Bratislava 13. júna (TASR) - Slovensko je laboratórium sociálnych zmien, lebo práve teraz riešime mnohé transformácie v sociálnej sfére. Na základe súčasnej demografickej prognózy v SR hrozí, že v roku 2020 bude na jedného ekonomicky činného obyvateľa pripadať jeden dôchodca. Povedala to dnes štátna tajomníčka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Edit Bauerová na dvojdňovej konferencii nazvanej Vývin a perspektívy sociálneho štátu na Slovensku. Zorganizoval ju Inštitút pre sociálnu spoločnosť (ISOS).
Bauerová ďalej poukázala na postupné populačné starnutie Európy, ktoré zaznamenávame aj v SR. Prechod na dôchodkové poistenie je nateraz podľa nej absolútnou nevyhnutnosťou. Súčasný redistribučný systém priebežného financovania je nezadržateľný a mohol by fungovať iba v prípade, ak by do pracovného procesu prichádzalo viac činných ľudí, ako z neho odchádza do dôchodku.
Podľa prezidenta ISOS Eduarda Chmelára impulzom na konanie konferencie bol pocit, že politické špičky pristupujú k riešeniu sociálnych otázok iba konštatačne a chýba im realizačná fáza. ISOS chce pomocou hlasov odborníkov zastaviť kriminalizáciu základných funkcií štátu.
Predseda Národnej rady SR Jozef Migaš vyzval na otvorenie diskusie o spravodlivosti a legitimite rozdeľovania sociálnych a hospodárskych životných príležitostí. Apeloval na prehĺbenie občianskeho vlastenectva, avšak bez nacionalistických obsahov.
Konferencia bude pokračovať vo štvrtok ustanovujúcim zhromaždením Sociálneho okrúhleho stola (SOS), ktoré by mali tvoriť zástupcovia mimovládnych organizácií, odborníci z akademickej obce, cirkví, odborov a podnikateľského sektora. Chcú vytvoriť také reprezentatívne fórum, ktorého názor by politické špičky nemali ignorovať. Zoskupenie sa má schádzať raz mesačne a podľa slov Chmelára by malo byť prísne apolitické. Bude sa zaoberať prístupom štátu k sociálnym otázkam a navrhovať koncepčné kroky.