Ministerstvo financií má pohľadať peniaze na opravu areálu. Štát nemá kaštieľ istý.
BRATISLAVA. Po rozsiahlej rekonštrukcii kaštieľa v bratislavskej mestskej časti Rusovce, ktorá sa uskutočňuje od roku 1991, bude mať Slovensko ďalší dôstojný objekt štátnej reprezentácie, napísala TASR v roku 1997.
Kaštieľ v Rusovciach čaká rekonštrukcia, hlási moderátor STV o 15 rokov neskôr.
Milióny nepomohli
Rusovce
Kaštieľ
neogotický kaštieľ z 19. storočia je národnou kultúrnou pamiatkou, do roku 1944 ho vlastnila princezná Štefánia, po roku 1944 ho zabrali SS komando, Sovietska armáda a neskôr komunistický režim, nárok si robia aj benediktíni, ktorí dedili po Štefánii, spor je na Najvyššom súde, kaštieľ chátra 23 rokov pre nedokončenú rekonštrukciu.
Hoci na opravu významnej kultúrnej pamiatky už išli desiatky miliónov korún, úrady stále vravia o havarijnom stave, ktorý ohrozuje ľudí.
Situácia je podľa Úradu vlády natoľko vážna, že pred týždňom podnietil skrátené pripomienkové konanie k návrhu na rekonštrukciu.
V roku 1996 počítala vláda s nákladmi na úrovni 14,2 milióna eur, dnes je to 32,9 milióna eur bez dane.
Návrh posúdi vláda vo chvíli, keď premiér Robert Fico zo Smeru emotívne ohlásil, že mu chýba pol miliardy eur v rozpočte a urýchli preto úsporné opatrenia.
„Rekonštrukcia kaštieľa nie je prioritou vlády, lebo v súčasnosti na ňu nie sú v rozpočte financie,“ tvrdí Ficova hovorkyňa Beatrice Hudáková.
„Materiál má len posúdiť spôsob a možnosti financovania tejto kultúrnej pamiatky v súvislosti s blížiacim sa predsedníctvom Slovenska v Európskej únii.“
Únii budeme predsedať v roku 2016, v Rusovciach by sa mali konať reprezentačné akcie a bývať štátnici.
Gašparovič ponúka vilu
Najväčším zástancom rekonštrukcie kaštieľa je už dlhé roky prezident Ivan Gašparovič, ktorý ňou dokonca podmieňoval svoj podpis pod štátny rozpočet pre rok 2011.
„Prezident je presvedčený, že zdroje na obnovu kaštieľa sa dajú nájsť aj v dnešnej hospodárskej situácii. Stále platí aj jeho ponuka, že v prípade rekonštrukcie kaštieľa kancelária prezidenta predá nevyužívanú rezidenciu na Slavíne,“ vraví aj dnes prezidentov hovorca Marek Trubač.
Chátrajúca prezidentská rezidencia na Slavíne má však podľa odhadov hodnotu len okolo troch miliónov eur.
Časť peňazí by Úrad vlády rád získal aj z eurofondov, čo zas komplikujú vlastnícke spory s rádom benediktínov.
„Zatiaľ je predčasné hovoriť o tom, kedy a aké peniaze budú k dispozícii na stanovený účel,“ napísalo včera ministerstvo financií.

Beata
Balogová
