval v archíve Štátnej bezpečnosti.
SME ho aj s ďalšími dokumentmi ŠtB poskytol Ústav pamäti národa.
Doteraz všetko nasvedčovalo tomu, že rozsudok o policajnom veliteľovi sa stratil. Nemal ho súd ani štátny archív.
„Zaistené osoby počtom 13 až 14-tisíc nechal odtransportovať do koncentračných táborov s úmyslom privodiť ich smrť plynom. Medzi nimi starcov, detí, dojčiat a osôb nemocných,“ konštatoval sudca Ferdinand Lom.
Po nedávnom zadržaní v Budapešti Csatáry tvrdil, že je nevinný a nerozumie, za čo ho odsúdili.
Súd nevie, čo robiťNa základe rozsudku môže proti Csatárymu konať slovenská strana. Zatykač vydal v marci 1948 Krajský súd v Košiciach. Ten však teraz nevie, čo by mal vo veci robiť.
Ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že podniká kroky, aby bol Csatáry potrestaný.
Zložka Csatáryho obsahuje výpovede kľúčových svedkov prípadu v rámci expresného vyšetrovania Štátnou bezpečnosťou.
Tá sledovala aj súdny proces, ktorý trval len jeden deň. Časť dokumentácie bola podľa záznamov zničená.
„V okolí vzbudzoval strach, na vlastnú päsť jednal a privodil smrť osobám, ktoré ani za fašistickej a nylašskej éry by inak neboli dotčené,“ konštatuje v závere rozsudku predseda senátu Ferdinand Lom.
Nylašovci boli členovia maďarskej fašistickej Strany šípových krížov.
Desať svedkovPolicajného veliteľa Csatáryho súd uznal za vinného z deportácie tisícov Židov z košického geta do koncentračných táborov a ďalšie zločiny.
Opieral sa najmä o výsluchy desiatich svedkov – pamätníkov týchto udalostí. Viacerí z nich skončili sami v koncentračnom tábore, kde prišli o svojich blízkych.
Lekár Samuel Jónap vypovedal na polícii v decembri 1947. Na pokyn Csatáryho ho v roku 1944 aj s rodinou deportovali do Osvienčimu. Prišiel o manželku, dve deti a celý majetok.
Deportácie pod dohľadom Csatáryho prebiehali podľa rozsudku tak, že do dobytčieho vagóna policajti natlačili 80 až 90 ľudí bez poskytnutia stravy a vody.
Cesta cez Komárno do Nemecka trvala v jednom prípade trinásť dní.
Viacerí svedkovia opisovali, ako Csatáry mučil väzňov a nariaďoval popravy. Ľudí v gete bil koženým korbáčom, ktorý nosil stále pri sebe.
Vyšetrovanie ŠtB„Že by bol niekoho zastrelil, nemám vedomosť,“ vypovedala na ŠtB Terézia Štarková, ktorá opísala, ako sa Csatáry s pištoľou v ruke vyhrážal jej strýkovi.
Dokumenty z ÚPN majú spolu 40 strán. Vyšetrovanie podľa nich ŠtB vybavila rýchlo. Výsluchy svedkov boli 1. a 2. decembra 1947. Z tohto dátumu je aj udanie vypracované odbočkou ŠtB Košice.
Iba šesť strán má rozsudok z pojednávania z 8. júna 1948, ktoré trvalo len tento jeden deň.
Z procesu sa zachovalo hlásenie príslušníka štátnej bezpečnosti Mosorjaka, ktorý oznamuje, že „prítomnej verejnosti na pojednávaní nebolo žiadnej“.
Dôležitejšie než trestanie vojnových zločincov je, ako sa k týmto ľudom a ich sympatizantom postaví spoločnosť, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Retribučný procesRiaditeľ sekcie vedeckého výskumu ÚPN Ondrej Podolec konanie v zásade nespochybňuje.
Kauza Csatáry bola podľa neho súčasťou retribučných procesov, ktorými sa Európa v tom čase vyrovnávala s vojnovými zločincami.
„Retribučné súdnictvo na Slovensku bolo špecifické tým, že postihovalo vo väčšej miere aj takzvané politické trestné činy. V prípade Csatáryho sa však súd zaoberal výlučne otázkou jeho antihumánnych činov.“
Pôvodný trestný spis Csatáryho je uložený v Štátnom archíve v Košiciach. Súd ho tam podľa hovorkyne Marcely Gálovej odovzdal v júni 1986.
Rozsudok však chýba. Archív tvrdí, že tam zrejme ani nikdy nebol.
Ozvali sa kongresmaniZáujem dôkladne vyriešiť celý prípad prejavili aj americkí kongresmani.
Dvadsať sa ich podpísalo pod list maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi a predsedovi parlamentu Jánosovi Áderovi.
Dôrazne ich v ňom žiadajú, aby urobili všetko pre „čo najrýchlejšie a úplné“ vyriešenie prípadu „známeho nacistického vojnového zločinca“ Csatáryho. O liste informovala maďarská televízia ATV.
Niekoľkokrát som videl ako vlastnou rukou bil ľudí s korbáčom.
Samuel Jónap, svedok – lekár
Nechal asi tisíc žien tri hodiny vyberať hlinu holými rukami zo zeme.
Terézia Štarková, svedkyňa
Na jeho rozkaz boli v prípade úteku ihneď použité zbrane bez upozornenia.
Hugo Falkenstein, svedok
Pri transportovaní Csatáry prehlásil, aby táto akcia bola čím skôr prevedená.
Július Mandler, svedok
V mnohých prípadoch som sa musel obrátiť na gestapo, aby zakročilo proti Csatárymu.
Alexander Fridrich, svedok – vedúci administrácie židovských záležitostí
Pre zväčšenie dokumentov kliknite
ŠtB uchovala zatykač, ktorý na Ladislava Csatáryho vydal súd v marci 1948 (prvý a druhý list). Na poslednej strane rozsudku z júna 1948 (tretí list) sa píše aj to, že „obľahčujúcich okolností v danom prípade nebolo“.
Spravodlivosť tajomne mlčíŠtátne orgány nemajú celkom jasno v tom, ako postupovať.
BRATISLAVA. Ministerstvo spravodlivosti vraj už začalo podnikať konkrétne kroky, aby bol 97-ročný Lászlo Csatáry potrestaný na Slovensku. Príslušný súd o tom nič nevie.
Aký postup ministerstvo zvolilo, povedať nechce. „Budeme o tom informovať hneď, ako to bude možné a vhodné,“ odvetil Pavol Kubík z tlačového oddelenia.
Generálna prokuratúra do procesu nezasahuje. Podľa Andrey Predajňovej z tlačového oddelenia sa jej kauza v súčasnosti netýka.
„Je vo výlučnej pôsobnosti príslušného súdu vo veci konať.“ Podľa prokuratúry by mal súd žiadať o vydanie odsúdenej osoby na výkon trestu.
Keďže trest smrti, ktorý Csatárymu vymeral súd v roku 1948, bol zrušený, musel by súd zmeniť verdikt na doživotie. Tak postupoval v prípade ďalšieho vojnového zločinca Ladislava Nižňanského, ktorý však medzičasom zomrel.
Krajský súd v Košiciach zatiaľ nekoná. „Bez konkrétneho podnetu, nemá dôvod podnikať nejaké kroky v súvislosti so zadržaním vojnového zločinca Lászlóa Csatáryho,“ tvrdí hovorkyňa súdu Marcela Gálová.
Csatáryho zatkla polícia v polovici júla v Budapešti. V súčasnosti je tam v domácom väzení. Maďarsko s ním pripravuje nový proces.

Beata
Balogová
