Bratislava 31. augusta (TASR) - Slovenská zdravotnícka akadémia (SZA) na pôde Slovenskej postgraduálnej akadémie medicíny (SPAM) v Bratislave začína 1. septembra svoju činnosť. Bude mať tri fakulty - ošetrovateľstva a zdravotníckych odborných štúdií, zdravotníckych špecializovaných štúdií a verejného zdravotníctva.
Fakulta ošetrovateľstva a zdravotníckych odborných štúdií bude poskytovať bakalárske a magisterské štúdium v odbore ošetrovateľstvo a v niektorých ďalších regulovaných a čiastočne regulovaných odboroch, ako napríklad rádiologický asistent, fyzioterapeut, zdravotnícky záchranár. Fakulta zdravotníckych špecializovaných štúdií bude zabezpečovať špecializované štúdium v medicíne a ďalšie postgraduálne vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov, ktoré je potrebné na výkon špecializovaných zdravotníckych povolaní.
Fakulta verejného zdravotníctva bude poskytovať bakalárske a magisterské štúdium na vykonávanie funkcií vo verejnom zdravotníctve.
Návrh zriadiť SZA čelil kritike odborných kruhov. Oponenti upozorňovali na to, že SPAM nemôže byť vysokou školou, pretože má inú náplň činnosti ako poskytovanie bakalárskeho, magisterského alebo doktorandského štúdia. Jej hlavným poslaním je podľa nich totiž špeciálna príprava lekárov a stredných zdravotníckych pracovníkov v jednotlivých medicínskych odboroch a udeľovanie takzvaných kvalifikačných atestácií.
Minister zdravotníctva Roman Kováč však s týmto názorom nesúhlasil. Najlepšie predpoklady na vznik štátnej zdravotníckej vysokej školy má podľa jeho slov práve SPAM, pretože vzhľadom na dlhoročnú tradíciu disponuje najlepšími materiálnymi a personálnymi podmienkami. Úlohy, ktoré by SZA mala vykonávať, sú v zhode s požiadavkami Európskej únie a jej zriadenie vypĺňa právne vákuum.
Schválenie SZA ako rezortnej vysokej školy Ministerstva zdravotníctva SR podľa rektora Univerzity Komenského v Bratislave Ferdinanda Devínskeho deštruuje slovenský vysokoškolský systém. Vyjadril podozrenie, že poslanci svojim rozhodnutím porušili zákon o vysokých školách.
Rektor pripomenul, že pri schvaľovaní návrhu na zriadenie verejnej alebo štátnej vysokej školy je potrebné rozhodnutie Akreditačnej komisie. Keďže parlament schválil návrh na založenie SZA ako štátnej vysokej školy bez stanoviska AK, je zrejmé, že zákonom určená podmienka nebola splnená, konštatoval Devínsky. Podľa neho neobstojí ani argument o nefunkčnosti AK v čase prijímania zákona.
*ad zg pa
NNNN