BRATISLAVA. Poslanec KDH Radoslav Procházka vyčíta Jánovi Figeľovi, ako pred piatimi rokmi získal titul PhD. „Zdá sa mi to trápne a myslím si, že to predsedu zbavuje posledných zvyškov autority, ktorú mal.“
Rektor súkromnej Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave Vladimír Krčméry a šéfka skúšobnej komisie Alžbeta Mrázová povedali, že Figeľovi v roku 2007 odpustili nedostatky v dizertačnej práci a titul dostal, pretože bol vo významnej funkcii eurokomisára pre vzdelávanie.
Terajší podpredseda parlamentu Figeľ obhájil PhD. v odbore sociálna práca, aj keď sa jej v dizertačnej práci nevenoval.
Bývalý minister školstva Martin Fronc z KDH odmietol hodnotiť, či Figeľ mohol uspieť na sociálnej práci, keď do dizertačky iba skopíroval svoju knižku o európskej integrácii s názvom Slovensko na ceste do EÚ, ktorú napísal s Miroslavom Adamišom. „Bolo to na rozhodnutí oponentov a skúšobnej komisie, nerád by som sa nad nich povyšoval,“ povedal Fronc.
Figeľa sa chce na štúdium pýtať poslanec Pavol Zajac z KDH. „Spýtam sa pána predsedu, či takáto práca stačila na získanie titulu.“
Kto knižku vytvoril?Figeľ s Adamišom v publikácii z roku 2003 rozoberajú prístupové rokovania s Úniou, riešia napríklad daňovú politiku či dopravu. Niekdajší hlavný vyjednávač Slovenska s EÚ Figeľ v predslove knižky ďakuje päťdesiatim úradníkom ministerstiev za „námety a pripomienky pri jej spracúvaní“.
Analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Dušan Sloboda opisuje, ako sa pripravovala kapitola o regionálnej politike. Pred desiatimi rokmi pracoval na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja a od nadriadených dostal zadanie pripraviť „stručný podkladový text o regionálnej politike“.
„Po istých úpravách sa nakoniec nachádza v danej publikácii,“ vraví. Finálna podoba vznikla po konzultáciách s ministerstvom zahraničných vecí, kde Figeľ pôsobil.
O pomoci úradníkov mlčíSloboda upozorňuje, že texty sú len kompiláciami oficiálnych negociačných dokumentov ministerstiev a nariadení Európskej únie. „Páni Adamiš a Figeľ by mali byť chápaní skôr ako editori, a nie priamo autori danej publikácie.“
Sloboda hovorí, že ani on by si nenárokoval autorské práva k časti, na ktorej sa podieľal. „Pretože text nemá žiadnu cenu z akademického či inak odborného hľadiska, nepredstavuje nijakú pridanú hodnotu, nijaký vlastný vklad a prínos.“
Figeľ sa v pondelok odmietol k pomoci úradníkov vyjadriť. Tvrdí, že SME „manipuluje s faktmi a zavádza verejnosť“.
Posledná aféra Figeľovej dizertačnej práce môže zatriasť aj s KDH, ktoré svojmu predsedovi doteraz všetko odpúšťalo, píše Tomáš Gális
Čítajte komentár (piano) >>
Na prijatie šéfa KDH si zrazu spomenuliTrnavská univerzita vraví, že Jána Figeľ v roku 2002 prijala na doktorandské štúdium. Dôkaz neposkytla.
BRATISLAVA. Trnavská univerzita minulý týždeň nedokázala v archíve vypátrať záznam, že by šéfa KDH Jána Figeľa v roku 2002 prijala na doktorandské štúdium.
V pondelok stanovisko zmenila. Rektor školy Marek Šmid napísal, že Figeľa pred desiatimi rokmi za doktoranda vzali, doklad o prijatí však neukázal.
„Na základe preskúmania záležitostí týkajúcich sa doktorandského štúdia Jána Figeľa môžem potvrdiť, že bol od roku 2002 študentom v externej forme doktorandského štúdia v odbore sociálna práca na Fakulte zdravotníctva a sociálnej práce,“ povedal Šmid.
Dekanom fakulty bol terajší rektor súkromnej Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave Vladimír Krčméry. Figeľ sa s ním roky pozná. Keď v roku 2003 založil súkromnú školu, Figeľ Trnavu opustil a prestúpil ku Krčmérymu, kde štúdium ukončil v roku 2007.
Krčméry minulý týždeň hovoril, že iný študent by s Figeľovou dizertačnou prácou nepochodil. V rámci témy európskej integrácie by sa musel zamerať na sociálnu problematiku.
Krčméry nepovažuje za nezákonné, že pri Figeľovi zohľadnili jeho funkciu eurokomisára pre vzdelávanie.
Prípad obhajoval aj tým, že ministerstvo v rokoch 2009 až 2010 kontrolovalo doktorandov a pochybenia nezistilo. Rezort v pondelok vyhlásil, že kontrola nebola.
(mm)
Čaplovič dá preveriť Figeľov titulPodľa medializovaných informácií sa zdá ministerstvu školstva Figeľov prípad ako "jeden veľký prešľap".
