SME

Chceme velorúciu!

O čo všetko zaparkovať bicykel alebo cyklostojan ako tvorivá výzva.

Cyklostojan Posh Maker pred VŠVU od socháraDionýza Trošku je tzv. mestskou cyklobižutériou,ironizuje symbol šperku – diamantuCyklostojan Posh Maker pred VŠVU od socháraDionýza Trošku je tzv. mestskou cyklobižutériou,ironizuje symbol šperku – diamantu

Jazda na bicykli je starý dobrý spôsob dopravy. Cyklisti to však majú stále ťažké. Napríklad aj s parkovaním.

Za starých čias stojany na bicykle neboli zvlášť pekné, boli to kovové rebrové konštrukcie, často ich žrala hrdza a stáli na verejných priestranstvách neukotvené, neraz zdeformované.

Svoj účel plnili do tej miery, že bolo kde šikovný dopravný prostriedok oprieť, primknúť, prípadne ho občas aj zabudnúť a potom ho na druhý deň na tom istom mieste nájsť. Teda, ak ste disponovali akou-takou zámkou a okolo nešiel zručnejší zlodej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V kalifornskom Berkeley vznikol takýto obštrikovaný cyklostojan, bolo naň treba 24 metrov veselého pleteného hada a – nápad

Radšej MHD

Nepovedali by ste, ako málo dnes stačí na to, aby ste svoju vytýčenú trasu v meste prehodnotili a odviezli sa radšej hromadnou dopravou. A to nielen preto, že máte strach jazdiť po frekventovaných cestách, kde stále chýbajú mnohé kilometre cyklistických trás a obrubníky chodníkov vyhovujú akurát tak na parkovanie áut.

Aký má byť

cyklostojan

Problémom klasického stojana na bicykel je, že jeho majiteľ si oň nemôže zamknúť rám bicykla spolu s kolesom, ale iba koleso, a tak zlodej ukradne neprimknutú časť bicykla. Moderný stojan by mal obsahovať prvky, o ktoré sa dá rám bicykla zamknúť i s krátkym zámkom alebo zámkom typu U-Lock, ktorý obstojí v mestskej džungli. Okrem toho musí byť stojan bezpečný, dobre ukotvený a ideálne je umiestniť ho na svetlom mieste, kde sa zdržuje veľa ľudí a je pod dohľadom verejnosti, čiže blízko vchodu do budov alebo pod kamerou.

SkryťVypnúť reklamu

Vyberiete sa do vzdialenejšieho obchodu či vybaviť si niečo na úrad, zdá sa vám, že je to myšlienka ako stvorená pre bicykel, ale stop. Kde ho zaparkujete? Pred budovou žiadny stojan nebude a musíte počítať s vrátnikom, ktorý vaše dve milované kolesá s najväčšou pravdepodobnosťou vypoklonkuje.

Parkovanie bicyklov v mestách býva problematické. Niekedy chýbajú stojany, inokedy sú technicky nevhodné alebo nevhodne umiestnené. Firmy či inštitúcie nie sú naučené myslieť na cyklistov, v lepších prípadoch len postupne začínajú reagovať na potreby svojich zamestnancov, ktorí čoraz častejšie preferujú dopravu do práce na bicykli. Najlepšie to vidno na situácii v našom hlavnom meste.

Najlepšie so zeleňou

Našťastie, sú u nás ľudia, ktorým na veci záleží. „Aj na Slovensku sú pozitívne príklady záujmu developerov, ale je to stále ojedinelé,“ hovorí Tomáš Peciar z občianskeho združenia Cyklokoalícia. Ich organizácia je pripravená rokovať s firmami o výbere vhodnej lokality a typu cyklostojanov pred ich budovami.

SkryťVypnúť reklamu

„V prvej vlne sme sa sústredili na miesta pred umeleckými školami, lebo práve študenti z týchto škôl môžu byť predzvesťou revolúcie. Tej bicyklovej hovoríme s obľubou velorúcia,“ vraví. Združenie zároveň upozorňuje na miesta, kde sú postavené nevhodné druhy cyklostojanov a dochádza pre ne pravidelne ku krádežiam. Na svojich projektoch spolupracuje s viacerými nadáciami, so Starým Mestom a s ďalšími mestskými časťami.

Dream – cyklostojan pred VŠMU je snom výtvarníka Mateja Rozmányho o verejnom priestore a občianskej spoločnosti

Vo svete sa už dávno uvažuje o bicykloch veľmi empaticky. Cyklostojany sú kultúrnou výzvou z dizajnérskeho, technického aj ekologického pohľadu. Vyrábajú sa v najrôznejších tvaroch (no nie vždy technicky vhodných). Postupne sa v mestách udomácňujú aj dizajnové stojany, ktoré sú nielen funkčné, ale aj lahodia oku. Niektoré mestá vyhlasujú verejné súťaže pre dizajnérov takýchto stojanov.

