SME
Pondelok, 6. február, 2023 | Meniny má Dorota

Bonboniéra je u lekára povolená mena

Lekárski odborári nechcú povedať, či sladkosť, alebo fľaša alkoholu sú prípustným prejavom vďaky.

Lekári majú často sladké starosti.Lekári majú často sladké starosti. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – FOTOLIA)

BRATISLAVA. Kytica kvetov, bonboniéra či fľaša alkoholu. Lekárski odborári, ktorí v pondelok spustili protikorupčnú kampaň s názvom Ďakujem, úplatky neberiem! nechcú konkretizovať, aké dary ešte sú prípustné ako prejav vďaky pacientov za poskytnutú zdravotnú starostlivosť a čo už prijateľné nie je.

Práve bonboniérou a fľašou alkoholu podľa lekárov, ktorých oslovil denník SME, vyjadrujú pacienti najčastejšie vďačnosť za ošetrenie alebo hospitalizáciu v nemocnici.

Zvyk odvďačiť sa lekárovi po jeho výkone je na Slovensku silný a práve v tomto prostredí je ťažké rozlíšiť, čo je spontánny prejav ocenenia a čo už vynútený akt odmeny.

Dary nechcú riešiť

info
Kampaň LOZ
Proti úplatkom
 • určená je najmä pre nemocničných lekárov,
 • na plášti nosiť odznak Ďakujem, úplatky neberiem,
 • dovčera večera o odznak požiadalo 43 lekárov.

„Nechceme hovoriť o daroch,“ hovorí Anton Chromík, právnik Lekárskeho odborového združenia (LOZ). „Naším cieľom nie je navádzať niekoho, aby niečo dával či nejakým konkrétnym spôsobom prejavoval vďačnosť.“

Ak by sa podľa neho odborári vybrali touto cestou, ľahko by skĺzli do polemiky, či „toto áno a toto už nie“, a to nikam nevedie, myslí si Chromík.

Keď je však bonboniéra alebo kvet prejavom vďačnosti pacienta za poskytnutú zdravotnú starostlivosť, tak „to nie je problém“, pripúšťa Chromík a pripomína, že aj na odznaku kampane nie je preškrtnutý kvet, ale obálka.
LOZ zdôrazňuje, že podstatou tejto kampane je, aby sa zdravotná starostlivosť nepodmieňovala „vecným či nevecným plnením“, čo je zákonná podstata brania úplatku.

Odborári preto neplánujú dávať špeciálne usmernenia pri prijímaní darov z vďačnosti po poskytnutí zdravotnej starostlivosti.

pataj.jpg
Ak chcú odborári, aby ich ľudia brali vážne, musia stanoviť hranice, píše Roman Pataj

Dar do 20 eur je OK

Dary a vzťah k nim riešia niektoré nemocnice etickými kódexmi. Príkladom je Kysucká nemocnica s poliklinikou v Čadci. „Ak niekto príde po úspešnej operácii a je spokojný a popritom donesie bonboniéru, nehodnotíme to ako úplatok,“ hovorí riaditeľ Martin Šenfeld.

Etický kódex kysuckej nemocnice umožňuje zdravotníkovi prijať vecný dar do výšky dvadsať eur, ak nie je podmienený.

Balíček bonbónov či kvety pre personál pri odchode z nemocnice nepovažuje za úplatok ani právnik Transparency International Pavel Nechala.

