BRATISLAVA. Prevádzkovanie kúpalísk v 31. týždni ovplyvnilo priaznivé počasie na kúpanie s vysokými teplotami. Väčšina kúpalísk mala vysokú návštevnosť.
K dnešnému dňu je na Slovensku prevádzkovaných 20 prírodných kúpalísk s vyhovujúcou kvalitou vody na kúpanie. Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva na svojej internetovej stránke.
Momentálne majú vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie prírodné vodné plochy Zlaté Piesky v Bratislave, Slnečné Jazerá - Senec, v Trnavskom kraji RO Kunovská priehrada, v Prešovskom kraji RO Sninské rybníky, Veľká Domaša – Tíšava, Veľká Domaša – Valkov, PK Sigord Kokošovce, VN Teplý vrch – pláž Ormet, VN Teplý vrch – Drieňok, Biokúpalisko KRTKO, Ružiná – pri obci Divín, PK Rimavská Sobota a Zelená voda –Kurinec.
V Košickom regióne majú vyhovujúcu kvalitu vody prírodné plochy Zemplínska Šírava – Hôrka, Zemplínska Šírava – Kamenec, Zemplínska Šírava – Paľkov a Zemplínska Šírava – Medvedia Hora a PK Jazero Košice. V Žilinskom kraji je vyhovujúce Plážové kúpalisko Liptovská Mara – Liptovský Trnovec a rovnako aj Zelená voda Nové Mesto nad Váhom – pláž Perla v trenčianskom regióne.
Na Veľkej Domaši je zaznamenaný rapídny pokles hladiny vody na kúpanie, tým sa zhoršil aj prístup rekreantov do vody. Vyhovujúca kvalita vody je aj v lokalitách Vajnorské jazero, Ivanka pri Dunaji, Šulianske jazero, Pod Bukovcom, VN Ružiná – pri obci Ružiná a VN Ružiná - pri obci Divín. Odber vody z 30. júla v lokalite Veľký Draždiak preukázal, že kvalita vody je vyhovujúca a zákaz kúpania z 27. júla Úrad verejného zdravotníctva odvolal.
Nevyhovujúcu kvalitu vody zistili hygienici opakovane na prírodnom kúpalisku Kuchajda v Bratislave. V lokalite RO Gazarka vydali 30. júla zákaz kúpania, pretože sú tam premnožené cyanobaktérie. Zákaz kúpania je vydaný od 3. augusta aj v lokalite Vinianske jazero v okrese Michalovce. Kvalita vody v tamojšom kúpalisku po mikrobiologickej stránke nevyhovuje.
Naďalej platí zákaz kúpania aj pre lokalitu Jazero na PK v Banskej Bystrici. Na vodnej nádrži Bátovce - Lipovina sú prekročené ukazovatele priehľadnosť a farba vody, nejde však o zdravotne významné ukazovatele kvality. Priehľadnosť vody je takisto znížená na VN Duchonka.
V Trenčianskom kraji nevyhovujú požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie lokality VN Prusy, VN Stará Myjava, štrkovisko Horná Streda, VN Dubník a VN Trenčín - Opatová. Nevyhovujúca kvalita vody je tiež na štrkovisku Bohatá v okrese Komárno a monitorovaných prírodných kúpaliskách v okrese Nitra.
V 31. týždni pokračovali hygienici v odberoch vzoriek vôd na prírodných vodných plochách Počúvadlianske jazero, Veľké Kolpašské jazero, Veľké Richnavské jazero, Vindšachtské jazero, Dolno Hodrušské jazero.