Riaditeľ nemocnice hovorí o „naznačovaní“ úplatkov. Lekárov nekorumpujeme, náš etický kódex je prísnejší ako zákony, bránia sa farmaceutické firmy.
BRATISLAVA. Nie bonboniéry či fľaše koňaku, ale peniaze za predpisovanie liekov či pozvánky na lekárske kongresy od farmaceutických firiem sú skutočným pokušením, ktorému čelia lekári a nemocnice.
Uznávajú to v reakcii na akciu Lekárskeho odborového združenia Ďakujem, úplatky neberiem! zástupcovia lekárov aj nemocníc.
Kampaň je zameraná predovšetkým proti úplatkom od pacientov. Šéf lekárskych odborov Peter Visolajský však pripúšťa, že úplatky môžu prichádzať aj od farmaceutických firiem.
„Kongres môže byť úplatkom, tak ako čokoláda či sto eur. Záleží na okolnostiach,“ hovorí.
Lieky a turistika
Kongresy
Kódex farmafiriem
platiť len cestovné, stravu, ubytovanie a poplatky, nie zábavu;
za hranice, len ak väčšina hostí je zo zahraničia, či pre zdroje a expertízy.
Pokusy o úplatky priznal riaditeľ Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci Martin Šenfeld.
„Áno, boli tendencie niektorých farmaceutických firiem, ktoré nejakým spôsobom naznačovali takéto možnosti,“ odpovedá Šenfeld na otázku, či bol niekedy „konfrontovaný s navádzaním na úplatok“.
Šéf Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko nechcel na podobnú otázku odpovedať. Povedal len, že takéto ponuky nevylučuje. Asociácia združuje malé a stredné nemocnice.
Právnik Pavel Nechala z Transparency International označuje za problém kongresovú turistiku lekárov.
„Predpisovanie liekov môže byť motivované inými faktormi, ako je ich názor,“ hovorí o lekároch Nechala.
Farmafirmy: Máme kódex
Denník SME oslovil s otázkou o úplatkoch a kongresoch sedem farmaceutických firiem. Odpovedali iba dve, obe odmietli, že by dávali úplatky alebo na ne navádzali.
„Spoločnosť Bayer koná výhradne v súlade s platnou legislatívou a ako člen Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností dodržiava Etický kódex farmaceutických spoločností, ktorý neumožňuje poskytovať lekárom vecné alebo finančné dary,“ hovorí jej mediálny zástupca Rastislav Bielik.
Podobne sa vyjadrila aj spoločnosť Sanofi.
Finančné zvýhodňovanie lekárov za predpisovanie liekov zakazujú aj zákony. Zákon o reklame napríklad zakazuje lekárom „vyžadovať alebo prijímať dary, peňažné alebo vecné výhody“ od farmaceutických firiem.
Hovorkyňa Sanofi Beáta Kujanová hovorí, že možný je dar nemocnici. „Pokiaľ je neziskovou organizáciou – či už vecný, alebo finančný, napríklad podpora na kúpu diagnosticko-terapeutických prístrojov.“
Zákon dovoľuje zábavu iba na pätinu času
Predajcovia liekov by nemali lekárom platiť žiadny čas na oddych, tvrdí Transparency.
BRATISLAVA. Florencia, Philadelphia, Paríž, Barcelona, Orlando, San Diego, ale aj Donovaly a Štrbské Pleso. Od decembra minulého roku podporili farmaceutické firmy pôsobiace u nás vyše päťsto odborných podujatí.
Vyplýva to z údajov z Národného centra zdravotníckych informácií, ktorému musia firmy podujatia a aj zoznam účastníkov nahlasovať.
Čo je odborné podujatie, sa podľa ministerstva zdravotníctva dnes ťažko určí.
„V predchádzajúcom zákone nebol tento termín dostatočne vysvetlený a dochádzalo k nedorozumeniam,“ vraví hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková.
Ministerstvo preto navrhuje novú definíciu. Podľa nových pravidiel by odborná vzdelávacia a vedecká časť mala tvoriť aspoň 80 percent z celkového trvania podujatia. „Sprievodné aktivity“ tak nesmú trvať viac ako pätinu času. „Do celkového časového rozsahu podujatia sa nezapočítava čas potrebný na cestovanie a nocľah,“ píše sa v návrhu.
Zuzana Dančíková z Transparency International hovorí, že zdravotníci by nemali byť za účasť na odborných podujatiach odmeňovaní sprievodnými aktivitami vôbec. Inak to môže byť motivácia, aby uprednostnili produkty tejto firmy.
Účasť na odbornom podujatí je pre lekárov prácou, hovorí Dančíková. „Počas práce v ordinácii či nemocnici lekár tiež netrávi 20 percent času sprievodnými aktivitami,“ povedala.
Etický kódex Slovenskej asociácie farmaceutických firiem hovorí, že na kongresoch nemôžu zábavu platiť vôbec.
Ján Krempaský, Veronika Folentová

Beata
Balogová
