Súdy uverili svedectvám, podľa ktorých si tréner vypýtal od hráča Tomáša Bruška 10-tisíc dolárov.
BRATISLAVA. Žaloba bývalého trénera mládežníckej futbalovej reprezentácie do 20 rokov Petra Poláka sa napokon obrátila proti nemu.
Súdnou cestou Polák žiadal miliónové odškodné za vyjadrenia hráča Tomáša Bruška, ktorý ho obvinil, že ešte v roku 2001 od neho pýtal 10-tisíc dolárov za to, že mu vybaví prestup do ukrajinského klubu Dynamo Kyjev.
Najvyšší súd teraz Polákovu žalobu s konečnou platnosťou zamietol.
Súdy po výpovediach svedkov aj na základe nepriamych dôkazov skonštatovali, že Bruško hovoril pravdu. Nemá sa teda Polákovi za čo ospravedlňovať.
Proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu sa už nedá odvolať. Polákov právny zástupca sa chce obrátiť na Ústavný súd.
Hoci korupčné správanie Poláka Najvyšší súd potvrdil, trestu sa zrejme vyhne.
Keď to Bruško v roku 2004 potvrdil v čestnom vyhlásení, Polák ho zažaloval. S ním aj trénera Petra Gergelya, ktorý o korupcii listom informoval vtedajšie vedenie Slovenského futbalového zväzu.
Stačili nepriame dôkazy
Čo vyšetrili
Obvinenia
100-tisíc eur v roku 2010 pre rozhodcu za ovplyvnenie zápasu II. ligy v prospech klubu TJ Slovan Agrokomplex Budča, 25- až 30-tisíc korún úplatky pre rozhodcov II. ligy v rokoch 2007 až 2008, 4- až 5-tisíc korún ponúkali v roku 2008 rozhodcom za zápasy mužstiev Čeľadice, Lehota a Rišňovce.
Zdroj: policajné prezídium
Polák od oboch žiadal za pošpinenie mena po pol milióne korún. Teraz spor definitívne prehral.
Súdy Bruškove a Gergelyove vyjadrenia o požadovanom úplatku označili za pravdivé.
„Súdu sa síce nepodarilo zabezpečiť priamy dôkaz o korupčnom správaní žalobcu, k takému záveru sa však dá dospieť na základe nepriamych dôkazov,“ píše v rozhodnutí predseda senátu Najvyššieho súdu Ladislav Górász.
Polákovo korupčné správanie potvrdil najskôr Okresný súd v Trenčíne. S jeho verdiktom sa po doplnení dôkazov stotožnil aj krajský súd. Najvyšší súd teraz zamietol aj dovolanie, ktorým sa Polák snažil verdikt zvrátiť.
Tvrdenie, že Polák neoprávnene žiadal od hráča peniaze, potvrdili viacerí svedkovia, ktorí o tom mali sprostredkované informácie.
Napríklad vtedajšia Bruškova priateľka vypovedala, že bola pri tom, keď mu Polák prvý raz volal a pýtal si doláre. Bruško to potom povedal aj Gergelyovi.
Iný svedok na súde tvrdil, že bol pri „inom korupčnom správaní žalobcu, kde pre nedostatok dôkazov k medializácii a riešeniu tohto konania nedošlo“.
Polák dnes nepôsobí na Slovensku, podľa technického riaditeľa SFZ Jána Greguša žije „niekde v arabskom svete“.
Kontakt naňho zväz vraj nemá.
Bývalý úspešný tréner mládežníckej reprezentácie odišiel v roku 2005 trénovať klub do Spojených arabských emirátov. V roku 2006 nastúpil do Prešova, kde po polroku skončil.
Ide na Ústavný súd
Polákov právny zástupca Rudolf Adamčík tvrdí, že súdy porušili základné ústavné práva jeho mandanta.
„Podávame preto ústavnú sťažnosť.“ Tvrdenie, že súd konštatoval korupčné správanie jeho klienta, označil za nepravdivé.
Tréner Gergely sa už ku kauze nechce vyjadrovať. „Som rád, že sa to skončilo. Je to pre mňa uzavretá záležitosť.“
Do júla Gergely trénoval reprezentáciu 18- a 19-ročných, teraz je v Dubnici nad Váhom, kde pôsobil aj na začiatku celého prípadu.
Bruško hral v Kyjeve v rokoch 2004 až 2005. Potom sa vrátil na Slovensko. V poslednej sezóne bol v Spartaku Myjava. Z kádra ho na jar vyradili. Redakcii sa s ním v stredu nepodarilo spojiť.
Polícia korupciu nevidela
Prezident zväzu Ján Kováčik odkázal, že k prípadu sa vyjadrí budúci týždeň po návrate z dovolenky.
Kauzu v minulosti riešila aj polícia, korupciu však na rozdiel od súdov nenašla. „Vec sme preverovali mimo trestného konania. Podozrenie na začatie trestného stíhania sa nepreukázalo,“ odpovedal Michal Slivka z policajného prezídia.
Vyšetrovanie korupcie vo futbale za posledné roky postihlo len malé ryby.
Na podplácanie rozhodcov upozornil v júni v časopise .týždeň Jozef Žaťko, ktorý je jedným z nich. Hovoril o vlastných skúsenostiach z piatej bratislavskej ligy. Odvtedy sa podľa neho veľa nezmenilo.
Budúci týždeň plánuje osloviť Kováčika. „Mám pre neho viac námetov, ako sprehľadniť celý systém,“ hovorí.
Wänkeho môžu prepustiť
Potom, ako si odpykal polovicu trestu, môže bývalý funkcionár SFZ žiadať o podmienečné prepustenie.
BRATISLAVA. Polovica vymeraného trestu za korupciu vypršala v týchto dňoch bývalému funkcionárovi Slovenského futbalového zväzu Vladimírovi Wänkemu. Môže teda súd požiadať o podmienečné prepustenie.
Trest si Vladimír Wänke (snímka SITA) podľa zistení denníka SME odpykáva vo väznici v Hrnčiarovciach nad Parnou. V novembri 2010 mu súd vymeral 40 mesiacov. Do väzenia nastúpil 7. decembra.
Žiadosť o podmienečné prepustenie súd zatiaľ nedostal. „Okresný súd Trnava k dnešnému dňu neeviduje uvedené podanie,“ odpovedala hovorkyňa súdu Jana Kondákorová.
Pôvodný Wänkeho advokát Štefan Šándor tvrdí, že ho už nezastupuje a ani nevie, kto je teraz jeho právnym zástupcom.
Polícia Wänkeho obvinila v marci 2007, že v deviatich prípadoch zobral úplatky za prestupy hráčov v celkovej sume 45-tisíc korún. Špeciálny súd mu napokon preukázal korupciu vo forme debničky jabĺk, dvoch kartónov vína a 15-tisíc korún.

Beata
Balogová
