Len zoznam podielov predsedu HZDS na nehnuteľnostiach má 33 strán.
BRATISLAVA. Predseda HZDS Vladimír Mečiar má opäť pocit, že ho štát prenasleduje.
„Ani teraz to nie je iné, keď je Fico pri moci, odovzdali ma ÚBOK-u (Úradu boja proti organizovanej kriminalite - pozn. red.) Trnava, aby ma preskúmavali a prešetrovali podľa zákona o preukázaní pôvodu majetku,“ povedal bývalý trojnásobný premiér v sobotu počas osláv svojej sedemdesiatky agentúre Sita.
„Už je mi to jedno, či je Dzurinda, či je to Fico, furt je to voči mne rovnaký postoj zneužitia štátnej moci,“ povedal. V rozhovore tiež tvrdil, že počas politickej kariéry zažil deväť pokusov o atentát.
Polícia tají, či Mečiarov majetok naozaj preveruje.
„K preverovaniu oznámení Spravodajskou jednotkou finančnej polície Úradu boja proti organizovanej kriminalite Prezídia Policajného zboru na konkrétne osoby polícia informácie neposkytuje,“ odpísal na otázky hovorca polície Michal Slivka.
Zisťovať môžu opakovane
Proti Mečiarovi v súčasnosti podľa informácií SME polícia nevedie žiadne trestné stíhanie. Zdroj však hovorí, že by nešlo o prvé podanie na Mečiara od platnosti zákona o preukazovaní pôvodu majetku.
Jedného človeka môžu vyšetrovatelia preverovať aj viackrát, keďže podanie sa týka konkrétnych nehnuteľností či iného majetku.
S Mečiarom sa nám spojiť nepodarilo. Podľa jeho sekretárky včera v centrále hnutia nebol. Telefón nedvíhal ani ústredný tajomník hnutia Tibor Cabaj.
V poslednom verejnom majetkovom priznaní Mečiar napísal, že mal v roku 2010 podiely na siedmich domoch, dvoch bytoch, dvoch garážach, na 98 parcelách s ornou pôdou, na 31 „ostatných plochách“, na 15 zastavaných plochách a nádvoriach a na 12 záhradách. Od roku 2010 nie je v parlamente a ďalšie priznania už nebude musieť zverejniť.
Normálny človek by mlčal, Mečiar však aj štrnásť rokov po svojom páde nechce zobrať na vedomie, že problémom bol on a nie voliči, píše Tomáš Gális
Čítajte komentár (piano) >>
Má viac ako 300 podielov
Len zoznam Mečiarových podielov na parcelách a nehnuteľnostiach v internetovom registri nehnuteľností zaberá 33 strán. Spolu je ich viac ako 300.
Politik vlastní najmä pozemky a chalupy na lazoch v katastri obce Dolná Poruba. V obci má podiely na desiatkach parciel – od malých až po veľké s plochou niekoľko desiatok tisíc štvorcových metrov.
Ďalšie nehnuteľnosti má v neďalekej Valaskej Belej, v bratislavskom Starom Meste, v Trenčianskych Tepliciach a v Trenčíne. Niektoré nehnuteľnosti boli do katastra vložené aj v tomto a minulom roku. Len v Trenčianskych Tepliciach má Mečiar pozemky s rozlohou viac ako 4900 štvorcových metrov.
O svojich majetkoch Mečiar tvrdí, že nepatrí ani medzi horných stotisíc. V minulosti polícia vyšetrovala, ako nadobudol vilu Elektra.
„Elektra je spoločné sídlo Mečiarovcov. V našej rodine sú štyria právnici, traja lekári, jedna podnikateľka a dvaja podnikatelia. Nemajte obavy, že to nedokážeme utiahnuť. Ja som navyše skromný človek, stačí mi jedno jedlo denne a náklady na cestovné,“ opisoval v roku 2010 dôchodca Mečiar SME, ako utiahne náklady na vilu.

Beata
Balogová
