Proti prednesenou správy ministrom vnútra Robertom Kaliňákom namietali právnici podnikateľa Jaroslava Haščáka.
BRATISLAVA. Správa o vyšetrovaní kauzy Gorila s najväčšou pravdepodobnosťou nezaznie na aktuálnej schôdzi Národnej rady.
Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) ju tak zrejme poslancom oficiálne predstaví v pléne až na nasledujúcom septembrovom rokovaní.
TASR to vo štvrtok potvrdili predsedovia opozičných poslaneckých klubov, ktorí sa zúčastnili na stretnutí so šéfom parlamentu Pavlom Paškom (Smer).
Haščákovi advokáti mali výhradyVýhrady voči tomu, aby správa zaznela v pléne, mali právni zástupcovia podnikateľa Jaroslava Haščáka. Jeho meno patrí medzi najčastejšie spomínané v údajnom spise SIS.
V liste advokáti upozorňovali na protiústavnosť a nezákonnosť uznesenia NR SR, na základe ktorého sa mala poskytnúť správa o stave vyšetrovania kauzy Gorila.
Podľa nich je totiž okrem iného neprípustné, aby minister vnútra zasahoval do trestného stíhania a informoval o stave vyšetrovania.
Kaliňák napriek tomu avizoval, že od zámeru informovať poslancov v zákonnom rozsahu neustúpi.
"Myslím si, že šéf tímu aj špeciálny prokurátor si veľmi dobre uvedomovali, akým spôsobom majú správu naformulovať a postaviť. Takže ju v takejto podobe aj prednesiem v Národnej rade SR," reagoval na list právnikov Kaliňák.
Hlina chce aj ďalšie správyV správe, ktorá mala zaznieť na návrh poslanca Alojza Hlinu (OĽaNO), sa uvádza, že vyšetrovatelia kauzy doteraz zadovážili listinný materiál v rozsahu asi 60-tisíc strán.
Zároveň vypočuli okolo 50 svedkov a spracovali niekoľko desiatok žiadostí. Napriek tomu, doposiaľ zadovážené dôkazy neumožňujú vyšetrovateľom, aby vzniesli obvinenie voči akejkoľvek konkrétnej osobe.
"Vzhľadom na obtiažnosť a rozsiahlosť dokazovania nie je v tomto štádiu konania možné určiť termín ukončenia veci," píše sa v správe, ktorú pre ministerstvo pripravil špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.
Hlina už avizoval, že predloží návrh, aby správa o ďalšom pokroku vo vyšetrovaní Gorily zaznela aj na prvej schôdzi v roku 2013.
Prečo v kauzách nekonáte, pýtali sa KaliňákaBRATISLAVA. Poslanec a predseda výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Mikuláš Huba (OĽaNO) interpeloval ministra vnútra Roberta Kaliňáka vo veci nečinnosti polície v kauzách, pri ktorých sú poškodzované celospoločenské hodnoty a verejný záujem, respektíve, pri ktorých je dôvodné podozrenie z páchania trestnej činnosti.
"Deje sa tak aj v prípade, že je polícia na tieto skutočnosti upozornená a privolaná na miesto činu," konštatoval v parlamente Huba.
Ako príklad uviedol dve kauzy. V prvom prípade išlo podľa jeho slov o neohlásenú asanáciu Cvernovky na Páričkovej ulici v Bratislave.
"Aj keď bolo dôvodné podozrenie, že povolenie, na základe ktorého sa začalo búrať, nie je platné, a privolaná polícia bola na túto skutočnosť upozornená, nezasiahla a následne došlo k značným a nevratným škodám na kultúrnom dedičstve," poznamenal.
Upozornil aj na tzv. hausbóty na dunajských ramenách pod Bratislavou, ktoré boli zjavne vybudované bez príslušného povolenia.
Podľa neho významným spôsobom poškodzujú prírodu, ohrozujú vodné zdroje a bránia vo verejnom rekreačnom využívaní časti bratislavského lesoparku, čím sa dostávajú do rozporu s verejným záujmom.
"Táto skutočnosť je už dlhšiu dobu verejným tajomstvom, pričom nie je známe, že by polícia proti takýmto aktivitám zakročila," vysvetlil.
Huba sa preto vo svojej interpelácii ministra vnútra pýta, či je pravda, že polícia nie je kompetentná zasiahnuť vo vyššie uvedených a podobných prípadoch, kedy sa porušuje zákon a sú ohrozené či priamo poškodzované celospoločenské hodnoty a verejný záujem.
Taktiež ho zaujíma, či v prípade, ak je jeho odpoveď na predchádzajúcu odpoveď kladná, a naša polícia je v takýchto prípadoch skutočne bezmocná, ako plánuje rezort túto ťažko akceptovateľnú skutočnosť zmeniť.
sita