Podpriemerný stav ozónu u nás trvá už od vlaňajšieho februára. Tenká vrstva nedostatočne pohlcuje ultrafialové žiarenie.
BRATISLAVA. Hrúbka ozónovej vrstvy nad Slovenskom je posledné tri mesiace podpriemerne tenká, upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav.
Hoci je ozónová vrstva pod normálom už od vlaňajšej zimy, jej nízke hodnoty počas letného slnovratu sú nezvyčajné.
Tenká vrstva ozónu prepúšťa viac ultrafialového žiarenia, ktoré je nebezpečné pre človeka. Môže spôsobiť napríklad rakovinu kože.
Podpriemerný slnovrat
Fakty
Ozón
väčšina (90 percent ozónu) sa nachádza v stratosfére, jeho normálne hodnoty sa u nás pohybujú v rozmedzí od 296 do 378 Dobsonových jednotiek, jedna Dobsonova jednotka sa rovná hrúbke stotiny milimetra.
„V júni 2012 bolo množstvo celkového ozónu v priemere o 9,5 percenta nižšie v porovnaní s normálom, podobne aj v máji a júli, keď boli mesačné priemery celkového ozónu o osem percent menšie oproti porovnávaciemu obdobiu,“ vysvetľuje Anna Pribullová z aerologického a radiačného centra SHMÚ v Poprade-Gánovciach.
Množstvo ozónu v atmosfére sa tam meria od roku 1993. Namerané hodnoty ozónu porovnávajú s priemernými hodnotami, ktoré boli namerané na najbližšej meteorologickej stanici v Hradci Králové, kde merali ozón v rokoch 1961 až 1990.
Toto obdobie sa podľa Pribullovej berie za smerodajné, lebo v tom čase ešte nebola výrazne narušená ozónosféra.
Primerané množstvo ozónu nad naším územím sa podľa odborníčky v priebehu roka mení. Najviac je ho na konci zimy a najmenej na jeseň.
Napríklad 1. marca jeho normálna hodnota dosahuje 378 Dobsonových jednotiek, 1. decembra iba 296.
Dobsonova jednotka predstavuje hrúbku ozónovej vrstvy v stotinách milimetra, ktorú by táto vrstva mala pri zemskom povrchu pri nula stupňoch Celzia a tlaku vzduchu na hladine mora 1013 hPa.
Jeden Dobson sa pri takýchto podmienkach rovná stotine milimetra a tak 300 Dobsonových jednotiek sa rovná trom milimetrom.
Obnova v nedohľadne
Podpriemerný stav ozónu u nás trvá už od vlaňajšieho februára. Dokonca v apríli 2011 bol podľa SHMÚ najnižší od začiatku meraní u nás. Dosiahol iba 15 percent pod priemerom.
Podpriemerné hodnoty ozónu sa podľa Pribullovej vyskytujú u nás už od roku 1993. V roku 2010 však vystúpili nad priemer.
Meteorológovia preto očakávali, že nastáva obnova ozónu, ale nestalo sa tak. Po obmedzení freónov sa vo svetovom meradle obnova ozónu očakáva okolo roku 2050.
Ochorení kože, najmä prípadov rakoviny v dôsledku tenkej vrstvy ozónu podľa dermatovenerológa Jána Lidaja pribúda.
Ohrození sú najmä ľudia s ryšavými vlasmi, blond, s bledou pokožkou a modrými očami.

Beata
Balogová
