BRATISLAVA.
Väčšina z nich sa týkala čiernych skládok, nelegálneho výrubu stromov, znečisťovania životného prostredia exhalátmi a zlých medziľudských vzťahov, ako napríklad spory medzi susedmi a podobne.
Pre agentúru SITA to uviedol hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano.
Slováci podľa jeho slov taktiež využívajú mobilnú aplikáciu TrashOut, ktorej cieľom je lokalizovať a eliminovať čierne skládky. Mapu lokalizovaných skládok je možné vidieť na stránke trashout.me/trashmap.
"Ministerstvo životného prostredia je partnerom tohto projektu, pričom podnety od občanov posúvame Slovenskej inšpekcii životného prostredia a tiež príslušnému obvodnému úradu životného prostredia," informoval hovorca envirorezortu.
Snahou aplikácie je znížiť počet nelegálnych skládok v našom okolí, v meste, v lese alebo kdekoľvek na svete. Je to možnosť, ako ohlasovať čierne skládky s tým, že sa nález odfotí, nálezca určí, o aký odpad podľa neho ide a jedným stlačením sa fotografia s nálezom odošle.
Protikorupčná linka Envirošpión umožňuje podávanie oznámení a podnetov na telefónny záznamník, ako aj odoslaním elektronického formulára na e-mailovú adresu zaručujúcu anonymitu odosielateľa. Envirošpión bol spustený na podnet bývalého ministra životného prostredia Józsefa Nagya začiatkom júla 2011.
Koordináciu postupu a prijímanie opatrení smerom k odborným útvarom v pôsobnosti ministerstva zabezpečuje Odbor krízového riadenia a kritickej infraštruktúry ministerstva.
Treba vyplniť formulár pre nahlásenie korupcie prostredníctvom odkazu na webovej stránke Ministerstva životného prostredia SR alebo odovzdať ministrovi odkaz na záznamníku na číslo 02/5956 8888.