Bratislava 2. septembra (TASR) - Brány vyše 900 stredných škôl sa dnes otvorili pre približne 290 000 študentov. Do prvého ročníka by malo nastúpiť 76 tisíc žiakov.
Najviac žiakov, a to 106 tisíc, by sa malo po dvoch mesiacoch vrátiť do viac ako 370 stredných odborných učilíšť (SOU). Z toho na cirkevných SOU sa školský rok začne pre viac ako 900 študentov, na súkromných pre asi 1300 študentov. Stredné odborné školy (SOŠ), ktorých je takmer 340, privítajú viac ako 100 tisíc študentov. Z toho na cirkevných SOŠ sa rozhodlo študovať viac ako 2000 žiakov, na súkromných 3000 žiakov. Takmer 220 gymnázií otvorí svoje brány pre približne 85 tisíc študentov. Cirkevné si pri tom vybralo takmer 11 000 gymnazistov, súkromné asi 2500 gymnazistov. Možnosť výučby na 8-ročných gymnáziách využije necelých 40 000 žiakov.
Strednými školami (SŠ) prechádza väčšina slovenskej populácie. Do siete stredných škôl je v tomto školskom roku zaradených takmer 930 SŠ, z toho najviac je odborných SŠ. Najvyššiu úspešnosť na trhu práce majú práve absolventi odborných SŠ a stredných odborných učilíšť s maturitou. Najviac SŠ je v Prešovskom a Banskobystrickom kraji, najmenej v Trnavskom kraji. Gymnázií, súkromných a cirkevných SŠ je najviac v Bratislavskom kraji.
Študenti absolventských ročníkov a ich o rok mladší vrstovníci vykonajú maturitnú skúšku ešte tradičným spôsobom. Maturitu podľa novej koncepcie by mali ako prví absolvovať terajší druháci v školskom roku 2004/2005. Tá spočíva v tom, že popri internej časti sa zavádza aj externá časť, ktorá pozostáva z centrálne zadávaných a vyhodnocovaných písomných testov. Ich zostavovateľom bude Ústredná maturitná komisia, o ktorej zložení rozhodne minister školstva. Vykonávateľom jednotných maturít bude Štátny pedagogický ústav. Jednotné maturitné testy v istom zmysle nahradia súčasnú písomnú formu skúšok. Zostavovateľom a vykonávateľom ústnej bude príslušná SŠ. Ústna a písomná maturitná skúška by sa podľa vyjadrenia námestníka úseku tvorby a rozvoja vzdelávacích programov Štátneho pedagogického ústavu Pavla Černeka mali dopĺňať. Rovnaký maturitný systém by sa mal týkať skúšky zo slovenského jazyka, cudzieho jazyka a matematiky, pričom otázka povinnej maturity z matematiky zostáva zatiaľ otvorená. Jednotná maturitná skúška by sa mala akceptovať aj pri prijímaní na vysoké školy (VŠ).
*ms pa
NNNN