Názvy policajných akcií bývajú inšpirované i filmom či vzhľadom podozrivých.
BRATISLAVA. Keď je alkohol metla ľudstva, čo je potom pervitín? Takúto otázku si zrejme položili policajní vyšetrovatelia pri vymýšľaní krycieho názvu veľkého protidrogového zásahu v Petržalke.
Ten napokon prebehol úspešne a policajti mohli v piatok novinárom oznámiť: Po protidrogovej akcii Bacil skončili vo väzbe dvaja díleri.
„Pracovníci Úradu boja proti organizovanej kriminalite zvolili tento krycí názov z dôvodu, že išlo o nebezpečné látky, ktoré sú 'bacilom' spoločnosti,“ vysvetlil policajný hovorca Michal Slivka.
Vtipné inšpirácie
Zmysel pre humor prejavili pred mesiacom inšpektori ministerstva vnútra, keď oznámili, že v akcii Mahoney zatkli úplatného rektora policajnej akadémie. Mahoney je hlavný hrdina komediálnej série Policajná akadémia, do ktorej musel ako drobný kriminálnik nastúpiť za trest.
Predstavivosť nechýba ani príslušníkom Slovenskej informačnej služby. Mediálne najznámejšiu akciu Gorila nazvala tajná služba pravdepodobne podľa mohutnej postavy majiteľa odpočúvaného bytu Zoltána Vargu, ktorý v minulosti pôsobil aj ako kukláč a ochrankár.
Akcia Mexický tunel, pri ktorej finančná polícia pred pár dňami odhalila pašerácky tunel popod prísne stráženú schengenskú hranicu, zas dostala pomenovanie podľa podobných praktík dílerov na mexicko-americkom pohraničí.
O krycích názvoch rozhodujú zväčša policajti v prvotnej operatívnej fáze, keď by vyzradenie vyšetrovania mohlo zmariť zaistenie dôkazov. Mená vyberajú tak, aby s prípadmi hmlisto súviseli, ale nedali sa podľa nich identifikovať.
Sponzor KDH bol Svätuškár
„Nehovoríme napríklad o díleroch na Páričkovej ulici, ale akciu skryjeme za názov Jednota, podľa obchodu, ktorý je pred sledovaným domom,“ hovorí bývalý policajný operatívec, ktorý nechcel byť menovaný.
Hoci je krytie akcií v mnohých prípadoch nevyhnutné a úderné názvy pomáhajú úspechy polície aj mediálne predať, nevhodne zvolené pomenovania im môžu zavariť.
Príkladom je akcia Svätuškár z jesene 2006, pri ktorej policajti zatkli aj známeho podnikateľa a sponzora KDH Ladislava Reháka.
Hoci obvinenie z vydierania museli neskôr stiahnuť, sarkastická prezývka v pamäti zostala. Polícia sa nešťastný názov neskôr snažila vysvetľovať tým, že súvisel so Sviatkom všetkých svätých, keď sa akcia pripravovala.
Novinár Tom Nicholson, ktorý sa venuje kriminálnym prípadom, si myslí, že podobným lapsusom sa polícia nikdy celkom nevyhne.
„Za mnohými názvami cítiť kovbojské, frajerské myslenie policajtov, ktorí sa smiešnymi názvami bavia,“ hovorí.
O prezývky neprídu
Aj bývalý šéf policajných vyšetrovateľov Jaroslav Ivor vraví, že policajti by mali pomenovania akcií voliť citlivo. „Aby po zverejnení alebo úniku nevhodného názvu nezhodili celú akciu, ktorá mohla byť inak výborne zvládnutá.“
Ivor je presvedčený, že krycie názvy akcií by mali zostať utajené aj po skončení vyšetrovania. „Je to interná informácia polície, ktorá pre informovanie verejnosti ani trestné konanie nemá žiadny zmysel.“
Krycie mená policajti nepoužívajú iba pri akciách, ale aj pre podozrivých. „Ak má napríklad jeden z nich veľký nos, môžeme ho volať Frňák,“ približuje bývalý operatívec.
Nicholson však upozorňuje, že policajti bežne používajú aj mafiánske prezývky. „Roky som od policajtov počúval napríklad o Balvanovi, jeho pravé meno nevyslovili ani raz,“ spomína.

Beata
Balogová
