BRATISLAVA. Slovensko si nebude vymáhať trovy konania, ktorých náhrada bola priznaná Slovenskej republike v konaní pred súdmi Únie. Návrh odsúhlasila vláda.
Schváleným návrhom sa formálne stanovujú pravidlá pre postup Slovenskej republiky, ak uspeje v konaní pred jedným zo súdov Súdneho dvora Európskej únie a bude jej príslušným súdom priznaná náhrada trov.
„Je potrebné poznamenať, že Slovenská republika nemá nikdy nárok na náhradu trov konania, ak vstúpi do prejudiciálneho konania, alebo vystupuje ako vedľajší účastník,“ uviedlo ministerstvo spravodlivosti.
V praxi preto ide o konania medzi Slovenskou republikou a inštitúciou Únie alebo medzi Slovenskou republikou a iným členským štátom Únie.
Túto situáciu vzhľadom na jej osobitné charakteristiky adekvátnym spôsobom doteraz neupravoval žiaden všeobecne záväzný právny predpis.
V konaniach medzi Európskou komisiou a členskými štátmi, alebo naopak, sa uplatňuje vo vzťahu k trovám konania neformálna dohoda o ich vzájomnom nevymáhaní.
Podmienkou je reciprocita dohody. Podobná prax sa využíva aj v sporoch medzi členskými štátmi navzájom, ktorých je však veľmi málo.
Európska komisia trvá na tom, že ak by sa ktorýkoľvek členský štát odchýlil od doterajšej praxe a vymáhal by od Európskej komisie trovy konania priznané Súdnym dvorom Únie, vo vzťahu k tomuto štátu by Európska komisia prehodnotila doterajšiu prax a vymáhala by od neho všetky priznané trovy konania.
Tento svoj postoj Európska komisia potvrdila aj priamo Slovenskej republike. Je pritom prirodzené, že úspechy Európskej komisie na Súdnom dvore Únie prevažujú nad jej neúspechmi.
To je objektívne dané samotnou povahou konania o porušení práva Únie, ktoré predstavuje jadro súdnych sporov medzi členskými štátmi a Európskou komisiou.
Doterajšia prax vzájomného nevymáhania trov konania medzi Európskou komisiou a členskými štátmi sa javí byť ekonomicky výhodnou pre Slovenskú republiku.
„O to viac možno označiť za nerozumné, ak by sa Slovenská republika, nepochybne za cenu zhoršenia svojho obrazu v rámci Únie, rozhodla nekonať v súlade s desiatky rokov existujúcou dohodou,“ upozornilo ministerstvo.