BRATISLAVA. Hoci je minister obrany Martin Glváč vo funkcii už 126 dní, stále nepožiadal Národný bezpečnostný úrad o previerku na najvyšší stupeň „prísne tajné“.
Previerku podľa zákona mať nemusí, dobrovoľne ju však absolvovali všetci jeho predchodcovia.
„Minister obrany Martin Glváč má v súčasnosti platnú bezpečnostnú previerku druhého stupňa na stupeň utajenia dôverné. Vydal mu ju NBÚ 28. mája 2007,“ napísala hovorkyňa ministerstva Martina Balleková.
Glváč si nechal previerku urobiť, keď bol za prvej vlády Roberta Fica štátnym tajomníkom ministerstva výstavby.
Na skutočnosť, že minister obrany nemá bezpečnostnú previerku najvyššieho stupňa, existujú dva uhly pohľadu, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Len druhý najnižší
Stupeň dôverné je druhý najnižší stupeň po „vyhradenom“. Po ňom nasleduje „tajné“ a „prísne tajné“. Dokumenty, ktoré sa týkajú NATO, spadajú často do dvoch najvyšších kategórií.
„Previerku na prísne tajné som si nechal urobiť už ako štátny tajomník. Urobil som to, lebo som chcel,“ hovorí bývalý minister Jaroslav Baška (Smer).
„Zákon od ministra nevyžaduje previerku, ale je to tradícia, ktorá mu dodáva dôveryhodnosť,“ vraví exminister Martin Fedor (SDKÚ), ktorý si previerku na prísne tajné nechal urobiť ešte ako štátny tajomník.
Spomína si, že v čase, keď minister Juraj Liška (SDKÚ) ešte previerku nemal, musel ho zastúpiť na stretnutí ministrov obrany NATO v USA.
Nebolo totiž jasné, či sa na nácviku krízového manažmentu aliancie pri simulovanom vojnovom konflikte môže zúčastniť človek bez previerky.
„Myslím, že by si mal previerku dať spraviť poctivo – tak ako všetci ostatní,“ hovorí exminister Ľubomír Galko (SaS).
Vraví, že dotazník na „prísne tajné“, ktorý pred dvoma rokmi vypĺňal, mal niekoľko desiatok strán a jeho vyplňovanie mu trvalo v podstate celý deň.
Poponáhľal sa
Ministra, ktorý sa s podaním žiadosti o previerku neponáhľal, zrejme prebrali otázky SME.
„Šéf rezortu obrany sa už niekoľkokrát vyjadril, že v budúcnosti si dá urobiť previerku aj na najvyšší stupeň utajenia. Urobí tak v najbližšom čase, ešte predtým, ako pôjde na dovolenku,“ odpísala Balleková.
Previerky na najvyšší stupeň utajenia robí NBÚ a v prípade ministrov a významných žiadateľov zvyčajne trvajú niekoľko týždňov, namiesto obvyklých niekoľkých mesiacov.
NBÚ pri preverovaní spolupracuje s SIS, ktorá zisťuje, či sú údaje v dotazníku vyplnené pravdivo. Obe inštitúcie ovláda Smer.

Beata
Balogová
