BRATISLAVA. To, že vyšetrovateľ zastavil trestné stíhanie vo veci podvodu v prípade falšovania podpisov na petičných hárkoch 99 percent neznamená, že sa podpisy nefalšovali.
Vyplýva to z uznesenia o zastavení trestného stíhania. Hnutie podpisy potrebovalo na to, aby sa mohlo zúčastniť na tohtoročných predčasných parlamentných voľbách.
Poškodení v podvode mali byť štatutári hnutia 99 percent a podviesť ich mali zberači podpisov, ktorí hárky sfalšovali.
Štatutári však vo výpovedi uviedli, že sa poškodení necítia.
Škoda im nevznikla
Hoci predstavitelia hnutia verejne hovoria, že zverejnenie informácií o falšovaní krátko pred voľbami hnutiu ublížilo, pred vyšetrovateľom tvrdili niečo iné: že im nevznikla nielen majetková, ale aj nemajetková ujma.
Šéf hnutia Ivan Weiss to vysvetľuje tým, že išlo o vyšetrovanie podvodu a v ňom je potrebná iba majetková ujma, nie nemajetková.
A keďže tvrdí, že zberačov podpisov ani neplatili, preto ich nemohli majetkovo nijako podviesť.
Strana by však mohla hovoriť aj o majetkovej ujme, keďže v prípade úspechu vo voľbách mohla získať príspevok od štátu.
To, že sú na hárkoch falošné podpisy, sa ukázalo už pred voľbami a mohlo to ovplyvniť výsledok hnutia, ktorý bol len 1,58 percenta.
V niekoľkých odhadoch preferencií ešte pred voľbami sa hnutie 99 percent po silnej televíznej kampani dostalo aj nad päť percent.
Vyšetrujú aj vydieranie
Polícia pre chýbajúceho poškodeného stíhanie zastavila. Koľko presne podpisov bolo falošných, vyšetrovateľ neuvádza. Hovorí len, že časť bola falošná a časť pravá.
Dôsledkom vyšetrovania falšovania je samostatné vyšetrovanie podozrenia z vydierania.
Jedna zberateľka podpisov, ktorá priznala, že ich približne tisíc sfalšovala, vypovedala, že sa jej dvaja muži, ktorí ju najali, vyhrážali, ak o tom niekomu povie.
Domov jej prišli aj výhražné listy. Weiss odmieta, že by s tým mali niečo spoločné.

Beata
Balogová
