BRATISLAVA. Maďarská kongregácia benediktínov, ktorá so Slovenskou republikou vedie súdny spor o vlastníctvo kaštieľa v Rusovciach, sa chce obrátiť na fóra Európskej únie.
"Na Slovensku si ako oprávnený dedič nemôžeme uplatniť svoj právny nárok," tvrdí kongregácia.
Rád sv. Benedikta v Komárne, právny predchodca Maďarskej kongregácie benediktínov, si v polovici 90. rokov uplatňoval nárok na vlastníctvo kaštieľa.
Vychádzal pritom z toho, že belgická princezná Stefanie - manželka kniežaťa Elemíra Lónyaya, v závete odkázala majetok benediktínom.
Keď však rád žiadal v decembri 1994 o vydanie nehnuteľnosti, neuviedol všetky zákonné náležitosti, a preto žiadosť štát považoval za nulitnú.
O pomoc žiadajú Európu
Benediktíni to napadli a spor napokon skončil na Najvyššom súde, ktorý ešte v tejto veci nerozhodol.
"Viackrát sme najvyšším ústavným činiteľom Slovenskej republiky navrhovali mimosúdne riešenie sporu," uvádza vo vyhlásení pre TASR Asztrik Várszegi, najvyšší predstavený Maďarskej kongregácie benediktínov.
Uviedol, že benediktíni ponúkli kaštieľ a príslušné pozemky na reprezentačné účely Slovenskej republiky a na kultúrne a cirkevné podujatia.
Keďže požiadavky benediktínov doteraz neboli vypočuté, kongregácia sa obrátila na orgány Európskej únie.
"Ani Európskej únii nemôže byť ľahostajné, že pri blížiacom sa predsedníctve Slovenskej republiky v Rade Európskej únie, bude na reprezentačné účely SR využitý kaštieľ, ktorého vlastnícke právo nebolo usporiadané v duchu európskych hodnotových kritérií," uviedol Várszegi.
Kongregácia žiada vládu, aby sa najskôr vyjasnili vlastnícke práva k nehnuteľnosti a až potom sa pristúpilo k rozhodnutiu o využití kaštieľa.
Premiér Robert Fico na margo snáh benediktínov vyhlásil, že vláda bude vo svojom zámere zrekonštruovať túto národnú kultúrnu pamiatku pokračovať.
"Vždy, keď niekto cíti nejakú skrivodlivosť alebo pocit, že sa nemôže dosať k svojmu majetku, tak sa obracia na všetky možné inštitúcie, ktoré ho napadnú. Ale toto je vec, ktorá nemá nič spoločné ani s Európskou komisiou ani s Európskou radou, to je súdny spor. A o súdnom spore musí rozhodnúť príslušný súd," upozornil Fico.
Areál je vo vlastníctve štátu
Úrad vlády považuje vlastnícke vzťahy okolo národnej kultúrnej pamiatky v Rusovciach za vysporiadané.
"Vlastníkom pozemkov vo výmere približne 13,5 ha a na nich stojacich objektov - kaštieľ, čeľadník a vodná veža - je úrad vlády, čo už právoplatne potvrdil súd. Nehnuteľnosti a príslušné pozemky sú riadne zapísané v liste vlastníctva, to znamená, že príslušný areál je vo vlastníctve štátu, v správe Úradu vlády," oznámil pre TASR tlačový a informačný odbor Úradu vlády.
Zámer zrekonštruovať kaštieľ v Rusovciach schválila vláda na svojom zasadaní 1. augusta.
Kaštieľ má v budúcnosti slúžiť na reprezentačné účely, ale podstatná časť areálu má byť prístupná aj verejnosti.