Opravené socialistické nákupné centrá musia ponúkať najmä potraviny, tvrdia developeri.
BRATISLAVA. Dalo sa do nich ísť pešo a ľudia v nich nakupovali desiatky rokov.
Nákupné centrá, ktoré štát postavil ešte za socializmu a po jeho konci často dlhé roky chátrali, začínajú objavovať a rekonštruovať developeri.
Zhodujú sa, že ich výhodou je blízkosť k zákazníkovi a tradícia.
Moderných je už dosť
Centrá
Ktoré lákajú?
developeri rekonštruujú najmä centrá, okolo ktorých býva veľa ľudí, napríklad na sídliskách, zaujímavé sú pre nich aj niekdajšie obchodné centrá v centre miest, centrá na sídliskách majú výhodu, že sa do nich dá dôjsť pešo, najmä starší ľudia boli zvyknutí v nich nakupovať.
„Vzhľadom na to, že český a slovenský maloobchodný trh je takmer nasýtený modernými obchodnými centrami, hľadajú developeri ďalšie príležitosti, kde by mohli uplatniť svoje skúsenosti a tímy,“ potvrdzuje trend Michal Soták, šéf výskumu českého a slovenského trhu poradenskej spoločnosti Cushman & Wakefield.
Pozornosť preto investori podľa neho sústreďujú na výstavbu tzv. „susedských“ obchodných projektov.
Na tento účel sú zaujímavé aj niektoré socialistické nákupné centrá.
Hustota obyvateľstva okolo nich je vysoká, napríklad na sídliskách, a dopyt uspokoja okamžite, vyzdvihuje ich atraktivitu Soták.
Ich rekonštrukcia je pre developerov podľa neho výhodná aj ekonomicky.
„Stačí, keď sa zrekonštruujú namiesto toho, aby boli úplne zbúrané a potom postavené znova, čím môže developer ušetriť stavebné náklady.“
Saratov, Prior a Kocka
„My sme si urobili svoj prieskum, oplatilo sa to,“ hodnotí po rokoch rozhodnutie rekonštruovať bratislavské socialistické nákupné centrá Saratov a Hron Martin Vaverčák, obchodný riaditeľ spoločnosti Tatra real.
Oproti veľkým nákupným centrám majú podľa neho výhodu, že sa dá ísť do nich pešo, napríklad po vystúpení z MHD cestou z práce. Nezanedbateľnou výhodou je aj to, že najmä starší ľudia majú silnú tradíciu do nich chodiť.
Aby sa uživili, dominantným sortimentom, ktorý ponúkajú, musia byť potraviny, tvrdí Vaverčák. Ľudia ich vyhľadávajú práve pre ne, a keď im náhle niečo chýba.
Masívne začína v poslednom období rekonštruovať socialistické nákupné centrá aj investičná spoločnosť MMarket, ktorá ich pripravuje najmä pre obchodný reťazec CBA.
Dvanásť centier, ktoré plánuje opraviť do piatich rokov, bude niesť spoločný názov Kocka – obchodné centrum. Prvé v júli otvorili v Senci, do konca roku by mali byť ďalšie vo Zvolene a Veľkom Krtíši.
„Sú dostupné pešo, lokalizované v zastavanej zóne, ich kotvou je menší supermarketový formát CENT Supermarket CBA, zameraný na rýchle nákupy, doplnený ďalšími užitočnými lokálnymi službami,“ vysvetľuje Tibor Tabery z MMarketu.
Trenčiansky Prior sa tiež dočkal rekonštrukcie.
V strede mesta
Okrem sídliskových majú developeri záujem aj o „socialistické“ nákupné centrá priamo v strede miest.
„Neslúžia bezprostrednému okoliu, ale návštevníkom historických jadier miest, sú preto štandardnou konkurenciou pre moderné obchodné centrá,“ tvrdí Soták.
Typickým príkladom je podľa neho sieť obchodných domov Prior. Viaceré z nich prešli v posledných rokoch rekonštrukciou.
Najznámejší sídlil aj na bratislavskom Kamennom námestí, dnes vo vynovených priestoroch sídli Tesco.

Beata
Balogová
