Nedostatočné sú aj zásoby všetkých krvných skupín s RH faktorom negatív.
BRATISLAVA. Krvnú skupinu A má na Slovensku najviac ľudí. Jej výhodou je, že je odolná proti vírusom a baktériám.
Zásoby „áčky“ sú však dnes najmenšie zo všetkých krvných skupín. Národná transfúzna služba preto najmä jej nositeľov vyzýva, aby prišli darovať krv.
„Pokles darcov krvi na pracoviskách NTS sa pociťuje najmä v poklese zásob krvnej skupiny A, keďže ju má až 42 percent obyvateľstva Slovenska,“ hovorí projektová manažérka Martina Grožajová.
Nedostatočné sú aj zásoby všetkých krvných skupín s negatívnym faktorom.
Chýba vo veľkých mestách
Malé zásoby krvi sú podľa transfúznej služby najmä v nemocniciach vo veľkých mestách – Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach.
Nemocnice v posledných dvoch mestách priznávajú pokles zásob. „Momentálne máme mierny nedostatok krvných skupín A pozitív, A negatív a 0 negatív,“ vysvetľuje Ladislava Šustová, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach.
„V tomto období je ťažšie zabezpečiť dostatočné zásoby krvnej skupiny A a 0, ale momentálne máme pokryté všetky rezervy a zdravotnú starostlivosť poskytujeme v plnom rozsahu,“ vraví hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici Ružena Maťašeje.
Naopak, bratislavská Univerzitná nemocnica a všetky detské fakultné nemocnice v spomínaných mestách tvrdia, že zásoby krvi majú dostatočné.
Medzi vyjadreniami NTS a niektorých nemocníc podľa transfúznej služby nie je rozpor. „Nemocnice sú iba našimi odberateľmi a nemajú prehľad o zásobách krvi na Slovensku,“ vysvetľuje Grožajová. Skutočný nedostatok krvi tak najskôr zistí NTS.
Dvetisícpäťsto prípravkov
Aby dokázali zabezpečiť potreby všetkých nemocníc na Slovensku, musia sa podľa Grožajovej zásoby krvných prípravkov na každom z pracovísk NTS pohybovať nad úrovňou 2500 jednotiek všetkých krvných skupín.
Jeden transfúzny prípravok červených krviniek alebo plazmy má objem od 200 do 250 mililitrov. Tento objem podľa Grožajovej získajú z jedného odberu krvi, ktorej je asi 450 mililitrov. „Použiteľnosť červených krviniek je 42 dní, trombocytov päť dní,“ hovorí.
Krvné prípravky z bielych krviniek sa vyrábajú priamo na objednávky nemocníc, životnosť majú len niekoľko hodín.
„Krvná plazma má po šokovom zmrazení životnosť dva roky,“ povedala Grožajová.

Beata
Balogová