SkryťVypnúť reklamu

Najnovšie trendy hovoria jasne: treba ich umiestňovať na parkovacie miesta na cestách spolu so zeleňou, sprehľadňovať pri tom situáciu na ceste a zároveň tak oživiť uličný priestor. Čiže, ak boli kmene mestských stromov obohnané ochranným betónovým múrikom, nahradiť ho kovovým s tvarovanou mrežou, kde si bicykel bez najmenších problémov môžete primknúť.

Firma Eurofima z Brezovej pod Bradlom vyprodukovala viacero zaujímavých cyklostojanov, jedným z nich sú aj tieto „kľúče“

Bicyklový sen

Cyklostojan je nepochybne tvorivou výzvou. Sochár Dionýz Troško si myslí, že keby sa podarilo osloviť touto myšlienkou tvorcov masívnejšie, určite by bolo zaujímavé porovnávať práce voľných výtvarníkov s osobitým rukopisom. „Vznikla by tak podľa mňa spleť unikátnych diel,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho cyklostojan Posh Maker pred budovou Vysokej školy výtvarných umení na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave je takzvanou mestskou cyklobižutériou. Vizuálne ním nadväzuje na tému „lokálneho pseudoluxusu“ a ironizuje symbol šperku - diamantu.

„Cyklostojan nás dostáva na pole verejného priestoru, ktorý by mal byť funkčný,“ pridáva sa výtvarník Matej Rozmány. Architekt, sochár alebo dizajnér musia zohľadniť okrem estetiky a formy aj mnohé ďalšie súvislosti miesta.

„Tou najdôležitejšou súvislosťou je pre mňa asi mentálny stav verejného priestoru, ktorý určuje tému z hľadiska historického vývoja, genia loci a atmosféry v spoločnosti.“ Je tvorcom cyklostojana s názvom Dream, umiestneného pred budovou Vysokej školy múzických umení na Zochovej ulici.

SkryťVypnúť reklamu

Tento stojan sa viac blíži k objektu ako k čisto chladnému funkčnému tvaru a vyvoláva v ľuďoch radosť, obdiv a nadšenie. „Téma nie je náhodná. Stačí si v rannej špičke všimnúť, že v drvivej väčšine áut sedí iba jeden človek. Chcel som, aby stojan vyvolal emóciu. Je snom sochára o verejnom priestore a občianskej spoločnosti. A sen je niečo, čo nás spája.“

Slovenská študentka na Univerzite Tomáša Baťu v Zlíne Lucia Plevová vo svojej klauzúrnej práci vytvorila takýto elegantný cyklostojan

Máte nápad ako zaparkovať bicykel? Sem s ním

Cyklokoalícia funguje v rámci celého Slovenska.

Najviac rieši situáciu v Bratislave, kde už zmapovala existujúce cyklostojany, potom vytypovala najvhodnejšie lokality z hľadiska pohybu cyklistov. Je konzultantom pre súkromný sektor a pripravila voľne dostupný parkovací manuál (www.cyklokoalicia.sk), v ktorom sú príklady vhodných a nevhodných cyklostojanov a odporúčania, ako ich umiestňovať. Na podnet Cyklokoalície napríklad postavili v Bratislave koľajničky pre cyklistov na lávku pri Eurovei. Momentálne pracuje na vytypovaní vhodných lokalít pre mestské časti Ružinov a Nové Mesto. V roku 2011 odštartovala projekt, v ktorom vyzvala ľudí, či majú chuť vyrobiť vhodný a zaujímavý cyklostojan a pozitívne sa tak spropagovať.

SkryťVypnúť reklamu

Eva Andrejčáková

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 541
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 231
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 979
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 991
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 951
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 821
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 454
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Boris Valábik v podcaste Hokejový Boss

Pozrite si a vypočujte si najnovší diel podcastu Hokejový BOSS.


Casper Ruud na turnaji ATP Masters 1000 v Madride 2025.

V oboch prípadoch sa z víťazstva tešilo rovnaké priezvisko.


Matyáš Klouček
Mislav Rosandič v drese Košíc

Reprezentácii sa budú hlásiť v kempe vo Zvolene.


TASR
Momentka zo zápasu Fiľakovo - Kalinovo.

FTC Fiľakovo povedie znovu Eugen Bari.


SkryťZatvoriť reklamu