Ministerstvo vnútra pripúšťa, že to zmení.
BRATISLAVA. Poudieraný išiel polícii nahlásiť, ako ho bývalý poradca premiéra Drahoslav Machala fyzicky napadol na pošte.
Známy aforista Tomáš Janovic však nemá právo vedieť, či a ako bol niekdajší agent Štátnej bezpečnosti za útok naňho potrestaný.
Obvodný úrad v Bratislave prípad už uzavrel, no 75-ročnému Janovicovi o výsledku nič nepovie. „V zmysle zákona o priestupkoch nie je pán Janovic účastníkom konania,“ povedala šéfka úradu Martina Majerníková.
Po ohlásení potýčky Janovic v apríli opísal, ako mu Machala pri náhodnom stretnutí začal na bratislavskej hlavnej pošte nadávať.
Odpovedal, nech pozdravuje Pamír, čo bolo Machalovo krycie meno ako agenta ŠtB. Ten ho odrazu sotil na zem a neskôr aj jeho manželku. Machala po útoku z pošty ušiel.
„Nebol som účastníkom konania, hoci nás s manželkou iba prizabil. To je absurdné,“ kritizuje Janovic.
Roztrhaná košeľa zaváži
Machala
Zo životopisu
- za komunizmu ako agent podľa zväzkov ŠtB zbieral informácie o zahraničných novinároch a ich kontaktoch,
- vystupoval po boku nacionalistického krídla HZDS a Matice Slovenskej,
- patrí medzi podporovateľov prezidenta Gašparoviča,
- keď Richard Sulík zvažoval, že dá z Bratislavského hradu premiestniť sochu Svätopluka, hrozil hladovkou.
Právnik spolupracujúci s Via iuris Peter Wilfling upozorňuje, že na zákon už roky doplácajú obete bitiek. „Ak vás niekto na ulici napadne a zbije, ani sa nedozviete, ako bitkára potrestali. Je to nezmyselný stav, ktorý treba urýchlene zmeniť.“
Keby útočník poškodenému čo i len roztrhal košeľu, čiže spôsobil majetkovú škodu, obeť už účastníkom konania je.
„Môže to vyvolávať dojem, ako keby roztrhaná košeľa bola z pohľadu zákona viac ako zranenia, z ktorých by sa napadnutý človek liečil napríklad šesť dní,“ podotkol právnik.
Poranenia, pre ktoré by bol poškodený práceneschopný sedem a viac dní, sa už klasifikujú ako trestný čin, nie priestupok.
Minister vnútra Robert Kaliňák sľubuje, že sa problémom bude zaoberať.
„Dám si to vyhodnotiť. Je predsa logické, aby sa poškodený dozvedal, ako správny orgán naložil s útočníkom.“ O tom, kedy by mohol novelu navrhnúť, nechcel špekulovať.
Archívne video:
Infozákon nepomôže
Ako úradníci potýčku vyriešili, je tajné aj pre médiá. Obvodný úrad výsledok neprezradí ani na základe infozákona, pretože evidencia priestupkov je neverejná.
Polícia v polovici mája postúpila prípad obvodnému úradu, lebo pod jeho právomoc spadá prejednávanie priestupkov.
Policajti vyhodnocovali aj kamerový záznam z pošty. Zo spáchania priestupku proti občianskemu spolunažívaniu podozrievali 65-ročného muža. Je ním Machala, ktorý v deväťdesiatych rokoch písal v médiách blízkych Vladimírovi Mečiarovi.
Za takýto priestupok možno podľa zákona uložiť páchateľovi pokutu do 99 eur. Na návrh páchateľa zákon tiež umožňuje výkon trestu formou verejnoprospešných prác.
S podpredsedom Spolku slovenských spisovateľov Machalom sa nám vo štvrtok skontaktovať nepodarilo. V minulosti tvrdil, že nič neurobil. „Popieram akýkoľvek útok,“ vyhlásil 19. apríla.
Nevšímali si nadávky?
Janovic mal šancu stať sa účastníkom konania, keď na polícii vypovedal, že mu Machala vulgárne nadával.
Wilfling vraví, že policajti ho vtedy mali upozorniť, že urážkou na cti sa budú zaoberať iba vtedy, ak na tom bude výslovne trvať.
„Ak by trval na priestupkovom konaní za urážku na cti, polícia by sa týmto priestupkom musela zaoberať a vtedy by bol aj účastníkom konania, pretože pri urážke na cti to zákon výslovne stanovuje,“ hovorí Wilfling.
Janovic teraz zvažuje, že bývalého poradcu premiéra Fica dá na súd.
„Aby som očistil svoje meno však mal vyhlásenie, akoby som si útok vymyslel. Považuje sa za humanistu ako repa, ale správa sa ako chrapúň, a pritom stačilo povedať jediné slovo. Pardon.“

Beata
Balogová
