Agentúrne spravodajstvo sme doplnili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Keď minister vnútra Daniel Lipšic v marci hovoril o krištáľovo čistom prípade podvodného konania a škode 15 miliárd korún, teda asi 500 miliónov eur v prospech finančnej skupiny Penta, právnici upozorňovali, že žaloba štátu nemusí uspieť.
Lipšic žiadal zrušiť predaj Paroplynového cyklu. Jeho podnet na preskúmanie zákonnosti privatizácie bol odložený, povedal v stredu René Vanek, hovorca bratislavskej krajskej prokuratúry.
Neboli vraj splnené podmienky na podanie žaloby, lebo návrh prišiel neskoro.
Vo veci konala Okresná prokuratúra„Nemyslím si, že lehoty uplynuli,“ hovorí Lipšic. Na prípad sa podľa neho nemala vzťahovať trojročná lehota, ale desaťročná.
Zákon ju umožňuje v prípade predaja majetku prirodzených monopolov. Podľa Lipšica sa mala uplatniť, keďže PPC mala exkluzívnu zmluvu so Slovenskými elektrárňami.
„Otázka je, či bola vôľa ísť touto právnou argumentáciou, alebo nie,“ povedal. Prokuratúra podľa neho skôr hľadala dôvody, ako sa to nedá.
Vo štvrtkovej reakcii Generálnej prokuratúry na vyjadrenia Daniela Lipšica sa uvádza, že podnet od bývalého ministra vnútra D. Lipšica bol doručený na GP 5. marca 2012.
Následne 7. marca bol tento podnet postúpený na ďalšie konanie Krajskej prokuratúre v Bratislave.
"Z dôvodu miestnej a vecnej príslušnosti v tejto civilnej veci konala Okresná prokuratúra II v Bratislave, nie teda GP ako to pán poslanec Lipšic prezentoval médiám. Generálna prokuratúra SR sa ohradzuje sa voči vyjadreniam poslanca D. Lipšica, ktorý si nimi robí svoju politickú kampaň. Zároveň žiada pána poslanca, aby pri prezentovaní svojich názorov a postojov si najskôr overil fakty a tak nezavádzal verejnosť," uvádza sa okrem iného v stanovisku GP.
Lipšic sa nevzdávaLipšic chce v snahe o zrušenie privatizácie pokračovať.
Štát podľa neho predal PPC hlboko pod cenu. Vysvetľoval, že Penta zaplatila iba dve miliardy korún, hoci zmluva so štátnymi elektrárňami zaručovala PPC niekoľkonásobne vyšší zisk. O predaji sa hovorí aj v údajnom spise SIS Gorila.
V kauze v marci obvinili bývalého ministra hospodárstva z ANO Pavla Ruska, hoci bol proti privatizácii. Prokuratúra obvinenie zrušila, rozhodnutie polície nazvala unáhleným a nesprávnym.
Lipšic: Hľadali dôvody prečo to nejdeExminister vnútra Daniel Lipšic s rozhodnutím prokuratúry v kauze predaja Paroplynového cyklu nesúhlasí.
Prokuratúra predaj PPC vyšetrovať nebude a váš podnet odmietli. Čo si o tom myslíte?
„Myslím, že na Slovensku žiaden súdny človek nepochybuje o tom, že predaj PPC bol pre daňových poplatníkov nevýhodný, o tom už dnes pochybuje len generálna a krajská prokuratúra. Až tak ma to neprekvapuje pri dnešnom vedení prokuratúry. Myslím, že aj to potvrdzuje, že je opodstatnené začať hovoriť o tom, že by prokurátori mali byť volení priamo vo voľbách občanmi a teda budú to prokurátori, ktorí budú reprezentovať verejný záujem a nie súkromný finančných skupín. V tomto prípade prišlo Slovensko o päťsto miliónov eur, každý občan sa na to teda zložil pre finančnú skupinu Penta sto eurami. Na tom trvám.“
Uplynuli podľa vás lehoty ako tvrdí prokuratúra?
„Nemyslím si to, že lehoty uplynuli. My sme argumentovali tým, že ide o Slovenské elektrárne, ktoré mali nevýhodnú zmluvu s PPC, že je tam lehota desať rokov. Otázka je či bola vôľa ísť touto právnou argumentáciou, alebo nie. Samozrejme, základom tých procesných dôvodov, či už reálnych alebo fiktívnych bolo vymyslieť prečo to nejde. My sme sa snažili vymyslieť ako to ide, ako je možné ešte zvrátiť ten nevýhodný predaj.“
Veríte ešte, že sa s tým prípadom dá ešte robiť?
„Myslím, že tá desaťročná lehota stále neuplynula ak dobre počítam. Stále je ešte možné ak by došlo k zmene v obsadení prokuratúry tú žalobu podať.“

Beata
Balogová
