Bratislava 1. septembra (TASR) - Alebo Slovensko vstúpi do NATO, alebo si zvolí normálny slušný život, vyhlásila dnes predsedníčka SNS Anna Malíková v predvolebnom Okrúhlom stole Slovenskej televízie.
Líderka národniarov sa domnieva, že ak by SR nevstúpila do NATO, mohli by sa zvýšiť dôchodky, a to nielen o infláciu. Presmerovaním financií, určených na začlenenie sa Slovenska do aliancie, sa podľa nej dá oživiť ekonomika, napríklad výstavbou diaľnic. SNS je za silný trhový štát, ktorý sa bude vedieť postarať o svojich občanov, povedala Malíková, nazvúc takúto krajinu štátom zdravého rozumu. Aj politické subjekty by rozdelila na strany zdravého rozumu a tie, ktoré zradili tento národ. Poznamenala, že na základe súhlasu zahraničia budú môcť byť vo vláde len SDKÚ, KDH, ANO a SMK. Malíková sa opýtala, odkiaľ má predseda HZDS Vladimír Mečiar peniaze na svoju vilu a z čoho financuje líder SDKÚ Mikuláš Dzurindu svoju nákladnú bytovú výstavbu. SNS je podľa nej jediná strana s čistými rukami. Malíková sa ďalej vyslovila za bezplatné vysoké školstvo a mzdu učiteľa na úrovni jedenapolnásobku priemernej mzdy v krajine.
Predseda PSNS Ján Slota by zase rozdelil politické sily na Slovensku na národné a internacionálne. Prioritou jeho strany je riešiť "maďarský a cigánsky problém", ktoré považuje za veľmi ťaživé. PSNS chce po voľbách presadzovať bezplatné vysokoškolské a stredoškolské vzdelanie, štátnu podporu škôl so slovenským vyučovacím jazykom na národnostne zmiešaných územiach, viac vlasteneckej a mediálnej výchovy. Výdavky na zdravotníctvo treba podľa Slotu zvýšiť na minimálne sedem percent hrubého domáceho produktu. Výdavky na toto navýšenie sa dajú získať v sociálnom systéme - miliardy je možné ušetriť na sociálnych dávkach poberaných tými, ktorí nechcú pracovať, konštatoval líder PSNS.
Pokiaľ nebude daň z príjmu na úrovni 15 - 16 percent, podniky si budú umelo znižovať dane prostredníctvom fiktívnych faktúr a posielaním peňazí do zahraničia, povedal predseda ANO Pavol Rusko. Za dôležité považuje zníženie odvodového zaťaženia, ktorého súčasná výška brzdí slobodné podnikanie. Štát musí byť podľa neho silný v oblasti bezpečnosti, práva a starostlivosti o slabých a chorých.
Predseda OKS Peter Tatár sa vyslovil za rovnú daň vo výške 16 percent a šetrenie verejných výdavkov. Pre rozvoj ekonomiky treba podľa neho splniť tri predpoklady - aby sa oplatilo pracovať, aby sa oplatilo zamestnávať a aby sa nedalo kradnúť. Kradnutiu možno zabrániť zrušením všetkých štátnych subvencií a dotácií, úplnou privatizáciou lesov a pôdy, ako aj všetkých ostávajúcich podielov štátu v podnikoch, povedal Tatár, ktorý zastáva názor, že "pravica je sloboda a ľavica je nesloboda".
Zníženie daní bude musieť niekto zaplatiť, kontroval predseda SDA Milan Ftáčnik. Dodal, že to zaplatí občan, ktorý bude musieť po redukcii výdavkov štátneho rozpočtu platiť viac za lieky alebo školy pre svoje deti. SDA bude podporovať bezplatné vysokoškolské vzdelávanie, prijímanie na vysoké školy bez prijímacích pohovorov a rozšírenie siete gymnázií.
HZD chce podľa jeho podpredsedníčky Marty Aibekovej dosiahnuť trvalo udržateľný ekonomický rast, a to najmä reštrukturalizáciou priemyslu, zvýšením kvality produkcie podnikov a dobudovaním dopravnej infraštruktúry. Ako stredoľavá politická strana majú záujem na zlepšovaní podmienok pre malých a stredných podnikateľov i zamestnancov. V oblasti zdravotníctva treba podľa Aibekovej prijať nový zákon o zdravotnom poistení a vytvoriť podmienky pre viaczdrojové financovanie zdravotníctva. HZD chce v najbližších rokoch zachovať bezplatné vysokoškolské vzdelanie.
Bartolomej Belík zo Strany za demokratické práva občanov sa domnieva, že občania by mali kontrolovať peniaze, ktoré odovzdávajú štátu, lebo kým v nemocniciach umierajú pacienti, kancelárske vybavenie zdravotných poisťovní je také, že "človek nevie, či už náhodou nie je v nebi". Slovenské školstvo je podľa neho na dobrej úrovni, treba mu však dať viac peňazí. Prioritou jeho strany je vybudovať právny štát a parlamentnou cestou odškodniť 350 tisíc občanov.
*mh pa
NNNN