BRATISLAVA. Obžalovaného podnikateľa Františka Borbélyho, ktorého meno sa objavilo na mafiánskych zoznamoch, zapojila Izraelská obchodná komora do bratislavského projektu Stratené mesto, ktorý podporujú štát aj samospráva.
Cieľom projektu je oživiť spomienky na zničenú časť židovskej Bratislavy, aj cez novopostavenú kulisu zbúranej synagógy na Rybnom námestí.
Borbélyho firmy v októbri sponzorovali otvárací koncert. Hlavnou hviezdou bola americká kapela Klezmatics. Hudobníci bývali v jeho hoteli a bol tam aj slávnostný raut.
Šéf komory Miloš Žiak najskôr odmietal, že by bol Borbély do projektu nejako zainteresovaný, no napokon to pripustil. „Hotel bol partnerom cez pani Čechovú.“ Ďalej v rozhovore nechcel pokračovať.
Ingrid Čechová je Borbélyho blízka spolupracovníčka. Čechová, Borbély a Žiak figurujú spolu vo firme, ktorá nedávno prišla na trh s novou značkou pramenitej vody.
Borbély hovorí, že ako starý Bratislavčan, ktorého zaujíma história, sa rozhodol podporiť projekt „vecným plnením“.
Dodal, že zamestnáva niekoľko stoviek ľudí a riadne a včas si plní všetky záväzky voči zamestnancom, dodávateľom a štátu.
Peniaze od štátu
Kto je
František Borbély
podniká v reštauračných službách, stavebníctve, turizme a ďalších oblastiach, jeho meno figuruje v šiestich firmách, ale aj na mafiánskych zoznamoch polície, na súde čelí obžalobe z výpalníctva, nič mu však doteraz nedokázali, obvinenia odmieta.
Na Stratené mesto dostala komora peniaze od Úradu vlády, ministerstva kultúry, bratislavskej župy aj magistrátu, spolu vyše 270-tisíc eur.
Projekt podporila aj starostka Starého Mesta Tatiana Rosová z SDKÚ, ktorá sa zúčastnila aj na spomínanom raute u Borbélyho.
„Starostka prijala od pána Žiaka pozvanie na prezentáciu projektu Stratené mesto. To, kde sa prezentácia uskutočnila, si určila samotná komora,“ povedal jej hovorca Tomáš Halán.
Primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) neodpovedal, či bol výber partnerov podujatia podľa neho v poriadku.
Na projekt naplánovaný do roku 2013 mesto tento rok odsúhlasilo dotáciu 7500 eur.
Ústredný zväz Židovských náboženských obcí Borbélyho účasť v Stratenom meste nekomentuje.
„Nie je to náš projekt. Ani sme sa tým nikdy oficiálne nezaoberali,“ povedal hovorca Jaroslav Franek.
Spomína čistý register
Borbélyho meno sa v roku 2004 objavilo na zoznamoch takzvaných záujmových osôb, ktoré unikli z polície.
Bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak vlani pre SME povedal, že vytvorením zoznamov dal novinárom do rúk argument, aby mohli písať o ľuďoch, ktorí na nich figurujú.
„Novinári si totiž o nikom netrúfli nič zlé napísať. Ak, tak až vtedy, keď už bol po smrti.“
Vlani unikli z polície ďalšie zoznamy. Borbély je na nich v skupine sýkorovcov.
Na súde zároveň čelí obžalobe z výpalníctva. Cez bezpečnostnú službu DKFB podľa nej vyberal výpalné v už zrušenom podniku U Matúša.
Borbély tvrdí, že je nevinný. „V tejto veci nebolo právoplatne rozhodnuté a platí prezumpcia neviny. Môj výpis z trestného registra je bez záznamu.“ Prečo je na mafiánskych zoznamoch, sa podľa neho treba spýtať polície.
SBS-ky DKFB a DKFB PLUS sú už napísané na iné osoby. Stále však sídlia na rovnakej adrese ako Borbélyho firmy. Ich služby využívajú Železničná spoločnosť, Slovenské národné divadlo či Slovenský vodohospodársky podnik.
Izraelská obchodná komora na Slovensku má za cieľ posilňovať spoluprácu podnikateľov z oboch krajín.
Jej predseda Miloš Žiak po novembri 1989 spoluzakladal VPN. Bol poradcom prezidenta Václava Havla, neskôr sa dal na podnikanie.
V roku 2003 sa jeho meno objavilo na nepotvrdenom zozname členov skupinky, ktorá podľa vtedajšieho premiéra Mikuláša Dzurindu škodila tajnej službe a SDKÚ.
Policajné vyšetrovanie nepotvrdilo, že by skupinka naozaj existovala.

Beata
Balogová