Prejav vďaky však musí byť primeraný tomu, čo lekár spravil a bonboniéra po ukončení hospitalizácie nesmie byť pravidlom, upozorňuje Nechala. 

kc.jpg
Korupcia je trest za zbabelosť, píše Konštantín Čikovský
ico

Anketa

Ako reagujete, keď vám ponúknu všimné a na prejavy vďaky po lekárskom výkone? Čo pacienti najčastejšie ponúkajú?

meciar.jpgPeter Mečiar, kardiológ

Reagujem odmietavo. Vypočujem si a poďakujem sa. Pacienti ponúkajú všeličo. Bonboniery, ale aj iné veci.

majercak.jpgIvan Majerčák, kardiológ a šéf Ligy proti obezite

Slušne vrátim. Na Slovensku najskôr ľudia nosia nejaký alkohol a potom je tam obálka, v ktorej neviem, koľko je peňazí, lebo ju vrátim.

sepesi.jpgBranislav Sépeši, radiačný onkológ a šéf Fóra nezávislých názorov

Najčastejšie ponúkajú fľašky alkoholu, kvalitnejšieho či menej kvalitného, alebo bonboniéry. S tým, že by ponúkali peniaze, sa stretávame podstatne menej. Peniaze neprijímam. Iná forma sa v podstate ani veľmi neodmieta, lebo pacient tým akoby dával niečo zo seba. V tom by som nevidel nejaký problém.

krajcik.jpgŠtefan Krajčík, hlavný odborník MZ SR pre geriatriu

Keď sa mi niekto poďakuje fľašou vína a je to primerané výkonu, tak si myslím, že to treba brať ako
pozornosť.

ico

Peniaze nepýtali, ale neodmietli

Zo siedmich ľudí, ktorých sme sa pýtali, či dali niekedy úplatok lekárom, kladne odpovedali traja. Štvrtá žena už teraz vie, že isto dá o niekoľko mesiacov.

BANSKÁ BYSTRICA. Nájsť dve ženy a jedného muža, ktorí sa rozhovorili, ako dali úplatok lekárom, trvalo denníku SME približne dvadsať minút. Ďalšia žena, mladá mamička, obálku ešte len položí na stôl. Vôbec sa nebojí, ako lekár zareaguje, hovorí o tom s absolútnou istotou.

Všetci rozprávajú o úplatkoch ako o samozrejmosti. Sú presvedčení, že si kupujú kvalitu, lepšiu starostlivosť alebo čas. Prišli do ambulancie, položili obálku a odišli. Nikto ich nezastavil s otázkou, čo to má znamenať, nevyhodil ani neoznámil polícii.

Prípady majú dva spoločné znaky. Lekár úplatok nepýtal, ale ani v jednom prípade peniaze neodmietol.

Prvý raz to bol zlý pocit

„Dva razy v živote som dala úplatok lekárom. Mala som zlý pocit, ale nebála som sa, že odmietnu a vyhodia ma. Bola som presvedčená, že ho zoberú,“ hovorí prvá žena.

Prvý raz položila na stôl obálku, keď rodila. Večer predtým do nej so zvláštnym pocitom vložila sto eur. Lekár si ich nepýtal ani jej nič nenaznačoval. Urobila to vraj na základe všeobecnej mienky, že to tak bude lepšie. Položila obálku na stôl, poďakovala a odišla. „Zobrali bez mihnutia oka.“

Keď sa zranila a potrebovala operáciu ruky, situácia sa opakovala. „Nemala som už žiadny pocit,“ hovorí pacientka.

Nebála sa, že sa lekár opýta, čo to má znamenať, povie, okamžite vypadnite alebo niečo podobné. Po operácii prišla na kontrolu a položila obálku na stôl. „Zobral ju a strčil do zásuvky.“

Žena si myslí, že v prípade komplikácií by sa o ňu postaral lepšie. Na otázku, aká je pravdepodobnosť, že si to lekár vôbec bude pamätať, nevie odpovedať.

Tristo eur, bežná taxa

Mladá mamička už má pôrod šťastne za sebou a myslí si, že aj vďaka tomu, že dala peniaze vopred. Chcela gynekológa, ktorého jej odporučili.

„Opýtala som sa gynekológa, či by som mohla rodiť práve u neho. Najskôr hovoril všeobecne. Potom som položila na stôl obálku. Vôbec sa do nej nepozrel, ale odvtedy už hovoril konkrétne. Aká bude starostlivosť, ako je zaručené, že budem rodiť u neho. Ak nebude v nemocnici, že mu zavolajú a on príde,“ spomína si mladá matka.

Ďalšia žena je v treťom mesiaci. Hovorí, že lekárovi nikdy nedala, ale teraz určite dá. „Keď budem rodiť, zaplatím vopred. Tristo eur ma nezabije. Kamarátky mi hovorili, že je to obvyklá taxa a zaručená starostlivosť. Pôrodov je veľa a situácia v nemocniciach je strašná. Nebudem riskovať.“

Mladý muž najskôr veľmi podrobne porozprával, ako dal v nemocnici peniaze, ale potom nechcel, aby sme detaily zverejnili.

Ďalší dvaja, muž a žena, povedali, že od nich nikdy lekári peniaze nepýtali ani obálky nedali.

Daniel Vražda

ico

Nikdy odo mňa nepýtali úplatok

Korupcia existuje aj v izraelskom zdravotníctve, ale medzi ľuďmi sa o nej hovorí oveľa menej ako na Slovensku. Neviem, či to znamená, že je menej rozšírená.

V Izraeli žijem viac ako šesť rokov, viac ako dva roky sa liečim na onkológii, v Izraeli som rodila, máme tu detského aj rodinného lekára. Nikdy sa mi nestalo, že by odo mňa pýtali úplatok, nikdy som nemala pocit, že ak ho nedám, nedostanem najlepšiu možnú starostlivosť.

Okrem svojej lekárky som konzultovala (moja poisťovňa to raz do roka bezplatne povoľuje, inak za peniaze, ku ktorým dostanete potvrdenku, to môžete robiť, koľko chcete) onkológa v inej nemocnici, aby som poznala aj iný názor. Navrhol mi rovnakú liečbu ako moja lekárka, tak som nemala pocit, že sa dá urobiť viac. S úplatkom či bez neho.

Onkologická liečba v Izraeli je drahá. Aj plne poistený pacient dopláca v niektorých prípadoch pomerne vysoké sumy (môže ísť až o niekoľko stoviek, prípadne tisícok eur mesačne) a zápasí s byrokraciou poisťovní (Izrael má štyri súkromné zdravotné poisťovne) pri žiadostiach o preplácanie liečby. Ja som sa neúspešne dohadovala s poisťovňou niekoľko mesiacov. Úprimne, neviem si predstaviť, že by som v tejto situácii ešte rozmýšľala o úplatkoch.

Pred viac ako rokom odsúdili na rok väzenia popredného onkológa, ktorý bral úplatky za to, že pacientov odporúčal do bezplatného testovania nových a teda drahých medikamentov. Vyhlásil, že nie je zďaleka jediný, čo to robil. V okolí som však nepočula, že by niekto dával úplatky, hoci tu funguje systém „známostí“.

Izraelčania sú asertívni v komunikácii s lekármi aj poisťovňami. Vedia si veci vydiskutovať, poznajú svoje práva a chcú vedieť, na čo idú ich peniaze. Nevidela som tu veľmi kvety či bonboniéry. Systém zdravotnej starostlivosti sa mi tu zdá efektívnejší, sú tu kratšie čakacie lehoty na diagnostiku aj zákroky. Lekárom po minuloročnom štrajku zvýšili mzdy. Možno aj to znižuje dopyt po úplatkoch.

Netvrdím, že korupcia v zdravotníctve v Izraeli nie je. Ja som ju našťastie nezažila.

Jana Shemesh

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. UNYP rozširuje svoj BA program o tri nové zamerania
 2. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 3. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 4. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 5. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. Dodajte vašej pokožke šťavu
 8. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 1. Nadácia COOP Jednota podporila Nemocnicu s poliklinikou Brezno
 2. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 3. UNYP rozširuje svoj BA program o tri nové zamerania
 4. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 5. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 6. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 7. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 8. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 14 106
 2. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 188
 3. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 2 403
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 165
 5. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 825
 6. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 142
 7. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 1 068
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 1 005
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu