Bratislava 31. augusta (TASR) - Súčasné znenie ústavy SR čaká podľa expredsedu Ústavného súdu SR Milana Čiča novelizácia. Novela najvyššieho zákona štátu, prijatá vo februári 2001, totiž ponechala niektoré otvorené otázky, najmä vo vzťahu SR k Európskej únii.
Čič uviedol v dnešnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy konkrétny prípad - ústavný článok, podľa ktorého SR môže ratifikovanou a vyhlásenou medzinárodnou zmluvou preniesť časť svojich právomocí na európske spoločenstvá a Európsku úniu. Podľa Čiča sa treba týmto ustanovením zaoberať, pretože prenesenie výkonu časti svojich práv je podstatou celého problému štátnej suverenity, pritom sa nikde nehovorí, akým spôsobom sa tak má stať. "Ide o veľmi závažný zásah do podstaty štátu, ktorý je suverénny, demokratický a právny," vyhlásil akademik, jeden z autorov pôvodného textu slovenskej ústavy, ktorej desiate výročie prijatia si pripomenieme v nedeľu. Čič síce nepopiera potrebu zmien zavedených minuloročnou novelou, ale integračné zámery mohli byť podľa neho realizované aj v rámci pôvodnej ústavy. Zásadne odmietol názory niektorých politikov, že novela vytvorila nový demokratický poriadok v SR - domnieva sa, že ten dala už ústava z roku 1992.
Predseda Ústavného súdu SR Ján Mazák považuje za dôležité, aby sa zmena ústavy nerobila "koalične a opozične", ale na základe celospoločenského konsenzu. Podotkol, že v mnohých prípadoch nezlyhala ústava, ale jej aplikácia. Namiesto toho, aby sa zmenila prax, okamžite konštatujeme nedostatok v ústave a vstupujeme do jej textu bez vyčerpania všetkých možností, ktoré ponúka, poznamenal Mazák.
Podľa člena Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR a poslanca za HZDS Petra Brňáka mnohé inštitúty obsiahnuté v novele ústavy boli a sú potrebné, ale novela najvyššieho zákona štátu nemôže vznikať tak ako v roku 2001. Návrh novely prešiel jediným výborom parlamentu, neschválil ho dokonca ani gesčný, ústavnoprávny výbor, a v konečnom hlasovaní získala minimálny potrebný počet hlasov poslancov, pripomenul Brňák.