
Pred dvoma rokmi sa snažili zušľachtiť okolie Mochoviec sadením stromov. Pod južnými vežami atómovej elektrárne vysadili okolo 4-tisíc stromov. HZDS, HZD i Smer sa vo svojich programoch jednoznačne postavili za dostavbu 3. a 4. bloku elektrárne v Mochovciach. Ekológ Mikuláš Huba, ktorý analyzoval volebné programy v oblasti životného prostredia, tvrdí, že predstavy Smeru a HZDS o dostavbe Mochoviec sú v rozpore nielen s environmentálnymi, ale aj s ekonomickými argumentmi. FOTO - ARCHÍV TASR
Väčšina politických strán venuje otázkam ochrany životného prostredia vo svojich programoch spravidla iba pár riadkov, niekedy len slov.
Pred štyrmi rokmi bolo zaradenie samostatnej kapitoly zameranej na životné prostredie do programu samozrejmosťou. „V súčasnosti niektoré politické strany nepovažujú za potrebné, čo i len sa zmieniť o svojich predstavách o riešení environmentálnych problémov,“ píše ekológ Mikuláš Huba vo svojej analýze volebných programov uverejnenej v správe Inštitútu pre verejné otázky.
HZDS a Smer za Mochovce
Otázke stavby jadrových elektrární sa venujú vo svojom programe tri strany. HZDS, HZD i Smer sa jednoznačne postavili za dostavbu 3. a 4. bloku elektrárne v Mochovciach.
HZDS pripája aj požiadavku na presvedčivú prezentáciu kvality bezpečnosti a prevádzkyschopnosti jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice. Za predĺženie fungovania bohunickej elektrárne sa i napriek medzinárodným záväzkom Slovenska, ktoré takýto krok vylučujú, vyslovil aj predseda Smeru Robert Fico.
Huba tvrdí, že predstavy oboch strán o dostavbe Mochoviec sú v rozpore nielen s environmentálnymi, ale aj s ekonomickými argumentmi.
„Atómová energia je najčistejšia po vodnej,“ tvrdí expert Smeru na životné prostredie Oto Majzlan, podľa ktorého by bola škoda, keby sa Mochovce nedostavali. Smer chce zároveň klásť dôraz na rozvíjanie alternatívnych zdrojov energií aj pomocou štátnych dotácií na nákup slnečných kolektorov.
Podobne chce riešiť problematiku energetiky ANO. Ekonomickými stimulmi plánuje podporiť znižovanie spotreby energie. ANO sľubuje, že zavedie podporné programy na budovanie nových technológií, ktoré využívajú na výrobu elektriny obnoviteľné zdroje. Túto časť programu považuje ekológ Huba za „vcelku progresívnu“.
SNS patrí medzi jednu z mála strán, ktorá má program ochrany životného prostredia prepracovanejší ako pred štyrmi rokmi. „Vedecko-technický pokrok sa musí prispôsobiť nielen potrebám človeka, ale aj životného prostredia,“ hovorí sa v programe SNS, ktorá chce presadiť, aby sa produktivita výroby dosiahla nižšou spotrebou energie a surovín.
KDH a SDKÚ o lesoch
KDH považuje lesy za základné bohatstvo Slovenska. Podporuje zalesňovanie nevyužitej poľnohospodárskej pôdy tak, aby lesy v budúcnosti pokrývali 45 percent územia.
Vo volebnom programe SDKÚ sa na rozdiel od programu SDK pred štyrmi rokmi otázkam životného prostredia výslovne nevenuje ani jedna kapitola. Program SDKÚ sa podľa Hubu pohybuje vo veľmi všeobecnej rovine a vyhýba sa environmentálnym problémom. „Nie je zárukou pozitívneho vývoja spoločnosti v tejto oblasti,“ hodnotí Huba.
„Environmentálna časť tam dosť silno rezonuje. Zodpovednosť za životné prostredie sa berie ako samozrejmosť,“ odpovedal expert SDKÚ Peter Straka.
Program SDKÚ hovorí, že lesy by mali prinášať podstatne lepšie finančné výsledky ako dnes. Lesné hospodárstvo by sa malo zaobísť bez dotácií od štátu a malo by do rozpočtu odvádzať časť svojich ziskov.
„My ponúkame Európskej únii naše prírodné prostredie ako náš nefinančný vklad,“ povedal Straka.
Budovanie diaľnic je prioritou
Budovanie diaľnic a priemyselných parkov je prioritou viacerých strán. Diaľnice chcú stavať najmä ANO, HZDS, KDH a Smer. Priemyselné parky sú témou pre ANO, KDH a SMK.
Huba vyčíta týmto plánom nekritickosť a nezohľadňovanie negatívnych dopadov na životné prostredie. V programoch chýba „prehodnotenie spôsobu výstavby diaľnic v ekologicky citlivých oblastiach, či lokalizovanie priemyselných parkov výlučne len do lokalít už odprírodnených priemyselnou činnosťou“, kritizuje Huba.
„Budeme striktne dodržiavať posudzovanie vplyvov na životné prostredie,“ hovorí o plánovaných stavbách Mária Sabolová z KDH, podľa ktorej nie je možné dopredu hovoriť o konkrétnych oblastiach, kde by sa mala výstavba obmedzovať.
Značnú pozornosť strany vo svojich programoch venujú aj dobudovaniu vodovodov, kanalizácií, čističiek odpadových vôd a problematike odpadov. Niektoré hlásajú podporu ochrane kultúrnych pamiatok. OKS hovorí aj o duchovnom rozmere ochrany životného prostredia.

Beata
Balogová