BRATISLAVA. Minister Dušan Čaplovič dá po návrate z dovolenky preveriť titul PhD., ktorý Ján Figeľ získal v roku 2007.
"Požiadame Akreditačnú komisiu, aby preskúmala medializované informácie. Nám sa podľa medializovaných informácií zdá celá táto záležitosť ako jeden veľký prešľap," povedal hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák.
Univerzite môžu odobrať právaKontrola má podľa neho preveriť, či je možné, aby "absolvent jedného odboru študoval v druhom a predložil prácu z tretieho" a tiež či je možné, že Figeľova práca nespĺňala stanovené náležitosti.
V prípade, že by Akreditačná komisia potvrdila pochybenia, podľa zákona by mohla odobrať univerzite právo udeľovať tituly a študovať v rámci tretieho PhD. stupňa.
Aktívnejší ako pri RichteroviNa rozdiel od podozrení pri diplome straníckeho kolegu a ministra práce Jána Richtera (Smer) sa Čaplovič rozhodol konať v prípade Figeľa iniciatívne.
Kontrolu Richterovho diplomu nariadil až po tom, čo ho na to jednomyseľne vyzvali opoziční aj koaliční poslanci zo školského parlamentného výboru.
"Rozdiel je v tom, že u pána Richtera už v minulosti prebiehala kontrola, v tomto prípade ešte nebola žiadna kontrola," odôvodnil Kaliňák.
Školu už mali kontrolovaťRektor Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave Vladimír Krčméry povedal, že rezort preveril doktorandov na jeho škole v rokoch 2009 až 2010 a pochybenia nezistil.
"Ministerstvo tam žiadnu kontrolu neposlalo," poprel tvrdenie rektora Kaliňák.
SITA
Stanovisko rektora KrčméryhoStanoviko rektora Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave Vladimíra Krčméryho k doktorandskému štúdiu Jána Figeľa
Základná informáciaV Rokoch 2003-2008 v doktorandskom štúdiu sociálna práca obhajovalo 16 uchádzačov z toho boli 2 so skončeným 2. stupňom a titulom inžinier ( Ing. V. Tomanová a Dr.h.c., Ing. J. Figeľ), ktorí prestúpili na VŠ ZaSP k 1.11.2003 z verejnej vysokej školy (kde boli prijatí od roku 2002), tj. začali doktorandské štúdium podľa vtedy platného zákona o VŠ a vyhlášky o doktorandskom štúdiu (zrušená v r. 2007)- vtedajšie znenie zákona o VŠ uvádzalo vedné a nie študijné odbory doktorandského štúdia a nestanovovalo povinnosť absolvovania 2. Stupňa z príslušného odboru, podstatný pre prijatie do konania bol obsah témy a obsah práce.
Názov práce Dr.h.c. Ing. Figeľa znel Slovensko na ceste do EU – kapitoly 2-31, okrem práce s problematikou sociálnej politiky v EU, menovaný predložil aj 4 monografie a niekoľko desiatok publikácií.
Doplnková informáciaDr.h.c. Ing. Figeľ v čase keď obhajoval (23.5.2007) pred 5 člennou komisiou z odboru Sociálna práca, zloženej z profesorov v odbore. Dr.h.c. Ing. Figeľ bol v čase obhajoby okrem titulu Ing. z TUKE držiteľ aj potvrdení o absolvovaní spoločensko-vedných modulov na Georgetovnskej univerzite okrem práce predložil 4 monografie a vyše 30 publikácií a 50 prednášok.
Je držiteľom viacerých čestných doktorátov v čítane spoločenských vied. Priebeh magisterského a doktorandského štúdia v odbore sociálna práca kontrolovala v rámci KA pracovná skupina Akreditačnej komisie 2x raz pod vedením predsedu PS pre spoločenské vedy prof. Ing. M. Líšku, CSc. (2007) a potom pod vedením prof. Ing. J. Horvátha, MA, PhD. (2008) : výsledok hodnotiacej správy bol schválený na zasadnutí AK 3.7.2008.
Výsledok hodnotiacej správy neuvádza porušenie zákona ani nedostatky v doktorandskom štúdiu a je verejne prístupná na www.minedu.sk – vysoké školy – akreditácie – skončené akreditácie – VŠ ZaSP – hodnotiaca správa.
Keďže o Dr.h.c. Ing. Figeľa a Ing. Tomanovú sa zaujímali v roku 2008 redaktori Plus 7 dní ďalej Pravda a v roku 2009 redaktori Nového času nariadil som VR v roku 2009 vykonať kontrolu všetkých obhajob za roky 2005-2007 trojčlennej kontrolnej komisii pričom kontrolná skupina nezistila porušenie vtedy platného zákona o Vysokých školách.
V roku 2009-2010 vykonala kontrolná skupina MŠ SR kontrolu všetkých (vyše 450) osobných spisov učiteľov a doktorandov vrátane dokladov o vedeckej hodnosti. Porušenie zákona o VŠ sa nezistilo.
Autor: Maja Mihaliková

Beata
Balogová
