SME

FÓRUM ČITATEĽOV

Urobíme to?

V súčasnosti znovu ožíva diskusia o postavení žien v spoločnosti, o rovnosti príležitostí medzi mužmi a ženami. Rád by som spomenul jeden aspekt rodovej problematiky, o ktorom sa tak často nehovorí. Je to vzťah medzi spoločenským postavením žien a pôrodnosťou.

Vo všeobecnosti platí, že pôrodnosť je vysoká v krajinách, kde je postavenie žien v spoločnosti veľmi zlé alebo dobré. V prvom prípade (väčšina rozvojových krajín) sú práva žien výrazne obmedzené, často je ich jediným právom aj povinnosťou priviesť na svet deti. V druhom prípade (väčšina vyspelých krajín) rodiny plánujú počet svojich detí, ale na svoju voľbu majú vytvorené podmienky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Naša krajina sa pomaly dostáva medzi krajiny s najnižšou pôrodnosťou v Európe. Pokiaľ bude existovať zásadný konflikt medzi deťmi a životnou úrovňou rodiny alebo medzi deťmi a spoločenským uplatnením rodičov (hlavne žien), nepríde k zásadnejšej zmene vo vývoji pôrodnosti.

BORIS VAŇO

Bol som v Jáchymove

Zákon na vyrovnanie sa s totalitnou minulosťou neprešiel. Je to na poslancoch a prezidentovi, práve tých, ktorí sú ešte posadnutí totalitou, či spravíme hrubú čiaru za minulosťou, alebo nespravíme. Ja ju nikdy nespravím a hanbím sa, že máme takého prezidenta a že som sa narodil práve 4. januára 1934. Ten dátum je aj dátumom narodenia prezidenta. Aký je medzi nami rozdiel? Ja som v 50. rokoch absolvoval rekreáciu v jáchymovských baniach za trestný čin velezrady, sadzba 10 až 25 rokov, ako mladistvý som dostal 4 roky. MUKL znamená „muž určený k likvidaci“ a robil som tam s takými ľuďmi ako Kobranov, Modrý, Konopásek, hokejisti-majstri sveta v roku 1949 vo Švédsku. Prezident Rudolf Schuster pracoval od mladých rokov v zločineckom komunistickom systéme a vypracoval sa až do ÚV KSS a chce robiť hrubú čiaru za minulosťou. Prezident nás doslova ide ohlupovať anakondami a mravčiarmi v brazílskom pralese. História 50. rokov je omnoho zaujímavejšia.

ERNEST HORNÝ, Bratislava

SkryťVypnúť reklamu

Rozkošný zákon o obaloch

Tešíme sa na prvý január, keď by mal začať platiť ten rozkošný zákon o obaloch. Najviac je nadšená tá z kolegýň, ktorá každý deň dochádza do práce zo Sloviniek do Košíc. Už dlhší čas jej prekáža, že cestuje akosi asymetricky - do zamestnania len s kabelkou a zo zamestnania s napchatými sieťovkami. Nový zákon jej problém vyrieši - s napchatými sieťovkami bude cestovať obidvoma smermi.

Čaká nás vzrušujúca budúcnosť. Najprv prídeme domov, skontrolujeme, či rodinní príslušníci dôkladne umyli tégliky od jogurtov, fľaše od oleja, fóliu z porciovaného syra či plastové črevo z párkov, škatuľu od mrazenej torty, fľašu od minerálky a od prostriedku na čistenie WC a s plnou náručou vyrazíme do sveta. Ale beda, obchod nám medzitým zavreli….

SkryťVypnúť reklamu

V Košiciach platíme za odvoz a ďalšiu manipuláciu s komunálnym odpadom 650 korún, ak nie viac. Po zvážení uvedeného sme sa dohodli, že ak už šetriť, nech to stojí za to. V prvom rade sme sa rozhodli šetriť si nervy a obuv. Na kliatby hádam nedôjde, ale rozhodne sa budeme snažiť vylúčiť na minimum nákup tovaru, ktorý bude v zálohovaných obaloch. Napríklad kúpiť liter sirupu bude oveľa ekonomickejšie, ako kupovať x fliaš ochutenej stolovej vody. Vzťahy medzi kolegyňami žiaduco podporí, ak jedna z nich kúpi päťlitrovú fľašu oleja a rozdelí sa s ostatnými. Posilní sa tímový duch a zasa bude o čom uvažovať.

ALENA KISSOVÁ, Košice

SOP mieri do suterénu

Strana občianskeho porozumenia v nastávajúcich voľbách zrejme nebude nikým vnímaná ako „výťahová“ strana. Iba ak smerom k suterénu politickej scény. Z jej radov vyšiel v máji 1999 prezident a to bol pre SOP politický everest. Strana nedokázala ubrániť svojho predsedu, ktorý celú situáciu okolo podozrenia zo zneužívania eurofondov politicky podcenil.

SkryťVypnúť reklamu

Plutokraticky pôsobiaci líder SOP len potvrdil domnienku, že diplomati sú na reprezentovanie a plnenie inštrukcií ministerstva zahraničných vecí a v tvrdej politickej konfrontácii strácajú pôdu pod nohami.

PETER VAŇO, Banská Bystrica

Príspevky do tejto rubriky posielajte na adresu Námestie SNP 30, 814 64 Bratislava alebo listy@sme.sk . Niektoré listy je nutné redakčne upraviť a skrátiť. Ďakujeme za pochopenie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 751
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 863
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 374
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 302
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 144
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 828
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 752
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 445
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu