Šesť rokov po útoku požiadala prokuratúra, aby duševný stav Hedvigy Malinovej preskúmali pozorovaním v ústave.
BRATISLAVA. Hedviga Malinová Žáková nebude podľa jej advokáta Romana Kvasnicu hovoriť s nikým, koho vyberie terajšie vedenie Generálnej prokuratúry.
Reagoval tak na novú žiadosť dozorujúceho prokurátora, aby dal súd Malinovej duševný stav preskúmať pozorovaním v ústave.
Sudca na prvom stupni podľa hovorkyne súdu už rozhodol, nechcel však povedať ako. Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor aj obhajca sa môžu odvolať.
Súd návrh na umiestnenie Hedvigy do ústavu nakoniec zamietol. Čítajte viac
Vytrvalý prokurátor
Dôkazmi prokuratúry sú aj nápis, ktorý vraj nezanechal stopy na koži, či suchá blúzka, hoci bolo mokro.
Prokurátor sa obrátil na súd potom, ako Malinová odmietla po súdnom príkaze v ambulancii hovoriť s psychiatrom.
Takýto postup umožňuje Trestný poriadok, už v júni psychiater Malinovú varoval, že návrh na ústavné pozorovanie môže prísť.
Kvasnica tvrdí, že nič neodmietli.
„Povedali sme, že sa vždy dostaví. Odmieta ako obvinená vypovedať a nemôžu ju k tomu donútiť ani tým, že jej bude klásť otázky psychiater.“
Za nezmyselný považuje návrh prokuratúry aj psychiater Jozef Hašto, ktorý s Malinovou spolupracoval.
Podľa neho si stačí prečítať, čo je vo vyšetrovacom spise a posúdiť to zdravým rozumom.
„Vnímam to ako pokračovanie jej šikanovania,“ povedal Hašto, ktorý je presvedčený, že Malinová hovorí pravdu, že ju pred šiestimi rokmi v Nitre zbili cestou na skúšku.
Prokuratúra trvá na tom, že si skutok vymyslela a viní ju z krivej výpovede.
Nie je to bežné
Vyšetrenie, ktoré nariadil súd, je pre obvineného podľa šéfky trestnej sekcie ministerstva spravodlivosti Lucie Kurilovskej povinnosťou, ktorú musí strpieť.
Ak by súd vyšetrenie v ústave potvrdil a Malinová by ho odmietla, mohla by dostať pokutu až 1650 eur. Vyšetrenie v ústave neprebieha pod policajným dozorom, pacientov ani nestrážia.
Elena Žigová z Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku hovorí, že pacient príde na príjem ako na hospitalizáciu.
Súdy takéto vyšetrenia nariaďujú zriedka, častejšie sa vykonajú v ambulancii.
„Po šiestich rokoch nemôžu existovať dôvody na obmedzenie jej osobnej slobody,“ tvrdí Kvasnica. Považoval by to za drastické aj preto, že Hedviga má dve malé deti.
„Verím, že slovenské súdy sa nenechajú vtiahnuť do tejto nechutnej hry Generálnej prokuratúry.“ Kvasnica apeluje na sudcov, aby si dôkladne preštudovali spis.

Beata
Balogová
