BRATISLAVA. Desaťročný chlapec skončil na niekoľko dní v nemocnici s črevným ochorením po tom, ako si bol zaplávať v bratislavskom jazere Kuchajda.
O dva dni neskôr tam hygiena zakázala kúpanie pre črevné baktérie.
Na prípad upozornil chlapcov otec. A hoci nemocnica súvis s kúpaním nevie potvrdiť, hygienici varujú, aby si ľudia rozmysleli, kde sa kúpu.
Pred kontaminovanou vodou však nie vždy varuje hygiena včas. Medzi odobratím prvej a druhej vzorky vody a zákazom kúpania v jazere môže prejsť aj týždeň.
Hygienici však hovoria, že si stačí dať pozor na niekoľko varovných signálov.
Priezračná hladina
Jazerá
So zníženou kvalitou vody
na Kuchajde v Bratislave objavili črevné mikróby; na Duchonke pri Topoľčanoch hlásia zníženú priehľadnosť vody, nie je to však nebezpečné; Vinianske jazero v okrese Michalovce má zákaz kúpania; zákaz platí aj pre plážové kúpalisko Aqualand v Banskej Bystrici.
V prvom rade by voda mala byť priehľadná.
„Len v bazénoch napĺňaných vodou, ktorú prirodzený obsah minerálnych látok zakaľuje alebo sfarbuje, nemusí byť voda priehľadná,“ vraví hlavný hygienik Ivan Rovný.
„Vhodná na kúpanie je taká voda, ktorá nezapácha po moči, ale ani výrazne po chlóre a kde nie sú steny bazéna porastené slizovými alebo zelenými povlakmi,“ hovorí o extrémoch Rovný.
V bratislavskej Kuchajde objavili črevné mikróby, kúpanie zakazujú aj pre sinice viditeľné na hladine v podobe takzvaného vodného kvetu.
Zákaz kúpania pre tento týždeň platí napríklad aj na Vinianskom jazere pri Michalovciach a na plážovom kúpalisku Aqualand v Banskej Bystrici.
Hygienici neodporúčajú kúpať sa ani tam, kde je veľa vodného vtáctva.
„Je tam riziko, že prenášajú nejaký vírus alebo baktérie,“ vraví hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Lenka Skalická.
„Kúpanie na takýchto plochách nezakazujeme, ale neodporúčame. Je to na vlastné riziko.“
Osobná hygiena
Rovnako môžu za znečistenie vody aj ľudia. „Každý by mal dodržiavať zásady osobnej hygieny, a to pred vstupom do bazénu, ako aj po vykúpaní,“ upozorňuje Rovný.
Rizikové sú podľa hygieny dni, keď je dlhodobo vysoká teplota.
„Vtedy sa na kúpaliskách hromadí veľký počet ľudí,“ vraví Skalická. Zvýšená teplota vody tiež pomáha šíreniu baktérií.

Beata
Balogová
