SME

Odpočúvaný Gučík žiada odškodné 750-tisíc eur

Právnici zdôvodňujú nárok na odškodné známosťou Michala Gučíka medzi hercami, umelcami a podnikateľmi.

Michal Gučík.Michal Gučík. (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)


BRATISLAVA. Odpočúvacia aféra na ministerstve obrany z éry ministra obrany Ľubomíra Galka, keď vojenská kontrarozviedka odpočúvala viacerých novinárov, môže mať drahú dohru.

Denník Plus jeden deň upozornil, že jeden z poškodených, bývalý riaditeľ televízie TA3 Michal Gučík, sa teraz domáha na súde náhrady škody vo výške 750-tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Denník získal dokument, podľa ktorého Gučík žiada spomenutú sumu za to, že boli poškodené jeho základné práva a slobody.

Ak by uspel, peniaze by na jeho účet putovali zo štátnej kasy. Gučíkov právny zástupca na desiatich stranách zdôvodňuje výšku odškodného aj takto: „Poškodený je osobou známou v hereckých a umeleckých kruhoch... Zároveň ide o osobu známu v kruhoch podnikateľských. Zverejnenie informácií o jeho osobe výrazne negatívne zasiahlo do jeho občianskej cti i súkromia“.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorca ministerstva Milan Vanga potvrdil denníku, že 11. júla bola doručená na ministerstvo obrany žiadosť o predbežné prerokovanie nároku na náhradu škody.

V súčasnosti ju analyzuje a zaoberá sa ňou Úrad právnych služieb ministerstva obrany.

Archívne video:

Gučík: Ide o morálnu satisfakciu

Keďže terajší šéf rezortu Martin Glváč (Smer) kauzu zdedil po svojom predchodcovi Ľubomírovi Galkovi (SaS), nie je jasné, ako sa k nej ministerstvo postaví.

„Na túto otázku je v súčasnosti predčasné odpovedať,“ povedal minister s odôvodnením, že žiadosť musia najprv analyzovať.

„Ja to neriešim, to riešia právnici. Ale pokladám za naozaj abnormálne, aby niekto odpočúval, sledoval a vymýšľal si hlúposti, preto som podal žaloby a je ich viac,“ povedal bývalý šéf televízie TA3 Michal Gučík.

SkryťVypnúť reklamu

Je mu jedno, kto je v kauze vinný, žiada odškodnenie.

„Keby vás odpočúvali a zisťovali si o vás veci, nebolo by vám to príjemné. Ešte keď napíšu, že ste kšeftovali so zbraňami a ja som v živote žiadnu zbraň nevidel ani som nekšeftoval,“ povedal Gučík.

Peniaze sú podľa neho len vyjadrením toho, aby sa to bralo vážne.

„Vôbec mi nejde o peniaze, nakoniec o výške odškodného rozhoduje súd, a nie ja. Ak za to nejaké peniaze získam, tak ich investujem do zdravotníctva,“ povedal Gučík SME.

"Tu nejde vôbec o peniaze. Ide o morálnu satisfakciu. Povedia o vás, že ste prostitútka a vy to necháte tak?“ pýta sa Gučík.

Galko: Nie je to moja kauza

Plus jeden deň pripomína, že kauza odpočúvania prepukla v novembri minulého roka, keď viaceré médiá informovali o operácii, ktorá prebiehala v rámci Vojenského obranného spravodajstva.

SkryťVypnúť reklamu

To odpočúvalo mobilný telefón vtedajšieho generálneho riaditeľa televízie TA3 Michala Gučíka, ako aj niekoľkých novinárov. V dôsledku aféry prišiel o kreslo vtedajší minister obrany Ľubomír Galko.

„Keď žiada, nech žiada a uvidí sa, ako to dopadne. Každý má právo žiadať. Odpočúvanie nie je moja kauza,“ komentoval Gučíkovu žiadosť o odškodné Galko.

Zopakoval, že všetky odpočúvania boli zákonné, so súhlasom sudcu, a vojenská kontrarozviedka konala autonómne.

Na otázku, či sa bude cítiť zodpovedný, ak bude musieť štát Gučíkovi vyplatiť obrovskú sumu, Galko odpovedal: „Samozrejme, že nie. Ja za to necítim žiadnu zodpovednosť“. Pripustil, že Gučík poškodený bol, no viní za to médiá.

„Von unikli utajované skutočnosti, ktoré sa nikdy nemali dostať na svetlo sveta. Treba sa spýtať médií, prečo to zverejňovali, prečo s tým nešli na políciu. Ja to neriešim, či niekto uspeje, alebo neuspeje,“ uzavrel Galko.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 537
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 220
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 703
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 936
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 953
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 907
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 815
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 463
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu