BRATISLAVA. Našich vojakov z Cypru nestiahneme, Slovensko bude aj naďalej prispievať do mierovej misie Organizácie spojených národov UNFICYP.
Vyplýva to z návrhu na postup slovenskej delegácie na Valnom zhromaždení OSN, ktorý je v pripomienkovom konaní. Na ostrove pôsobí 159 našich vojakov už od roku 2001.
Cieľom misie je zabrániť obnoveniu bojov medzi cyperskými Grékmi a Turkami, zabezpečiť dodržiavanie prímeria medzi znepriatelenými stranami a prispieť k obnove a udržaniu práva a poriadku na ostrove.
Podporovať budeme aj operácie NATO a Únie, ktoré majú mandát Bezpečnostnej rady OSN (NATO ISAF v Afganistane, EUFOR ALTHEA v Bosne a Hercegovine).
V Afganistane bolo v apríli 344 slovenských vojakov, v Bosne a Hercegovine sa ich nachádzalo 45.
"Svoje úsilie pri zachovávaní a budovaní mieru SR sústredí predovšetkým na podporu snáh medzinárodného spoločenstva v Afganistane," tvrdí v návrhu rezort diplomacie s tým, že budeme hľadať možnosti vyslania civilných expertov a Afganistanu budeme poskytovať oficiálnu rozvojovú
Na 67. Valnom zhromaždení OSN, ktoré sa uskutoční v septembri, bude Slovensko bojovať aj za práva žien a detí.
Slovensko žiada plné rešpektovanie ľudských práv žien, podporuje pôsobenie žien vo vedúcich funkciách na všetkých úrovniach a je za posilnenie podpory práv dieťaťa.
V oblasti ľudských práv sa bude Slovensko naďalej spolupodieľať na boji proti mučeniu a inému neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu a trestaniu a podporíme univerzálnu ratifikáciu Dohovoru o odstránení všetkých foriem rasovej diskriminácie.
"Slovensko sa bude naďalej angažovať v oblasti podpory a ochrany slobody prejavu, vrátane prejavu na internete, ako aj slobody zhromažďovania a slobody združovania sa," píše sa v návrhu.
Delegácia SR bude na 67. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN vychádzať zo spoločných priorít Únie.
Tie 23. júla schválila Rada Európskej únie pre zahraničné veci. Valné zhromaždenie sa začne 18. septembra v New Yorku.