Agentúrny text sme o 20:25 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Jednu z hlavných aktérok údajného spisu SIS Gorila, bývalú šéfku FNM Annu Bubeníkovú Európska únia ďalej využíva ako poradkyňu pre privatizáciu v Grécku, informovala televízia Markíza.
Z odpovede Európskej komisie však nie je úplne jasné, či ju vo funkcii nechá. Naznačuje skôr jej odvolanie.
Bubeníkovú do funkcie navrhlo naše ministerstvo financií pol roka pred tým, než prepukla kauza Gorila. Vybrali ju v Bruseli.
Jedna funkcia jej zostala
Experti
Komu radia
Anna Bubeníková je členkou Rady expertov v Gréckom rozvojovom fonde,
fond rozbieha privatizáciu v krajine, ktorej štart bol podmienkou pre úver,
fond má existovať šesť rokov,
rada, ktorú menujú Európska komisia, MMF a Európska centrálna banka, má troch členov.
„O jej manažérskych schopnostiach a skúsenostiach svedčí aj to, že v konkurencii desiatok kandidátov zo všetkých členských krajín Únie bola vybratá do trojice expertov, ktorá radí gréckemu privatizačnému fondu a gréckej vláde pri organizácii procesu privatizácie.“
Takto v januári písal o Anne Bubeníkovej, ktorú vláda odvolala pre kauzu Gorila, vtedajší minister financií Ivan Mikloš z SDKÚ. Bubeníková je podľa televízie Markíza stále členkou poradnej komisie pre Grécko.
Premiér Robert Fico (Smer) v piatok tvrdil, že o tom doteraz nevedel.
„Mám to z médií. Toto rozhodnutie bolo pravdepodobne urobené ešte pred kauzou Gorila. Určite požiadam ministra (financií), aby sa na to spýtal. To je jediné, čo môžem robiť,“ povedal premiér SME.
Na stránke gréckeho privatizačného fondu ani tamojšieho ministerstva financií o Bubeníkovej nie je žiadna zmienka.
Ministerstvo financií tvrdí, že Bubeníkovú ku Grékom nasmeroval Mikloš.
„Podľa našich zistení ide o nomináciu Ivana Mikloša z júla 2011, ktorý cez vtedajšieho zástupcu Slovenska v pracovnej skupine Eurogroup Martina Bruncka odporučil Annu Bubeníkovú do funkcie poradkyne rady gréckeho privatizačného fondu. Procedúra nominácie neprebiehala na úrovni vlády ani Národnej rady.“
Bývalý zástupca ministerstva financií v únii Bruncko potvrdil, že z ministerstva posielali Bubeníkovej životopis do Bruselu.
Jej výber však bol vecou únie, prípadne inštitúcií ako Medzinárodný menový fond a Európska centrálna banka.
„To, čo momentálne robí pani Bubeníková, nie je z titulu funkcie a nemá to s FNM nič spoločné,“ vraví súčasný šéf fondu Branislav Bačík (Smer).
Na Gorilu si treba spomenúť nielen pri správe o Bubeníkovej funkciách, ale aj pri pláne zoštátniť zdravotné poistenie, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Funkcií mala mnoho
Bývalá šéfka FNM v piatok nedvíhala mobil. Podľa informácií SME išlo o prácu, za ktorou aj do Grécka cestovala.
Pred vypuknutím kauzy Gorila bola dlhoročná zamestnankyňa FNM považovaná za odborníčku na privatizáciu a správu štátneho majetku. Vo fonde prešla rôznymi funkciami, štát zastupovala v orgánoch viacerých firiem.
Za prvej Ficovej vlády bola predsedníčkou Dozornej rady FNM, za Radičovej vlády fondu šéfovala. Jej nominácia ako zástupkyne krajiny s veľkými skúsenosťami s privatizáciou preto mala logiku.
Európska komisia potvrdila, že bývalá šéfka FNM Grékom stále radí. V odpovedi však naznačuje, že by sa s ňou mohla rozlúčiť.
„Je nepochybné, že členovia Rady expertov musia na kontinuálnej báze spĺňať vysoké odborné a etické štandardy, ktoré sú nevyhnutné pre plnenie ich úloh“.
Bubeníková podľa informácií SME stále nebola pre kauzu Gorila vypočutá.

Beata
Balogová
