BRATISLAVA. Oponentom doktorandskej práce podpredsedu parlamentu Jána Figeľa z KDH bol syn zakladajúceho člena KDH Jozef Mikloško mladší.
Prečo na odbore sociálna práca odobril Figeľovu dizertačku o európskej integrácii, Mikloško ml. neprezradil. Lekár a profesor z katedry sociálnej práce Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave iba odpísal, že sa stotožňuje so stanoviskom školy z utorka.
Rektor Vladimír Krčméry v utorok napísal, že Figeľovi v roku 2007 udelili titul PhD. oprávnene. Minulý týždeň pritom potvrdil, že s dizertačnou prácou o prístupových rokovaniach do únie prešiel len preto, že bol eurokomisárom pre vzdelávanie, iný študent by ju musel prepracovať.
Predseda KDH Figeľ sa nevyjadril, či bolo v poriadku, že mu oponenta robil jeho známy.
Tvrdí, že výber bol vecou školy.
Mikloškov otec, poslanec KDH, nevidí problém v tom, že jeho syn posudzoval Figeľovu prácu. „Poznajú sa. Veď na Slovensku každý každého pozná. Figeľ nebol odkázaný na to, aby zaňho niekto orodoval o dobrý posudok,“ vraví Mikloško starší.
Prácu posudzovali aj lekárka Mária Huttová a Krčméry. Figeľ sa s rektorom roky pozná. Práve Krčméry ho vzal za doktoranda. Jeho dizertačku najskôr nechcel komentovať s tým, že je lekár. Až keď vyšla najavo jeho rola oponenta, Krčméry priznal, že by sa práca viac hodila na sociológiu ako sociálnu prácu.
S Huttovou sa denníku SME spojiť nepodarilo.
K Figeľovmu štúdiu sa už nechce vracať právnik a jeho školiteľ Robert Vlček. Odmietol vysvetliť, prečo odsúhlasil prácu, ktorá sa zaoberala sociálnou problematikou len okrajovo a mala aj formálne nedostatky. „Škola už všetko povedala.“

Beata
Balogová
