Programy politických strán hovoria o reforme školstva, konkrétnych návrhov je v nich máloBRATISLAVA – Vzdelanie občanov vyhlasujú takmer všetky politické strany za svoju prioritu. Konkrétnych návrhov a riešení na lepšie fungovanie školstva a dosiahnutie vzdelanejšej populácie je v ich programoch málo.
HZDS je za povinnú 12-ročnú školskú dochádzku, ANO, KDH aj DS navrhujú poukazy v sume, ktorou štát prispieva na žiaka, ktoré by rodičia pridelili konkrétnej škole. Pravicové a stredové strany sú za poplatky za vysoké školy spolu s pôžičkovým a štipendijným systémom, ľavicové strany poplatky odmietajú.
Viaceré strany nesúhlasia s existenciu Pôžičkového fondu pre začínajúcich učiteľov, ktorý parlament schválil v júni. Mladí učitelia by mali od štátu dostať pôžičku na byt.
Reforma malého školstva
Martin Fronc, expert KDH na školstvo, hovorí, že v nasledujúcich štyroch rokoch treba dotiahnuť reformu vysokého školstva a začať reformu stredného a základného školstva. „Bude sa týkať financovania a prechodu kompetencií, ktoré prešli na obce – tam je mnoho nejasností. Systém musí byť efektívny – jednoducho si nemôžeme dovoliť, aby v tejto krajine viac ako tretina škôl boli malotriedky.“
KDH navrhuje spoplatniť aj denné, aj externé štúdium, ale z poplatkov by tretina povinne mala ísť na sociálne štipendiá. „Chceme, aby bol vytvorený veľmi štedrý pôžičkový systém – každý, kto riadne študuje, bude mať šancu dostať pôžičku. Poplatok by mal byť taký ako v ostatných európskych krajinách – okolo 10 až 20 percent priemerných nákladov na štúdium.“
Pôžičkový fond pre začínajúcich učiteľov pokladá Fronc za pomerne bezvýznamný. „Postihuje len zlomok učiteľov,“ hovorí.
SMK pokladá na nutné čo najskôr po voľbách prijať nový školský zákon, je za spoplatnenie vysokoškolského štúdia. „Bez toho vysoké školstvo zrejme dlho nevydrží. Ale zároveň musíme hneď vytvoriť systém pôžičiek, štipendií, podpôr,“ hovorí expertka SMK na školstvo Erzsébet Dolníková.
Juraj Barta z DS za najdôležitejšiu úlohu najbližších štyroch rokov pokladá, aby učitelia získali väčšiu voľnosť v práci so žiakmi. „V spolupráci s rodičmi by mali mať širšie mantinely ako dnes. Úloha štátu by sa mala obmedziť len na rámcovú reguláciu toho, čo sa učí a ako sa to učí,“ hovorí.
DS presadzuje spoplatnenie štúdia, pôžičky pre študentov by nemali ísť cez štátny pôžičkový fond, ale cez komerčné banky, kde štát bude dotovať úroky študentských pôžičiek. Pôžičkový fond pre učiteľov pokladá DS za nesystémový.
Najchudobnejší zadarmo
Aliancia nového občana je za celkovú zmenu financovania vysokoškolského štúdia. Podľa Františka Tótha by sa postupnými krokmi malo začať štúdium vysokoškolákov spoplatňovať. ANO nemieni robiť rozdiely medzi dennými a externými študentmi. „Poplatky by však museli byť diferencované, aby bolo štúdium dostupné všetkým.“
Spoplatňovanie môže nastať iba ruka v ruke s pôžičkami na štúdium a štipendiami. „My by sme chceli dosiahnuť, aby študenti zo sociálne najslabších skupín študovali úplne zadarmo, aby nemuseli platiť ani za internát, stravu či dopravu,“ hovorí .
Pôžičkový fond pre mladých učiteľov aliancia nemieni podporiť.
Ľavica odmieta poplatky
HZD by dnes spoplatnenie štúdia vysokoškolákov nepodporilo. „V perspektíve 7 až 10 rokov, keby už boli vyriešené aj lacné úvery a štipendiá, by sme s tou myšlienkou súhlasili,“ tvrdí dekan Právnickej fakulty UK Mojmír Mamojka.
Mamojka hovorí, že s pôžičkovým fondom HZD principiálne súhlasia, ale nerieši to spoločenské postavenie učiteľov. Podľa neho sú súčasné platy učiteľov hanbou a to treba začať riešiť.
Názor SDĽ na akékoľvek poplatky sa nemení. „Od bezplatného štúdia neustúpime,“ hovorí Ľubomír Andrassy.
Fond pre učiteľov Koncošova ľavica považuje za motivujúci. Andrassy sa domnieva, že práve pôžičky pomôžu učiteľské páry udržať v školstve. Chce, aby všetci študenti mohli po Slovensku cestovať na zľavnené lístky.
Ďalší ľavičiar, Milan Ftáčnik z SDA je proti zavedeniu poplatkov pre denných i externých študentov vysokých škôl. Jeho strana prichádza s osobitnou ponukou. Ftáčnik: „Týkala by sa študentov popri zamestnaní, ktorí si chcú rozšíriť alebo doplniť vzdelanie.“
Pôžičkový učiteľský fond treba podľa SDA vyskúšať v praxi. SDA je za to, aby fungoval. Budúca vláda by naň mala nájsť peniaze.
Viac vlastenectva
Pravá SNS chce zaručiť existenciu základnej školy s vyučovacím jazykom slovenským v každej obci na Slovensku. Viac času a väčší dôraz by sa mal venovať vlasteneckej výchove. Vzorom by mala byť prísaha vernosti zástave, ktorú každý deň prednášajú žiaci v USA. (mar, or)