Smer chce obsadiť kreslo premiéra svojím predsedom Robertom Ficom a presadiť päť bodov svojho programu. Ak sa to nepodarí, Fico tvrdí, že do konca roka 2003 podá demisiu. Ide o zákon o preukazovaní pôvodu majetku, zavedenie zmiešaného volebného systému, významné zníženie výdavkov štátnej správy, zavedenie opatrení proti zneužívaniu sociálneho systému a vybudovanie špeciálnych tímov na odhaľovanie a postih najzávažnejších ekonomických trestných činov.
Politológ Grigorij Mesežnikov sa domnieva, že pre Ficov Smer bude výhodnejšie mať za partnera v širšej vláde Gašparovičovo HZD. Začudoval sa však „zvláštnej podmienke“ Smeru, že vo vláde by mali byť najviac tri strany. Robert Fico tvrdí, že Smeru nie je programovo blízka žiadna strana, ani HZD. „Ak niekto robil desať rokov pravú ruku Mečiarovi a HZDS sa tlačilo do pravicového priestoru, nemôže povedať, že je ľavicový.“
Spoluprácu s HZD však Fico neodmieta a očakáva, že ak sa Mečiarovo HZDS opäť ocitne v opozícii a HZD vo vláde, časť Mečiarových poslancov sa presunie ku Gašparovičovi.
Líder HZD Ivan Gašparovič o zostavení vlády povedal, že ju zrejme nebudú tvoriť dve a ani tri strany a „ten štvrtý bude najväčší problém“. Podľa neho budú musieť ustúpiť všetky strany v záujme integrácie štátu. Ústupky budúcej vlády očakáva aj vo vzťahu k opozícii.
Líder SMK Béla Bugár sa pridal k vyjadreniu šéfa SDKÚ Mikuláša Dzurindu, že HZD nechce vo vláde. Bugár hovorí, že zatiaľ neboli žiadne rozhovory o podobe nového kabinetu. Pripomenul však, že pred štyrmi rokmi mala modrá koalícia podpísané s SMK programové dohody. Podobný prístup by podľa neho uľahčil povolebné rokovania.
Podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková hovorí, že SDKÚ, KDH a SMK mohli už pred voľbami pokojne rokovať na odbornej úrovni o programových prioritách: „Všetko sa na stôl dostane pár hodín po voľbách. Keby sme sa stretli a vysvetlili si niektoré veci už skôr, proces zostavovania vlády a prijímania prvých zákonov by išiel rýchlejšie.“ (sp)
Osobná nevraživosť - Ostrý boj vedú medzi sebou predsedovia Smeru, ANO a SDKÚ. Fico nechce vo vláde Dzurindu a Mikloša. V kuloároch sa hovorí, že Dzurinda by mal získať byť predsedom parlamentu. Fico má napäté vzťahy aj s Ruskom. Obviňuje ho, že zneužíva Markízu na propagáciu ANO.
Mechanizmy koalície - Aj keď volebné výsledky ešte nie sú známe, zdá sa, že vo vláde zasadnú štyri strany. Menej pravdepodobné je, že by ich bolo päť. Taktický zápas sa odohrá najskôr o to, ktorá zo strán sa vôbec vo vláde ocitne - môžu to byť Smer, SMK, SDKÚ, KDH a ANO. S účasťou HZD, HZDS a SNS vo vláde sa nepočíta. Noví koaliční partneri budú veľa času venovať hľadaniu mechanizmu spoločnej dohody, ak jeden z partnerov uplatní právo veta. Robert Fico sa totiž obáva, aby ho neprehlasovali jeho partneri.
Zákon o preukazovaní pôvodu majetku - Všetky strany zhodne tvrdia, že táto podmienka Smeru môže vážne skomplikovať zostavenie vlády. Časť politikov hovorí, že ide len o Ficov populizmus a vyčítajú mu legislatívne spracovanie tohto zámeru.
Dane a odvody - KDH je zástancom zavedenia rovnej dane. SDKÚ je k znižovaniu daní opatrnejšia, skôr sa prikláňa k znižovaniu odvodov. Smer nesľubuje znižovanie daní ani odvodov.
Volebný zákon - S iniciatívami na zmenu prichádzajú všetky rozhodujúce strany. Skúsenosť z posledného volebného obdobia však naznačuje, že pôjde o veľmi zložitú dohodu. Smer je za zmenu na kombinovaný volebný systém a chce zvýšiť hranicu vstupu do parlamentu na sedem percent. HZDS, ANO a SDKÚ presadzujú zmenu na väčšinový volebný systém. KDH je skôr za dnešný pomerný volebný systém. Smer a ANO chcú navyše presadiť zníženie počtu poslancov. Tento zámer však narazí na rozhodný odpor.
Územnosprávne členenie štátu - O korekciách súčasnej podoby samosprávnych krajov hovoria SDKÚ, KDH, ANO, Smer i SMK. Ich predstavy sú rozdielne. Najodlišnejšiu predstavu o novej podobe krajov má Smer.
Návrhy z programu SMK - Bugárovci budú nepochybne žiadať štátom financovanú maďarskú univerzitu. Osobitnou témou bude vyrovnanie vlastníctva pôdy neznámych vlastníkov a napĺňanie Európskej charty menšinových jazykov. Takýmto návrhom sa pokúsi zamedziť najmä Smer. (sp)