Rektor školy Vladimír Krčméry bráni titul pre Figeľa aj tým, že žiadal o odpočúvanie svojej kancelárie.
BRATISLAVA. Akreditačná komisia bude zisťovať, či podpredseda parlamentu Ján Figeľ oprávnene získal titul PhD. v odbore sociálna práca, keď v dizertačnej práci riešil prístupové rokovania s Európskou úniou.
„Nám sa podľa medializovaných informácií zdá celá táto záležitosť ako jeden veľký prešľap,“ citovala SITA ministrovho hovorcu Michala Kaliňáka.
Denník SME v pondelok zverejnil, že Figeľ v roku 2007 obhájil PhD. na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave, hoci jeho dizertačka mala nedostatky.
Škola podľa rektora Vladimíra Krčméryho a šéfky skúšobnej komisie Alžbety Mrázovej zohľadnila, že Figeľ vtedy zastával dôležitý post eurokomisára pre vzdelávanie.
Ohrozené tituly
Práca
Sporné body
škola má dve práce od Figeľa označené ako dizertačné, v oboch využil svoju knižku Slovensko na ceste do EÚ, ktorú napísal s Miroslavom Adamišom, sociálnej práci sa nevenuje, nedostatočne priznáva Adamišovo spoluautorstvo, tají, ktoré časti knižky písal sám, na textoch robili desiatky úradníkov z ministerstiev, keď SR vstupovalo do únie.
Akreditačná komisia má preskúmať aj Figeľove dizertačky. Škola v jeho doktorandskom spise eviduje dve verzie.
Do jednej iba prepísal zhruba osemdesiatpäť percent knižky o integrácii Slovensko na ceste do Európskej únie, ktorú vytvoril s Miroslavom Adamišom.
V druhej verzii dizertačky len prefotil už druhé vydanie knihy, v rozpore s predpismi nepriznal Adamišovo spoluautorstvo.
V oboch prácach chýba úvod, v ktorom by vysvetlil výber témy dizertačky a jej ciele.
Ak Akreditačná komisia odhalí pochybenia, podľa zákona by mohla univerzite odobrať právo udeľovať tituly a študovať v rámci doktorandského štúdia.
Figeľ tvrdí, že nijako nepochybil a titul dostal právom.
Ďalší problémPrávnik a lekár Peter Kováč na blogu upozornil na nezrovnalosti, ktoré našiel v materiáli o Figeľových dvoch monografiách.
Dokument dostal v roku 2008, keď bol členom vedeckej rady Právnickej fakulty Trnavskej univerzity.
Rada vtedy rozhodovala, či Figeľovi udelí čestný titul doctor honoris causa. Vydáva sa významným osobnostiam, monografie nie sú nutnosťou.
Kováč kritizuje, že medzi dve monografie bol zahrnutý aj príspevok „Slovakias Difficult but Promising Task“, ktorý v roku 1999 vyšiel v European Foreign Affairs Review.
V utorok na internete našiel, že ide o osemstranový text, čo podľa Kováča na monografiu nestačí. Smernica školy vyžadovala aspoň šesťdesiat normostrán.
„Vyhlásiť osemstranový článok za monografiu je prinajmenšom nekorektné,“ komentoval prácu Kováč na blogu a ospravedlnil sa, že pred štyrmi rokmi hlasoval za to, aby Figeľ čestný titul mal.
Predseda KDH sa do uzávierky nevyjadril, prečo článok vydával za monografiu.
Vytiahol odpočúvanieKrčméry v utorok vydal stanovisko, že terajší podpredseda parlamentu nemal počas doktorandského štúdia privilégiá.
Minulý týždeň pritom vyhlásil, že iný študent by s Figeľovou dizertačkou o integrácii neuspel, musel by v nej viac rozpracovať sociálnu problematiku.
Rektor sa začal brániť aj tým, že ho za posledné dva roky navštívili ľudia, ktorí chceli skupovať dizertačky a kompromitovať školu.
Tvrdí, že si dal do pracovne namontovať kamery a políciu vlani v januári požiadal o odpočúvacie zariadenia.
Policajti to nepotvrdili. „Polícia sa nikdy nevyjadruje, kde namontovala IKT zariadenia,“ povedal hovorca policajného prezídia Michal Slivka.
Figeľov dlhoročný známy Krčméry vraví, že v júli podal pre čudné návštevy aj trestné oznámenie. Či to bolo potom, ako sa denník SME začal zaujímať o prípad šéfa KDH, nespresnil.
Procházku Figeľ nepresvedčilPoslanec KDH Jozef Mikloško vraví o chybe, ktorú Figeľ pri získavaní titulu spravil.
BRATISLAVA. Poslanec KDH Radoslav Procházka neverí, že šéf hnutia Ján Figeľ dostal titul PhD. zaslúžene.
V utorok na rokovaní poslaneckého klubu mu zopakoval svoje slová, že po zverejnení prípadu stratil posledné zvyšky autority.
„Povedal som mu, že je to tak,“ hovoril po stretnutí Procházka. S Figeľom vraj pokojne diskutoval, rozhovor odmietol bližšie komentovať.
„Predseda nemá dôvod komentovať vnútrostranícke záležitosti,“ odkázal Figeľ po hovorcovi Matejovi Kováčovi.
Poslanec KDH Jozef Mikloško nepovažuje za „celkom múdre“, že si Figeľ robil doktorát zo sociálnej práce s dizertačkou o európskej integrácii. „To bolo chybou, možno mohol ísť na politológiu.“
Dlhoročný člen KDH dodal, že predseda si titul zaslúži. „Verím jeho schopnostiam. Má na to, aby mal PhD.,“ podotkol Mikloško.
Výmena Jána Figeľa podľa poslanca Júliusa Brocku neprichádza do úvahy. „Bol legitímne zvolený snemom.“ Procházkovi nezákazali podľa Brocku rozprávať do médií.
„KDH rešpektuje slobodné prejavovanie názoru. Svedčí to o tom, že sme najdemokratickejšou stranou. Už slobodnejšia nie je,“ podotkol.

Beata
Balogová
